Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu z udziałem wnioskodawców orzekł, że nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z art. 7, 112 i 119 ust. 1 Konstytucji RP, a także z zasadą poprawnej legislacji wynikającej z art. 2 Konstytucji. Zdania odrębne do wyroku złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski. Trybunał zajmuje się tą sprawą od wczoraj. Jak ustalił portal wpolityce.pl, projekt orzeczenia TK jest dostępny już od dwóch tygodni, mieli go poprawiać i komentować m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej, odczytany dzisiaj wyrok pokrywał się z nim w zdecydowanej części.
Prezes Andrzej Rzepliński poinformował, że niezgodne z Konstytucją było: uchylenie z katalogu kar dyscyplinarnych złożenia sędziego z urzędu, uchylenie przepisów ws. stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta, uchylenie przepisów o zgłaszaniu kandydatów na sędziów TK.
Niezgodny z Konstytucją ma być również przepis o podejmowaniu uchwał przez Zgromadzenie Ogólne większością 2/3 głosów, przepis o prawie prezydenta i ministra do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, przepisy o składach orzekających Trybunału, a także nowe przepisy o złożenie sędziego TK z urzędu przez Sejm.
Za niekonstytucyjne uznano również przepisy o rozpoznawaniu spraw według kolejności oraz wydłużenie terminów na rozpatrzenie spraw w TK, również zapis, że pełny skład to minimum 13 sędziów jest w opinii Trybunału niezgodny z ustawą zasadniczą.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że tryb uchwalenia noweli nie był niezgodny z Konstytucją.
Wyciek wyroku
Portal wPolityce.pl informuje, że jego dziennikarzom udało się obejrzeć projekt w trzech źródłach. Jest datowany na 9 marca i liczy 269 stron. Jeden z informatorów zdecydował się przekazać projekt. Dziennikarze opublikowali go na portalu.
Zamieszczamy go poniżej a ocenę tych wszystkich faktów i jego wpływ na wiarygodność „orzekania” sędziów Trybunału z panem prezesem Rzeplińskim pozostawiamy Państwu. Już za kilka godzin będziemy mogli się przekonać czy nasi informatorzy mają rację i czy krążący po mieście draft z orzeczeniem mędrców jest prawdziwy czy nie – czytamy na portalu.
W projekcie napisano m.in., że ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 2217) jest niezgodna z zasadą poprawnej legislacji wynikającą z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także z art. 7, art. 112 oraz art. 119 ust. 1 Konstytucji. CZYTAJ WIĘCEJ...
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nieoficjalne spotkanie sędziów czy legalne posiedzenie? Trwa spór o Trybunał Konstytucyjny
TK odwołał obchody 30-lecia. Impreza miała kosztować 750 tys. zł
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Tusk znów obiecuje pieniądze na zdrowie, ale internauci przypominają, że poprzednie obietnice skończyły się miliardami dla nielegalnej TVP
Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia
Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]
Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję