Przejdź do treści
Targalski: Współpraca gospodarcza z Rosją zawsze prowadzi do katastrofy
Telewizja Republika

W kolejnym odcinku "Geopolitycznego tygla" dr Jerzy Targalski analizował kwestie stosunków z Unią Europejską i Rosją. – Pamiętajmy, że w Rosji o wszystkim decyduje polityka, a więc współpraca gospodarcza z Rosją zawsze prowadzi na dłuższą metę do katastrofy. – powiedział Targalski.

30 listopada 2019 roku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się I Forum Ekonomiczne, podczas którego głos zabrali dr Michał Lubina, dr Leszek Sekulski oraz Bartłomiej Radziejewski. 

Dr Jerzy Targalski odniósł się do kontrowersyjnych tez, jakie wygłosili eksperci podczas swoich wystąpień. Z najmocniejszą kontrą publicysty spotkały się wypowiedzi Michała Lubiny i Leszka Sekulskiego.

Polityczne poddaństwo

–  Michał Lubina zaczął się wypowiadać na temat Rosji i przedstawił koncepcję, że skoro Rosja jest silniejsza, ważniejsza i jej głos jest bardziej brany pod uwagę niż głos Polski, to nie powinniśmy emocjonalnie formułować polityki wobec Rosji.  

Co to oznacza w praktyce? 

– Nasi politycy nie powinni dawać świadectwa prawdzie, czyli powinni kłamać i zamiast mówić ze Rosja nam zagraża powinni mówić, że Rosja jest gwarantem bezpieczeństwa w Europie. – wskazywał Targalski. 

– Gdyby jednak mimo to Rosja nas nie pokochała, to powinniśmy schodzić z linii frontu. (…) Wtedy będziemy mieć dobre stosunki z Rosją, a przede wszystkim będziemy ważniejsi dla Unii Europejski i USA – podkreślił.

– Naszym celem nie jest bycie wygodnym dla innych, ale wygodnym dla siebie. (…) Musimy dbać o swoje interesy, a inni muszą wiedzieć, że ich naruszanie będzie kosztować i wtedy będą nas szanowali. – zauważył.

– Pojęcie jakie mam pan Lubina o Rosji (…) wywodzi się z całkowitego niezrozumienia, czym jest Rosja. – zaznaczył 

– Rosja atakuje tych, którzy są słabsi i tych których się opłaca atakować. Jeśli będziemy stawiać opor to nie będzie się opłacało. – dodał.

 Niemiecka dyktatura

 Dr Jerzy Targalski odniósł się również do tez stawianych przez Leszka Sekulskiego;

– Leszek Sekulski stwierdził, że tworzenie Trójmorza rozbija UE, a więc jest realizacją strategii rosyjskiej. Trudno o większą demagogię i sofistykę. – stwierdził publicysta.

– Dopóki UE zajmuje stanowisko samodzielne i proamerykańskie wtedy opłacą się ją Rosji rozbijać, ale jeśli UE razem z Rosją chce tworzyć jeden obszar bezpieczeństwa (…) i współpracy gospodarczej, to z punktu widzenia Rosji rozbijanie Unii nie ma sensu, tym bardziej, że w samej Unii od dawna panuje dyktatura niemiecka. – skomentował Targalski. 

– Unia Europejska nie jest żadną wartością samą w sobie. (…) Dla Polski narzędzie, jakim jest UE jest korzystne pod trzema warunkami – po pierwsze, jeśli stanowi gwarancję naszego bezpieczeństwa, ale niestety Unia nie stanowi takiej gwarancji, ponieważ Niemcy i Francja chcą nas z razem z całą Unią zaprowadzić do Rosji. Po drugie, jeśli UE gwarantuje nam suwerenność, ale UE nieustannie naszą suwerenność nieustannie atakuje i niszczy. Po trzecie jeśli, Unia umożliwia nam rozwój gospodarczy. 

Jak podkreślił dr Targalski ten warunek także nie jest spełniony.

– Szaleństwa klimatyczne zostały wymyślone po to, żeby zwiększyć nasze koszty produkcji, by nasz przemysł nie był konkurencyjny. Więc tak naprawdę uniemożliwia nam to rozwój gospodarczy. UE w takim stanie nie stanowi dla nas korzystnego narzędzia. Jeżeli to się nie zmieni to pozostawanie w UE nie ma sensu, bo będzie to pozostawanie w obszarze rosyjskim. – stwierdził.

Gospodarcza katastrofa

Targalski skomentował też tezę Sekulskiego o współpracy gospodarczej. 

– Padło także pytanie jak Polska powinna się zachować w strefie wgniotu (…), czyli między Rosją a Niemcami. Leszek Sekulski postawił tezę, że nie ma tu żadnych przeciwieństw. Tylko kiedy Polska chciałaby być imperium to wchodzi w konflikt z Niemcami i Rosją, a jeśli stawia na współpracę to nie bylibyśmy z nikim w konflikcie. – relacjonował Targalski.

Dr Targalski skontrował także to twierdzenie.

– Zastanówmy się, czy stawiając na współpracę gospodarczą z Niemcami i Rosją będziemy mogli się rozwijać. Otóż, żeby korzystać na handlu trzeba być suwerennym. Państwo zależne nie korzysta na handlu. Jeżeli będziemy suwerenni wchodzimy w konflikt z Rosja i Niemcami, a jeśli ustąpimy Niemcy narzucą nam takie warunki współpracy, że będziemy istnieli bez suwerenności, ale przemysł nie będzie się rozwijał i będziemy produkowali produkty o niskim stopniu skomplikowania technologicznego a nasze marże będą niskie. – wskazywał Targalski.

– Taki pomysł wynika więc albo z niezrozumienia czym jest suwerenność gospodarcza, albo chodzi   o uzasadnienie podległości interesom rosyjsko-niemieckim. – zauważył.

– Pamiętajmy, że w Rosji o wszystkim decyduje polityka, a więc współpraca gospodarcza z Rosją zawsze prowadzi na dłuższą metę do katastrofy. – podsumował Targalski.

 

OBEJRZYJ CAŁĄ AUDYCJĘ: 

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Najnowsze

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw