Kolejna niedotrzymana obietnica. Rząd Tuska nie skrócił długości kontroli podatkowych
Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście; głównym problemem jest omijanie wszelkich limitów tzw. czynnościami sprawdzającymi - informuje w piątkowym wydaniu Rzeczpospolita.
Gazeta przypomina, że ograniczenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorców do sześciu dni w skali roku było jednym ze "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów". Na pytanie, czy po ponad roku została ona dotrzymana, doradca podatkowy w kancelarii GTA Grzegorz Gębka przyznaje na łamach dziennika, że "przepisy się nie zmieniły, praktyka również".
Wciąż trwają konsultacje
Dziennik podaje, że zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców czas trwania wszystkich kontroli u mikroprzedsiębiorców nie może przekraczać 12 dni roboczych w ciągu roku. Ten limit jest dla najmniejszych firm, czyli takich, które mają mniej niż dziesięciu pracowników, a ich roczny obrót netto nie przekracza 2 mln euro.
Przy czym przepisy przewidują szereg wyłączeń, do limitu nie wlicza się np. kontroli zasadności zwrotu VAT albo mających zapobiec popełnieniu przestępstwa bądź wykroczenia skarbowego. Kontrolę można przedłużyć wyłącznie w szczególnych przypadkach. "W kwietniu Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt skracający czas kontroli u mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni. Ciągle jednak jest konsultowany" - czytamy.
Pochopna obietnica
Z kolei - jak podaje "Rz" - Krajowa Administracja Skarbowa w lutym nakazała urzędnikom, aby kontrole podatkowe wliczane do limitu nie przekraczały sześciu dni. W grudniu w odpowiedzi na interpelację poselską przyznała, że w 2024 r. średni czas kontroli podatkowych u mikroprzedsiębiorców wyniósł 14 dni.
"Generalnie wygląda na to, że obietnica w 100 konkretach została złożona zbyt pochopnie" - mówi gazecie dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.
Źródło: Rzeczpospolita, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.