Premier Donald Tusk spotka się jutro w Warszawie z szefem tureckiego rządu Recepem Tayyipem Erdoganem. Głównymi tematami rozmów mają być kwestie gospodarcze, negocjacje akcesyjne Turcji z UE oraz sytuacja międzynarodowa, przede wszystkim problem Syrii.
Erdogan, oprócz spotkania z Tuskiem, weźmie w piątek udział w polsko-tureckim Forum Gospodarczym, na którym swoją obecność zapowiedzieli tureccy przedsiębiorcy m.in. z branży budowlanej, energetycznej, odzieżowej, logistycznej, spożywczej i jubilerskiej.
Według kancelarii premiera jednym z głównych tematów rozmów Erdogana w Warszawie będzie kwestia negocjacji akcesyjnych Turcji z UE oraz wprowadzenia przez Unię liberalizacji wizowej wobec Turcji. Rozmowy akcesyjne postępują wolno, gdyż wiele krajów, takich jak Niemcy, Francja, Austria czy Cypr, sprzeciwia się wstąpieniu Turcji do Unii Europejskiej. Ich zdaniem Turcja nie spełnia kryteriów członkostwa - takich jak wolność słowa czy wyznania, równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz ochrona mniejszości.
Ankara może z kolei liczyć na wsparcie Londynu i Sztokholmu. Turcja od dłuższego czasu podkreśla, że jest zainteresowana wyłącznie pełnym członkostwem w UE.
Polska jest członkiem Grupy Przyjaciół Turcji w Unii; celem grupy jest stworzenie warunków dla członkostwa Turcji w UE, polegających na wypełnieniu przez ten kraj wymaganych kryteriów oraz przekonaniu unijnych partnerów do zaakceptowania jej członkostwa w Unii.
Wizyta Erdogana ma miejsce po raporcie Komisji Europejskiej dotyczącym postępów Turcji w negocjacjach akcesyjnych, ale przed dyskusją na forum Rady Europejskiej w sprawie polityki dalszego rozszerzania UE, która przewidziana jest na grudzień 2013 roku. W opublikowanym 16 października raporcie KE skrytykowała władze Turcji za działania w trakcie antyrządowych protestów w Stambule i innych miastach kraju na przełomie maja i czerwca, ale uznała, że negocjacje akcesyjne muszą nabrać tempa.
W ciągu rozpoczętych w 2005 r. negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE, udało się otworzyć 13 z 35 rozdziałów negocjacyjnych. Tylko jeden - nauka i badania naukowe - został zamknięty. 5 listopada UE i Turcja otworzyły kolejny rozdział negocjacji, dotyczący polityki regionalnej, co kończy ponad trzyletni impas w rozmowach UE-Ankara.
Według kancelarii premiera kolejne tematy rozmów Tuska z premierem Turcji, to kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz walka z terroryzmem. Premierzy mają też rozmawiać o kwestiach dwustronnych, kryzysie gospodarczym, współpracy w ramach NATO, a także o energetyce.
Kolejne tematy rozmów, to wydarzenia na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim w Syrii, Afryce Północnej i na Cyprze. Turcja, która ma z Syrią granicę o długości 900 km, w trwającym od 2011 roku konflikcie syryjskim wypowiedziała się otwarcie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, wzywając go do odejścia. W październiku liczba uchodźców z Syrii, którzy przedostali się na terytorium Turcji przekroczyła 600 tysięcy.
Polska strona chce podczas rozmów odnotować stan przygotowań do obchodów 600-letniej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z Turcją, które przypadają na 2014 rok. Strona turecka chce z kolei wysondować ewentualne poparcie Polski dla kandydatury tureckiego Izmiru na lokalizację Expo2020.
Resort gospodarki podkreśla, że Turcja pozostaje głównym partnerem Polski z obszaru Bliskiego Wschodu i Azji. Według danych statystycznych za 2011 r. eksport do Turcji sytuował ją na 18 pozycji, a import z Turcji uplasował ten kraj na 21 miejscu. Turcja zajmuje 33 pozycję na liście największych inwestorów zagranicznych w Polsce, jednak - jak zauważa resort gospodarki - cały czas istnieje potencjał zwiększenia obecności tureckiego kapitału w Polsce.
Dane statystyczne za cztery miesiące 2013 r. wykazują, że obroty handlowe wyniosły 1 mld 955,8 mln dolarów, co oznacza wzrost o 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Polski eksport wyniósł 1 mld 155,5 mln USD (wzrost o 6 proc.), a import z Turcji 800,3 mln USD (wzrost o 11 proc.).
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych według stanu na koniec 2012 r. w Polsce obecnych było 9 dużych inwestorów tureckich.
mp, pap, fot. Government of Chile
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Rybakina ma nowego trenera. To słynny Chorwat
Badania mężczyzn - Movember na świecie | Republika Wstajemy
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy