Jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, mandaty wystawiane za przekroczenie prędkości, którą rejestrują fotoradary, są niezgodne z ustawą zasadniczą.
Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał we wtorek wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, którego zdaniem art. 129g ust. 4 prawa o ruchu drogowym jest sprzeczny z Konstytucją. Przepis ten stanowi, że minister właściwy do spraw transportu w drodze rozporządzenia określi sposoby gromadzenia i udostępniania danych i obrazów kierowców przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Fotoradary ustawiane przy polskich drogach są obsługiwane przez ITD. Inspekcja przekazuje policji dane o kierowcach, którzy przekraczają prędkość, a na tej podstawie wystawiane są mandaty.
Wedle orzeczenia TK i przede wszystkim według konstytucji przetwarzanie danych osobowych musi być regulowane poprzez ustawę, nie zaś prze rozporządzenie.
TK podkreśla, że „rola rozporządzenia polega na konkretyzacji ustawy, a nie na jej dowolnym uzupełnianiu czy modyfikowaniu", oraz że w państwie prawa "nie może pojawić się żadna regulacja podustawowa, która nie służy wykonaniu ustaw”.
Przepis dot. fotoradarów straci moc prawną za dziewięć miesięcy od dnia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.