Przejdź do treści
Tomasz Sakiewicz w amerykańskiej Częstochowie o geniuszu I RP
for: zrzut ekranu Forum Polonijne

Tomasz Sakiewicz, redaktor „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wziął udział w V Forum Polonijnym w Doylestown w stanie Pensylwania, gdzie znajduje się Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej – stąd popularne określenie miasta, jako amerykańska Częstochowa. - W Europie, od podziału Cesarstwa Rzymskiego, istniała idea odtworzenia Rzymu. Odtwarzany jest on na różne sposoby. Germanie chcieli go odtworzyć w formie cesarstwa germańskiego, tyle tylko, że jest to oparte o modłę zachodnią. Co genialnego miała I RP? Otóż była odtworzeniem tradycji całego Rzymu - wschodniego i zachodniego, ponieważ prawosławie przeżyło tylko w I RP. (...) Dziedzicem Bizancjum stał się Kijów (...).  Czym była I RP? Demokracją rzymską po stronie Korony i państwem bizantyjskim po stronie Rusi i Litwy - mówił podczas wykładu Tomasz Sakiewicz.

W sobotę, 14 kwietnia, podczas V Forum Polonijnego w amerykańskiej Częstochowie - Doylestown Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" w ramach panelu dotyczącego 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosił wykład pt. "Aktualna sytuacja polityczna Polski na tle stosunków międzynarodowych - tło historyczne". Poniżej publikujemy fragment wykładu oraz nagranie prezentujące całość prelekcji. 

- Jak Państwo wiedzą, miało miejsce w zeszłym roku niezwykłe wydarzenie. Prezydent Trump przyjechał do Polski i zaczął opowiadać polską historię. I on ją zaczął opowiadać nieźle, z pełnym zrozumieniem (...)  z dużym wyczuciem polskości. To, że opowiedział świetnie o Powstaniu Warszawskim, to kwestia jego polskich doradców, ale mówił o czymś więcej. On mówił o Międzymorzu. To jest taka wspaniała część historii, której nie znają Polacy - bo im zakazano, bo było wytarte na swój sposób z naszej świadomości i to, czym rzeczywiście była I RP zostało bardzo skutecznymi zabiegami zniszczone w świadomości i patriotyzmie Polaków, i zastąpione pewnym ersatzem, produktem najpierw carskiej Ochrany, potem komunistycznej propagandy - podkreślił na wstępie redaktor naczelny "GP".

Tomasz Sakiewicz stwierdził, że polski patriotyzm wielokulturowy starano się zastąpić nieznanym w Polsce patriotyzmem etnicznym.

-Był w tym pewien bardzo istotny zabieg, który miał służyć odizolowaniu Polski od wielkich projektów geopolitycznych i politycznych - dodał.

- Teraz podam definicję pewnego organizmu - wielokulturowy, wielonarodowy kraj opierający się na wspólnych wartościach. Jakiego kraju jest to definicja? Można się zastanowić, będąc w tym miejscu - USA czy I RP? Problem jest taki, że I RP była 500 lat wcześniej, przynajmniej w tej formie, niż Stany Zjednoczone. I kiedy zdamy sobie z tego sprawę, kiedy zgłębimy tę historię i poznamy prawdziwą historię Polski, którą znamy w ten sposób, że uczymy się wyrywkowo z różnych źródeł, a nie rozumiemy jej sensu, czym ona w rzeczywistości była, to dopiero nas uderza, że pierwsze stany zjednoczone i to jak wielobarwne, utworzyli nasi przodkowie i dopiero Amerykanie i wiele innych nacji, także założyciele UE, od nas się uczyli - kontynuował Tomasz Sakiewicz.

- Jesteśmy przedstawicielami niesamowitego narodu z niesamowitą historią, i nie dlatego, że wygrywaliśmy bitwy w stylu Termopil, albo chociaż byliśmy w stanie takiego poświęcenie dokonać. I nie dlatego, że mieliśmy w tym czasie najlepszą jazdę świata, która w 300 osób rozbijała kilkanaście tysięcy przeciwników, ale dlatego, że stworzyliśmy najwspanialszy projekt geopolityczny ówczesnego czasu, który promieniuje dzisiaj na poglądy polityczne największych mocarstw świata - którego boją się Rosjanie, a fascynują się nim Amerykanie - zauważył redaktor naczelny "GP".

W dalszej części Tomasz Sakiewicz wskazał, że istotną cechą wspólną łączącą I RP z USA są wolności i przywileje obywatelskie. Inną ważną cechą jest zdolność wyboru.

- Otóż demokracja nie była nieznana w czasach I RP, była znana tysiące lat wcześniej. Mamy przykład albo w formie placu, gdzie zbierali się Słowianie, albo ukraińskiego Majdanu. To nie przypadek, że Ukraińcy na Majdanie obalają swoje władze, bo tam tworzyli demokrację. Na placu, na majdanie Słowianie wybierali swoje władze. Plus mamy demokrację grecką, która później emanowała na demokrację rzymską. To są demokracje miejskie. Łatwo jest w mieście wybrać wodza. Problem zaczął się wtedy, kiedy wodza trzeba wybrać na większym terytorium, kiedy te małe demokracje zaczynają tworzyć struktury państwowe. Wtedy skądś władza musi pochodzić - tłumaczył.

- Jakim genialnym odkryciem posłużyli się Polacy? Znają to Amerykanie jako coś archaicznego - system elektorski. Skoro cały naród nie może wybrać (...), więc trzeba było wymyślić sposób wyboru i Polacy to wymyślili. System elektorski służył wyborowi króla. Amerykanie mieli gotowy projekt, jak wybrać prezydenta. Bez tego nie istniałaby demokracja. Dopiero, gdy wprowadzono system elektorski, wtedy nastała demokracja, bo ona nie potrzebuje tylko idei, ale też realnych mechanizmów działania. I RP uczy demokracji, uczy jak ją mechanicznie i technicznie wprowadzić, wszystkie pozostałe demokracje świata - podkreślił redaktor Sakiewicz.

- Jeszcze jedna ciekawa idea - w Europie od podziału Cesarstwa Rzymskiego istniała idea odtworzenia Rzymu. Odtwarzany jest na różne sposoby. Germanie chcieli go odtworzyć w formie cesarstwa germańskiego, tyle tylko, że jest to oparte o modłę zachodnią. Co genialnego miała I RP? Otóż była odtworzeniem tradycji całego Rzymu - wschodniego i zachodniego, ponieważ prawosławie przeżyło tylko w I RP. Nie było w zasadzie prawosławia poza I RP, bo fala turecka i mongolska zepchnęła tę religię. Dziedzicem Bizancjum stał się Kijów, a Rosja bardzo mocno rywalizuje, kto jest dziedzicem prawosławia i Bizancjum.  Czym była I RP? Demokracją rzymską po stronie Korony i państwem bizantyjskim po stronie Rusi i Litwy - wskazał Tomasz Sakiewicz.

Całość wykładu Tomasza Sakiewicza w Doylestown:

 

 

 

youtube.com, niezalezna.pl
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Jak powinien wyglądać kandydat na prezydenta według młodych ludzi?

Kaczyński: czas zakończyć wojnę polsko-polską

Rośnie liczba rosyjskich dezerterów. Nie chcą umierać za Putina

Karol i Marta Nawrocka byliby idealną parą prezydencką!

Karol Nawrocki - kandydat obywatelski, popierany przez PiS na urząd Prezydenta RP

Semka: Karol Nawrocki jest najmłodszym kandydatem na prezydenta, to jest atut

Dość antypolskiej propagandy. Będzie pikieta na UMCS

Bochenek dla Republiki: Nasz kandydat będzie budował, nie atakował, będzie ...

Ciecióra: Trzaskowski idzie do wyborów tylko dlatego, żeby się mścić

Polski zespół wygrał 28 Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich

Hołda: dla Trzaskowskiego CPK to gigantomania [wideo]

SPRAWDŹ TO!

Tragedia na Pradze. Żukowska uderza w... Trzaskowskiego!

Kaleta: kampania wyborcza będzie przedstawieniem szeroko pojętego obozu patriotycznego

Sztucznie wywołany deszcz doprowadził do... powodzi

Formela: w tej kampanii nie będą brani jeńcy [wideo]

Najnowsze

Jak powinien wyglądać kandydat na prezydenta według młodych ludzi?

Karol Nawrocki - kandydat obywatelski, popierany przez PiS na urząd Prezydenta RP

Semka: Karol Nawrocki jest najmłodszym kandydatem na prezydenta, to jest atut

Dość antypolskiej propagandy. Będzie pikieta na UMCS

Bochenek dla Republiki: Nasz kandydat będzie budował, nie atakował, będzie ...

Kaczyński: czas zakończyć wojnę polsko-polską

Rośnie liczba rosyjskich dezerterów. Nie chcą umierać za Putina

Karol i Marta Nawrocka byliby idealną parą prezydencką!