Tatry: Tylko kilka dni zostało na odwiedzenie jaskini, bo na zimę zajmą ją nietoperze
„Tylko do wtorku będzie można zwiedzać Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Od 1 listopada do 26 kwietnia będzie ona zamknięta z uwagi na ochronę zimujących tam nietoperzy” – informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN).
Do Jaskini Mroźnej można wchodzić codziennie od godz. 9 do 16. Zwiedzanie jaskini jest dodatkowo płatne - prócz biletu wstępu do TPN, należy kupić bilet do jaskini w cenie 9 zł. Z opłaty są zwolnione dzieci do lat 7.
W sierpni bieżącego roku zakończył się trwający trzy lata remont Jaskini Mroźnej. Zlikwidowano tu sztuczne oświetlenie, dlatego zwiedzający muszą być wyposażeni w latarki. Przy wejściu do jaskini można bezpłatnie wypożyczyć latarkę - czołówkę, ale ich liczba jest ograniczona. Przed remontem Mroźna była jedyną sztucznie oświetloną jaskinią w polskich Tatrach.
Temperatura w Jaskini Mroźnej jest stała i wynosi 10 st. Celsjusza, dlatego wybierając się tu trzeba mieć ciepłą odzież.
Mroźna jest najczęściej odwiedzaną przez turystów jaskinią w polskich Tatrach i jedną z sześciu jaskiń udostępnionych do zwiedzania. Trasa przejścia przez jaskinię liczy ponad 400 m, a wędrówka przez nią trwa około 30-40 minut. Długość korytarzy wynosi ok. 773 m. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości ok. 1100 m n.p.m., a wyjściowy – ok. 1112 m n.p.m.
Jaskinię Mroźną odkryli w 1934 r. Stefan Zwoliński i Tadeusz Zahorski. Odkrywcy początkowo myśleli, że ma tylko kilkadziesiąt metrów długości. W następnych latach przekopano zawaliska i zamulone przejście do dalej położonych partii, na końcu których udało się odsłonić drugie wejście do jaskini. W lipcu 1953 roku Jaskinię Mroźną otwarto dla ruchu turystycznego. Początkowo zwiedzanie odbywało się przy świetle lamp karbidowych, a pod koniec lat 50. zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne.