Zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów, to są nasze zobowiązania z dziś - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Darczyńców dla Ukrainy. Dopilnujmy, aby te pieniądze dotarły do Ukraińców jak najszybciej i jak najskuteczniej - zadeklarował szef rządu.
Na Stadionie Narodowym w Warszawie pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson odbyła się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.
"Dziękuję za wszystkie państwa zobowiązania. Właśnie otrzymałem ostateczną kwotę i informuję, że my wszyscy razem zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów. To są nasze zobowiązania z dziś, dziękuję za nie" - poinformował polski premier. "Dopilnujmy, aby te pieniądze dotarły do Ukraińców jak najszybciej i jak najskuteczniej".
"Dzisiejszy dzień pokazuje, że nasze wsparcie na rzecz Ukrainy nie ustaje i że nie ma wśród nas egoistów. Myślę, że to jest wspaniała konkluzja, bo gdyby wygrały egoizmy, to wygra Putin. Jeśli wygra jedność - wygra Ukraina i tym samym my wszyscy" - powiedział premier Morawiecki.
Premier Finlandii Sanna Marin podkreśliła podczas debaty, że sytuacja humanitarna w Ukrainie jest ekstremalnie trudna i konieczna jest sprawna ewakuacja ludności cywilnej. Jak zaznaczyła, trzeba pomóc Ukraińcom w najtrudniejszej sytuacji - kobietom, dzieciom i osobom z niepełnosprawnościami.
Marin dodała, że jej kraj współpracuje z ukraińskimi władzami w celu przewiezienia grupy osób z niepełnosprawnościami do Finlandii. Poinformowała, że Finlandia przeznaczyła miliony euro na pomoc uchodźcom, a także zdecydowała o wysłaniu dodatkowego sprzętu wojskowego.
Premier Gruzji Irakli Garibashvili zwracał uwagę, że wojna na Ukrainie przesądzi i zredefiniuje przyszłość europejskiego bezpieczeństwa. Podkreślił, że kryzys humanitarny wymaga natychmiastowej reakcji społeczności międzynarodowej. Zadeklarował pełną solidarność gruzińskiego rządu z Ukrainą, a także dalsze wsparcie. Garibashvili poinformował, że Gruzja przekazała na wsparcie Ukrainy 7 mln dolarów i ponad 500 ton pomocy zostało wysłane do Ukrainy.
Również premier Islandii Katrín Jakobsdottir wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu brutalnej agresji ze strony Rosji. Mówiła, że jej kraj przekazał 4,2 mln euro na pomoc Ukrainie oraz otworzył drzwi dla uchodźców. Zwracała uwagę na przemoc seksualną dotykającą kobiety w Ukrainie.
Także premier Słowacji Eduard Heger podkreślając, że w Ukrainie mamy do czynienia z brutalną wojną zauważył, że Ukraina walczy o nasze europejskie wartości i płaci za to krwią. Jak ocenił, ważne jest dostarczanie broni i pomocy humanitarnej Ukrainie. Dodał, że jego kraj będzie, definitywnie wspierać Ukrainę. Dodał, że Ukraińcy zasługują na wolność i są jednymi z nas, Europejczykami.
Szefowie rządów m.in. Słowenii, Chorwacji także zapewniali o pełnej solidarności i wsparciu dla Ukrainy.
Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto podkreślił, że Węgrzy wspierają Ukrainę i suwerenność tego kraju. "Trzeba rozróżnić pomiędzy tymi, którzy atakują, a tymi, którzy są ofiarą ataku. Potępiamy agresję wojskową, której dopuszcza się Federacja Rosyjska wobec Ukrainy. Potępiamy naruszenia praw człowieka" - oświadczył Szijjarto. Poinformował, że łączna pomoc od Węgier warta jest 37 mln euro.
Więcej reporter Telewizji Republika Łukasz Żmuda.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Zembaczyński wstydzi się wykształcenia. „Zagadkowe” zniknięcie Collegium Humanum z życiorysu
PIEKŁO ZAMARZŁO! Wyborcy koalicji 13 grudnia oburzeni nepotyzmem: „Nie po to walczyliśmy, K*RWA MAĆ!”
Wrocław. Polacy muszą wiedzieć, komu powierzyli fotel prezydenta
Komisja Ligi anulowała czerwoną i żółtą kartkę