15 minut z Warszawy, 2–2,5 godziny z największych miast w Polsce, odprawa bagażowa w pociągu – tak ma wyglądać podróż koleją do Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Ten projekt to dla Grupy PKP szansa i wyzwanie, bo CPK to będzie najważniejszy węzeł kolejowy w Polsce – oceniają eksperci.
Uruchomienie Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność” w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego zaplanowane jest na koniec 2027 r. To ma być nie tylko największe lotnisko, ale też najważniejszy węzeł kolejowy w Polsce – podkreślali eksperci, którzy brali udział w panelu „CPK, czyli skok w przyszłość” odbywającego się podczas I Kongresu Rozwoju Kolei.
– Centralny Port Komunikacyjny nie wydarzy się bez kolei w takim samym stopniu, jak nie wydarzy się bez lotnictwa. To są dwa komponenty wzajemnie się uzupełniające, wzajemnie się dopełniające – podkreślił Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dlatego będą budowane nowe szlaki kolejowe i modernizowane te istniejące.
Inwestycje te mają doprowadzić do dobrego skomunikowania CPK. – Zakładamy, że dojazd pociągiem ze stolicy do CPK będzie zajmował 15 minut. To jest realne – stwierdził Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.