Przejdź do treści
Tusk: Mołdawia cieszy się autentycznym wsparciem całej Unii Europejskiej
TELEWIZJA REPUBLIKA

– Mołdawia cieszy się autentycznym wsparciem całej Unii Europejskiej, a szczególnie Polski – oświadczył premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem rządu Mołdawii Iurie Leancą. Natomiast w czerwcu zostanie podpisana umowa stowarzyszeniowa UE z Mołdawią. – To zmieni sytuację polityczną i gospodarczą Kiszyniowa w Europie – podkreślił premier Iurie Leanca.

Premier podkreślił, że polski rząd odnotował kolejny krok Kiszyniowa na drodze integracji europejskiej, jakim było wprowadzenie ruchu bezwizowego ze strefą Schengen. Obywatele Mołdawii – pod warunkiem, że posiadają paszporty biometryczne – mogą podróżować do UE bez wiz od końca kwietnia.

– Sami pamiętamy, jak w Polsce cieszyliśmy się z tych kolejnych kroków integracji z Europą. Ta decyzja poprzedza niedługie już podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Mołdawią. Powinno to nastąpić w drugiej połowie czerwca – powiedział Tusk.

Szef polskiego rządu wyraził zadowolenie z podpisania dwustronnej umowy polsko-mołdawskiej o uruchomieniu specjalnej linii kredytowej o wartości 100 mln euro. Jego zdaniem, Polska i Mołdawia powinny dobrze skorzystać na tym kredycie i na innych formach dwustronnej współpracy.

– To jest jakby podwójny interes i to są najlepsze interesy jakie mogą między sobą robić państwa i przedsiębiorstwa. Z jednej strony mołdawskie firmy, przedsiębiorcy i rolnicy będą mieli dostęp do naprawdę taniego kredytu, a równocześnie ten kredyt będzie bardzo proprodukcyjny, jeśli chodzi o Polskę, ponieważ te pieniądze będą wydawane na polski sprzęt, przede wszystkim dotyczącym rolnictwa – powiedział Tusk.

Pod koniec listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Mołdawia i Gruzja parafowały umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z UE. Podpisanie umów stowarzyszeniowych z Mołdawią i Gruzją ma nastąpić 27 czerwca na szczycie UE w Brukseli.

Władze w Kiszyniowie obawiają się, że po anektowaniu ukraińskiego Krymu kolejnym celem Kremla będzie Naddniestrze, separatystyczny region Mołdawii, którego władze nie kryją chęci przyłączenia regionu do Rosji.

– Podpisanie w czerwcu przez Mołdawię umowy stowarzyszeniowej z UE i umowy o wolnym handlu otworzy nie tylko nowy etap we wzajemnych relacjach, ale zmieni sytuację polityczną i gospodarczą Kiszyniowa w Europie –powiedział w Warszawie premier Mołdawii Iurie Leanca.

Jego zdaniem, pomimo iż Europa wchodzi w bardzo trudny i skomplikowany okres ewolucji wydarzeń na Ukrainie, to Mołdawia przeżywa obecnie bardzo pozytywne chwile związane z integracją europejską.

– Już od dwóch tygodni obywatele Mołdawii mogą podróżować w obszarze Schengen, również do Polski bez wiz, a w czerwcu - mam nadzieję - że również podpiszemy umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską i umowę o wolnym handlu. Otworzą one nie tylko nowy etap w relacjach między UE a Mołdawią, ale również stworzą zupełnie nowy format sytuacji gospodarczej, politycznej i społecznej Mołdawii w regionie – podkreślił Leanca w środę na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.

Jak dodał, to zbliżenie Kiszyniowa z Europą nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Polski.

– Widzimy obecnie intensyfikację relacji pomiędzy Polską a Mołdawią, której dotychczas nie widzieliśmy od średniowiecza. To jest dobra tendencja do pogłębienia dialogu politycznego, jak również wymiany handlowej –  zaznaczył premier Mołdawii.

Leanca odnosząc się do sytuacji na Ukrainie wyraził nadzieję, że "rozsądek zwycięży" i zostaną zastosowane międzynarodowe mechanizmy, mające na celu deeskalację sytuacji i obniżenie napięcia w regionie.

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje w Ukrainie i mamy nadzieje, że te działania destabilizujące nie przejdą na terytorium Mołdawii. Wiele będzie zależeć od stanowiska UE, Stanów Zjednoczonych, Kijowa i Moskwy – powiedział szef mołdawskiego rządu. 

 

pap

Wiadomości

Zyzek: Owsiak jest nadwornym skarbnikiem Tuska

Domy dla powodzian, czyli znany Youtuber z kolejną dawką pomocy!

Puchar Europy: Trefl nie zamierza być chłopcem do bicia

Jak pomóc zwierzętom na terenach dotkniętych powodzią?

Prawie 100 kg kokainy w skrzynkach z owocami. Wiemy więcej!

Nauczyciele boją się o pracę. To pokłosie pomysłów Nowackiej!

Polska 24 września – co wydarzyło się tego dnia

Świątek rozpoczęła 122. tydzień w roli liderki

Przed nami ostatnie ciepłe dni? Sprawdź prognozę!

Liczba ofiar pożarów wzrosła do dziewięciu...

W lubuskim niespokojnie. Żywioł wciąż zagraża

Dzisiaj ruszają rozgrywki piłkarskiego Pucharu Polski

Posada u Tuska za... pieniądze ojca? Czyżby kolejny skandal?

Oto kim Rosja wypełnia niedobory w armii. Unika mobilizacji

Nakaz aresztowania przywódcy Wenezueli. Kto go wydał?

Najnowsze

Zyzek: Owsiak jest nadwornym skarbnikiem Tuska

Prawie 100 kg kokainy w skrzynkach z owocami. Wiemy więcej!

Nauczyciele boją się o pracę. To pokłosie pomysłów Nowackiej!

Polska 24 września – co wydarzyło się tego dnia

Świątek rozpoczęła 122. tydzień w roli liderki

Domy dla powodzian, czyli znany Youtuber z kolejną dawką pomocy!

Puchar Europy: Trefl nie zamierza być chłopcem do bicia

Jak pomóc zwierzętom na terenach dotkniętych powodzią?