Testowanie pracowników. Będą poprawki do ustawy
Przewodniczący Komisji Zdrowia Tomasz Latos poinformował w poniedziałek w Sejmie, że klub PiS przygotował kilkanaście poprawek do projektu ustawy wprowadzającej m.in. testowanie pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2. Posiedzenie Komisji Zdrowia w tej sprawie przełożono na wtorek.
Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, na którym miało być przeprowadzone I czytanie projektu ustawy wprowadzającej m.in. testowanie pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2, zostało odroczone do wtorku do godz. 15. Wniosek o zamknięcie posiedzenia złożył poseł KO Rajmund Miller. Posłowie opozycji wskazywali, że powodem jest nieobecność przedstawicieli resortu zdrowia.
Przewodniczący Komisji Zdrowia Tomasz Latos tuż po zamknięciu posiedzenia powiedział dziennikarzom, że być może jest to spowodowane zakażeniem wykrytym u wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, jednak - zaznaczył - nie udało mu się skontaktować z przedstawicielami resortu.
- Rozumiem, że są pewne utrudnienia i to być może tutaj było powodem nieobecności przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia - powiedział.
Latos podkreślił, że wnioski proceduralne są prawem każdego posła. Jak dodał, "padł wniosek o zamknięcie obrad i ten wniosek uzyskał większość".
ZOBACZ: Wiceminister Kraska i oficerowie SOP z Covid-19. Resort zdrowia wydał decyzję
Przewodniczący komisji pytany o krytyczne głosy na temat projektu odparł, że po to jest komisja, by wypracować rozwiązania.
- Już zostały do sekretariatu komisji zgłoszone wnioski, z jednej strony o wysłuchanie publiczne, z drugiej strony o odrzucenie tej ustawy w całości - poinformował.
- Ja swoje zdanie będę wyrażał później, w głosowaniu, tym bardziej, że wiem, że z mojego klubu jest przygotowanych bodajże kilkanaście poprawek - powiedział Latos.
Co zakłada projekt ustawy?
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 wniosła w ubiegłym tygodniu grupa posłów PiS.
Projekt zakłada wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu. W projekcie nie przewidziano odmiennych regulacji dla osób, które chorowały na COVID-19, które poddały się szczepieniom ochronnym przeciwko COVID-19 i osób niezaszczepionych.
Nieodpłatny test pracownik będzie mógł wykonać zasadniczo raz w tygodniu. Testy będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Zgodnie z projektem pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Nie będzie z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaju, jednak w przewidzianych w projekcie sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia kogoś koronawirusem SARS-CoV-2.