Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rusza z kampanią "4U!". Ma ona zwiększyć świadomość społeczeństwa odnośnie działań w przypadku zagrożenia terrorystycznego. Kampania 4U! opiera się na czterech hasłach uszeregowanych w takiej kolejności, w jakiej każdy z nas powinien podejmować działania widząc zagrożenie terrorystyczne lub będąc świadkiem zamachu terrorystycznego.
Kampania jest prowadzona na specjalnej stronie internetowej 4u.tpcoe.gov.pl. Składają się na nią plansze informujące o działaniach, które powinien podjąć każdy kto jest uczestnikiem niebezpiecznej sytuacji oraz filmiki i animacje.
- Stawia przede wszystkim na kwestię praktyki, jak w praktyczny sposób zachowywać się w sytuacjach, które stwarzają zagrożenie terrorystyczne i też jak zachowywać się w sytuacji, gdy już do zamachu terrorystycznego dochodzi - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Stanisław Żaryn dodał, że choć Polska pozostaje krajem, który ma wciąż niski stopień zagrożenia to jesteśmy elementem świata zagrożonego terroryzmem.
„4U! – Uważaj! Uciekaj! Ukryj się! Udaremnij atak!”. Ruszyła kampania społeczna Centrum Prewencji Terrorystycznej #ABW. Szczegóły na stronie: https://t.co/JHbzRvDHxZ
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) December 2, 2019
Kampania 4U! opiera się na czterech hasłach uszeregowanych w takiej kolejności, w jakiej każdy z nas powinien podejmować działania widząc zagrożenie terrorystyczne lub będąc świadkiem zamachu terrorystycznego. To: UWAŻAJ, UCIEKAJ, UKRYJ SIĘ i UDAREMNIJ ATAK.
Dyrektor Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW Anna Kańciak-Kulińska powiedziała, że po raz pierwszy w kampanii pojawia się element związany z pierwszym "U" - uważaj. Zwróciła uwagę, że kampanie międzynarodowe skupiały się na pozostałych elementach. - My w naszej kampanii z racji podnoszenia świadomości, doświadczeń, które zebraliśmy przez półtoraroczną działalność centrum chcieliśmy przede wszystkim uwrażliwić obywateli, że muszą być uważni - powiedziała Anna Kańciak-Kulińska.
Kampania "4U!" początkowo będzie prowadzona tylko w internecie i rozpowszechniana głównie przez media społecznościowe.Jest finansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach środków przeznaczonych na wdrażanie Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019.
Czytaj także: