Szef MON: Żołnierze Wojska Polskiego czują się następcami AK
W ramach obchodów 80. rocznicy powołania Armii Krajowej w Warszawie odbyły się oficjalnie uroczystości z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Wielu żołnierzy wstąpiło do Wojska Polskiego ze względu na etos Armii Krajowej, czują się jej następcami – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości 80. rocznicy powołania AK.
W poniedziałek w Warszawie minister wyróżnił medalami 35 żołnierzy jednostek, które dziedziczą tradycje AK oraz wręczył awanse sześciu oficerom, a trzech z nich wyznaczył na stanowiska dowódcze.
„Armia Krajowa powstała, żeby nieść pomoc Polakom, którzy byli poddani niezwykle brutalnej okupacji przez okupanta niemieckiego, ale również okupanta sowieckiego” – powiedział minister. Dodał, że AK „była niezbędna, żeby bronić Polaków, organizować akcje odwetowe”, a także przygotowywać się do przejęcia władzy po odejściu sił okupacyjnych.
„Dziś już niewielu spośród żołnierzy AK jest z nami, ale pamięć o tych, którzy stworzyli AK, którzy walczyli o wolną Polskę, jest i będzie wieczna. Niezwykle ważne jest to, aby przesłanie, jakie zostawili nam żołnierze AK, przyświecało dzisiejszym żołnierzom Wojska Polskiego, i tak się dzieje” – mówił.
Dodał, że wielu spośród dzisiejszych żołnierzy wstąpiło do wojska „dlatego, że zostali niejako następcami żołnierzy AK, dlatego, że ten etos AK zaprowadził ich dziś do Wojska Polskiego”.
Podkreślił, że symbolika AK jest w polskim wojsku - zwłaszcza w Wojskach Specjalnych i WOT - żywa, a karabinek Grot otrzymał tę nazwę ku czci dowódcy AK - gen. Stefana „Grota” Roweckiego.
Minister wyznaczył płk. Mirosława Brysia na dowódcę 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, kmdr. Tomasza Laskowskiego na dowódcę 7. Pomorskiej BOT, a płk. Pawła Wiktorowicza na dowódcę 9. Łódzkiej Brygady OT.
Współcześni żołnierze Wojska Polskiego kontynuują etos Armii Krajowej
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) February 14, 2022
-
W 80. rocznicę powstania #ArmiaKrajowa, minister @mblaszczak wręczył akty mianowania, decyzje personalne oraz odznaczenia żołnierzom z jednostek dziedziczących tradycje AK.
📄 https://t.co/stky7wG7WA pic.twitter.com/8tkXjhxmXz
CZYTAJ: Kasprzyk: Nie byłoby ruchu Solidarności i opozycji antykomunistycznej bez Armii Krajowej
Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 80. rocznicy powołania Armii Krajowej.
CZYTAJ: Błaszczak: Symbolika Armii Krajowej jest wciąż żywa w Wojsku Polskim
14 lutego 1942 z rozkazu naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej - zbrojne struktury Polskiego Państwa Podziemnego – który zastąpił Służbę Zwycięstwu Polski, został przemianowany na Armię Krajową. AK, podlegająca naczelnemu wodzowi i rządowi RP na uchodźstwie, w szczytowym okresie liczyła ok. 300 tys. osób