Przejdź do treści
Szczepimy się - już 16 mln zaszczepionych. Przed nami ostatnia prosta
Fot. PAP/Marcin Bielecki

W Polsce przekroczyliśmy 16 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 4 mln 577 tys. 701 osób. Od poniedziałku odstęp między dawkami zostaje skrócony do 35 dni, czyli 5 tygodni.

Łącznie do Polski dostarczono 18 618 220 dawek szczepionek, 17 008 560 z nich trafiło do punktów szczepień.

Podczas konferencji pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tys. sztuk szczepionek do Polski – w konsekwencji część osób będzie miała przesunięte szczepienie bądź zaproponowaną inną szczepionkę.

Od 9 maja e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 ma wystawione każda osoba, która ukończyła 18 lat. Może zapisywać się na nie m.in. telefonicznie, wysyłając SMS, poprzez system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta lub w punkcie szczepień.

Od północy w poniedziałek na szczepienia mogą rejestrować się także osoby, które ukończyły 16. rok życia. Ponadto od poniedziałku działa też skrócony termin rejestracji dla ozdrowieńców. – To daje nam grupę dodatkowych 1,5 mln osób w systemie – wskazał Dworczyk.

Pół miliona e-skierowań

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że wystawiono ok. 500 tys. e-skierowań na szczepienie przeciw COVID-19 nastolatkom w wieku 16 i 17 lat.

Zaznaczył, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że osoby jeszcze młodsze, czyli w wieku 12-15 lat, będą mogły być wkrótce szczepione. Dodał, że producent Comirnaty – szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech – złożył już do oceny Europejskiej Agencji Leków (EMA) badania skuteczności i bezpieczeństwa szczepień w tej grupie wiekowej. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w połowie czerwca.

– Wszystko wskazuje na to, że będzie to decyzja pozytywna – powiedział. Wskazał, że badania te pokazują, że szczepionka w tej grupie ma niemal stuprocentową skuteczność.

W Polsce jest 1,4 mln osób w wieku od 15 do 18 lat, w tym 365 tys. osiemnastolatków. Rejestrację dla wszystkich osób pełnoletnich uruchomiono w niedzielę 9 maja. Wcześniej trwały zapisy wybranych grup wiekowych.

Jeszcze trochę pracy przed nami

Andrusiewicz, odnosząc się do szczepień seniorów zauważył, że ok. 73 proc. osób powyżej 70 lat jest już zaszczepionych, a to oznacza, że „jeszcze trochę pracy przed nami”. W grupie 60-70 lat sytuacja jest nieco gorsza. Zachęcił seniorów do szczepień i do przepisywania się na wcześniejsze terminy.

Przypomniał, że od poniedziałku ruszył także pilotaż szczepień w zakładach pracy. Dotąd zgłosiło się 900 firm. Od najbliższego poniedziałku rozpoczną się normalne szczepienia - zapowiedział szef KPRM.

Jak wspomniał, szczepienia osób niepełnosprawnych w punktach szczepień powszechnych ruszyły w zeszłym tygodniu.

– Mieliśmy sygnały, że było ileś nieporozumień polegających na tym, że osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zgłaszały się do punktów szczepień populacyjnych, czyli tych małych punktów, w których po prostu zaszczepienie ich jest niemożliwe. Natomiast cały czas jesteśmy w dialogu z organizacjami zrzeszającymi osoby niepełnosprawne i ich opiekunów – powiedział Dworczyk. Dodał, że na wtorek przedstawiciele rządu mają zaplanowane takie spotkanie.

Adam Niedzielski o paszportach covidowych

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kwestii tzw. paszportów covidowych poinformował, że za kilka dni Polska będzie chciała podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską. – Mieliśmy deklarację z KE, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską – powiedział.

Tylko szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia szczepienia. Dla wszystkich przyjmujących drugą dawkę, od najbliższego poniedziałku odstęp między dawkami zostaje skrócony do 35 dni, czyli 5 tygodni. Wcześniej dla Comirnaty i Covid-19 Vaccine Moderna wynosił on 42 dni, a dla Vaxzevrii - 84 dni.

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w poniedziałek, że szczepionkę przeciwko Covid-19 firm BioNTech-Pfizer można trzymać do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Dotychczas dozwolony czas przechowywania w zwykłej lodówce wynosił pięć dni.

PAP

Wiadomości

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Ostatni Żyd z Afganistanu dotarł do Izraela

Kaleta: badanie tego, jak powstał ten gigantyczny majątek Gajewskiej, jest misją dziennikarzy

Sikorski punktuje Trzaskowskiego. Obrażony wychodzi ze studia

Bosak: nie dla Trzaskowskiego, nie dla Sikorskiego!

Czapeczki z folii aluminiowej miały chronić przed NATO

Marszałek Szymon Hołownia wygwizdany podczas obchodów Święta Niepodległości!

Trump potwierdza: Mike Waltz zostanie doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego

Mrowińska: mąż Kingi Gajewskiej powinien podać się do dymisji!

Jaki o Hołowni: Putina chciał wgniatać w ziemię, a teraz ...

Internet reaguje na tajemnice rodziny Gajewskich

Kuź: zaproszenie na spotkanie z Trumpem, to ogromne wyróżnienie dla prezydenta Andrzeja Dudy

Najnowsze

Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Ostatni Żyd z Afganistanu dotarł do Izraela

Kaleta: badanie tego, jak powstał ten gigantyczny majątek Gajewskiej, jest misją dziennikarzy

Sikorski punktuje Trzaskowskiego. Obrażony wychodzi ze studia

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?