„System VAT-owski został rozszczelniony, był to demontaż naszego systemu podatkowego”. Rząd PO-PSL na smyczy lobbystów
System VAT-owski został rozszczelniony przez 18 projektów aktów prawnych. Była to akcja celowa. Nie był to przypadek, był to demontaż naszego systemu podatkowego VAT – powiedziała wczoraj Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów. Jednak to nie koniec sensacji. Wiceprzewodniczący komisji Błażej Parda poinformował, że złoży zawiadomienie do prokuratury na Pawła Grasia w związku z podejrzeniem składania przez niego fałszywych zeznań.
Wczorajsze zeznania Elżbiety Chojny-Duch przed komisją ds. wyłudzeń podatku VAT mogą być masywnym gwoździem do trumny politycznej wielu prominentnych polityków z rządu Donalda Tuska i Ewy Kopacz.
Już na początku posiedzenia członkowie komisji poruszyli kwestię współpracy Ministerstwa Finansów z Renatą Hayder, która pełniła funkcję społecznego doradcy ministra Jacka Rostowskiego, a jednocześnie była powiązana z firmą Ernst & Young (EY), zajmującą się doradztwem finansowym.
Jednak prawdziwą sensację wywołało stwierdzenie byłej wiceminister finansów, że lobbing przedstawiał nieprawdziwe informacje odnośnie do decyzji Komisji Europejskiej (KE) tylko po to, aby znieść sankcje VAT.
– Na posiedzeniach komisji Przyjazne Państwo, tzw. komisji Palikota, przez dłuższy czas stawiałam odpór propozycjom likwidacji sankcji (…). W pewnym momencie pojawiła się bardzo wyraźna presja, m.in. ze strony dr Hayder – powiedziała Chojna-Duch.
Dodała, że przekonało ją dopiero pismo mówiące o tym, że KE zdecydowała o zniesieniu sankcji, które przedstawiało jej otoczenie Donalda Tuska. Jak się później okazało, dokument opierał się na nieprawdziwych informacjach podanych przez lobbystów.
– Wprowadzono mnie w błąd. Żałuję, że wyraziłam zgodę na to i dokonałam akceptacji tego fragmentu projektu ustawy, mimo że uważałam i nadal uważam, że sankcje były konieczne – powiedziała świadek.
Dodała również, że nieprawdziwe informacje przekazano także posłom w Sejmie, którzy głosowali nad zmianami w prawie.
Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Serdecznie polecamy czwartkowe wydanie „Codziennej”. #GPC dostępna również w wersji elektronicznej na https://t.co/1HYRtWiDJA pic.twitter.com/1UYtQjBZ67
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 22 maja 2019
Czytaj także: