Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Caritas Polska uruchomiła pomoc dla poszkodowanych
Caritas Polska uruchomiła pomoc ofiarom kataklizmu. Na wsparcie najbardziej poszkodowanych trafi 50 tys. zł ze środków własnych organizacji. Jednocześnie ogłoszono zbiórkę apelując o wparcie - podano w informacji przekazanej w czwartek.
W trzęsieniu ziemi w Chorwacji śmierć poniosło co najmniej siedem osób, a 26 zostało rannych. W związku z tragedią Caritas Polska uruchomiła pomoc ofiarom kataklizmu.
Zapewniono, że Caritas Polska jest w stałym kontakcie z Caritas Chorwacja, która już działa na miejscu.
"Organizacja przekazuje wsparcie materialne w postaci namiotów, łóżek, śpiworów i koców dla osób, które zostały zmuszone do ewakuacji. Dyrektor Caritas Chorwacja msgr Fabijan Svalina koordynuje działania z biskupem Vlado Košićem w Sisaku oraz Kristiną Radić, dyrektorką Caritas Sisak".
"Ogromna tragedia"
- Trzęsienie ziemi, jakie dotknęło tak bliski nam kraj, to ogromna tragedia, ale jednocześnie szansa dla nas na pokazanie solidarności z poszkodowanymi. Dlatego zdecydowaliśmy się na przekazanie natychmiastowej pomocy i apelujemy o wsparcie zbiórki Caritas Polska na rzecz wsparcia ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji. Wszystkim darczyńcom z serca dziękuję - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.
Do trzęsienia ziemi doszło we wtorek, 29 grudnia, o godzinie 12.19 czasu lokalnego. Epicentrum miało miejsce ok. 10 km pod ziemią w środkowej części kraju, w pobliżu miasta Petrinja w powiecie Sisacko-Moslavackim. Wstrząsy miały magnitudę 6,4, były odczuwalne w wielu europejskich krajach, m.in. w Bośni i we Włoszech. Według amerykańskich służb geologicznych wtorkowe trzęsienie ziemi było największym, jakie miało miejsce w Chorwacji od czasu wprowadzenia nowoczesnej aparatury sejsmicznej. Podobnej skali trzęsienie odnotowano w 1880 roku w okolicach Zagrzebia.
Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy miast Petrinja, Sisak i Glina oraz okolicznych wiosek. Szkody odnotowano również w powiatach karlovackim i zagrzebackim. Kataklizm spowodował śmierć co najmniej siedmiu osób. Dwunastoletnia dziewczynka zginęła w Petrinji, po tym jak została uderzona przez spadające odłamki. Pięć osób zginęło w pobliskim miasteczku Glina, a media państwowe doniosły, że w gruzach kościoła w Żażinie znaleziono siódmą ofiarę.
Europa wspiera Chorwację
Aktualnie trwa przeszukiwanie ruin i szacowanie strat. Według lokalnych władz Petrinji miasto zostało niemal całkowicie zniszczone i nie nadaje się do zamieszkania. Wszystkie siły operacyjne (obrona cywilna, wojsko, policja, ratownicy górscy, strażacy) zostali skierowani do pomocy poszkodowanym w powiecie Sisacko-Moslavackim.
Poszkodowani zostali ewakuowani do szkół, obiektów wojskowych i sąsiednich miast. Szpitale w Sisak i Petrinji są mocno zniszczone i pacjenci musieli zostać ewakuowani. Chorych na COVID-19 przewieziono do Zagrzebia.
Unia Europejska uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności, a także zaoferowano pomoc z Austrii, Bułgarii, Czech, Grecji, Francji, Węgier, Włoch, Litwy, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Słowenii, Słowacji i Turcji, a dzięki Caritas Polska również z naszego kraju.
Akcję Caritas Polska na rzecz wsparcia ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji można wesprzeć: przekazując darowiznę na stronie caritas.pl wysyłając SMS o treści CHORWACJA na numer 72052 (koszt 2,46 zł), lub wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty CHORWACJA)