Przejdź do treści

Tomasz Sakiewicz: Powstanie węgierskie było przejawem walki wobec zniewolenia z Moskwy

Źródło: youtube.com

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" przebywa w Budapeszcie, gdzie trwają obchody 60 rocznicy rewolucji na Węgrzech. Sakiewicz wygłosił przemówienie w pobliżu pomnika Józefa Bema, przy okazji uroczystości polsko-węgierskiej.

– Powstanie węgierskie 1956 r. było jednym z przejawów walki, przeciwko zniewoleniu płynącemu z Moskwy. Po hasłami wolności i wyzwolenia z faszyzmu na Europę padł cień sowieckiego imperializmu. Do czasu rewolucji 1956 r., przez 12 lat bolszewickiej okupacji Rosjanie doszczętnie zniszczyli węgierską gospodarkę, kraj zamienili w jedno więzienie aresztując tysiące obywateli. Niezwykłych cierpień doświadczyły wspólnoty wierzące, szczególnie kościół katolicki. Nie zabito jednak ducha wolności. Kiedy w październiku 1956 r. setki tysięcy Węgrów zebrało się na placu Bema, by poprzeć walczących o wolność polskich robotników, spontanicznie wybuchło powstanie. To wydarzenie symbolicznie po raz kolejny łączy w historii Polaków i Węgrów. Przez kilka tygodni Węgrzy podejmowali próby przyspieszenia tego co już i tak musiało nastąpić. Szkoda, że na prawdziwa wolność mogło doczekać się dopiero przyszłe pokolenie. Rosyjskie czołgi krwawo stłumiły węgierskie marzenia o wolności, zginęło tysiące ludzi, a dziesiątki tysięcy znalazło się w więzieniu, setki tysięcy udało się na emigracje.

Zginęło tysiące ludzi a dziesiątki tysięcy znalazło się w więzieniu. Setki tysięcy udało się na emigrację. Ta walka jednak nie była bezcelowa. Imperialna Rosja dostała wyraźny sygnał, że musi poluzować kajdany cisnące Europę Środkową. W ruchu komunistycznym na całym świecie rozpoczął się głęboki kryzys, który osłabił zaplecze Moskwy. Marzenie o wolności jednak nie umarło. Po raz kolejny umocniły się głębokie więzy łączące nasze narody. Tysiące Polaków oddawało krew dla rannych Węgrów. Te sceny nasi rodzice wspominają z prawdziwym wzruszeniem.

W 1956 r. narody Europy Środkowej nie mogły jeszcze zrzucić sowieckiej niewoli. Pokazały jednak, szczególnie Polacy i Węgrzy, że nigdy nie będzie zgody na obcą niewolę. Nie będzie zgody na niszczenie narodowej tożsamości i pozbawiania ludzi podstawowych praw. My umiemy tworzyć międzynarodową wspólnotę. Umiemy ją tworzyć nawet kiedy obce imperia chcą nam tego zakazać.

Jeżeli Polacy i Węgrzy chcą w sześćdziesiątą rocznicę powstania coś przekazać światu, to to, że wolność jest wielką wartością. Krew robotników Poznania i tysięcy Węgrów woła dzisiaj o to, by nigdy więcej obcy but nie dusił naszych marzeń i nie zagrażał pokojowi w Europie. Patrząc na Wschód i Na Zachód musimy powiedzieć: pozwalając nam żyć w wolności dajecie szansę na pokój również innym narodom. Dzisiaj trzeba o tym mówić głośno, bo zgoda na odbieranie siłą niepodległości zagraża nie tylko napadniętym ale także wszystkim ościennym narodom. Polska i Węgry jak członkowie NATO mogą przypominać o tym innym państwom, które takich doświadczeń nie mają. My znamy cenę wolności bo bez niej nie bylibyśmy sobą. Polak jest Polakiem a Węgier - Węgrem gdy są wolni.– powiedział Tomasz Sakiewicz. 

Telewizja Republika / niezalezna.pl

Wiadomości

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Premier: granica wschodnia pozostanie zamknięta

NASZ NEWS. "Przygotowywany jest kolejny obrzydliwy atak medialny na Jana Pawła II", mówi mec. Skwarzyński

Gontarz: tylko wielkie zwycięstwo dr. Nawrockiego może pokonać fałszerstwo

Rosjanie ściągają tam siły. Wezwał naród do wojny

Viktor Orban: Bruksela chce zamienić Węgry w Magdeburg

Co najmniej 38 ofiar śmiertelnych. Palili się żywcem na drodze

PŚ w skokach: Pierwsze punkty Anny Twardosz

Kraj w Europie zakazuje TikToka. Efekt zabójstwa nastolatka

Najnowsze

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Premier: granica wschodnia pozostanie zamknięta

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę