Świrski: 17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w naszej historii

Maciej Świrski, prezes zarządu fundacji Reduta Dobrego Imienia mówił w Republice na żywo o działaniach fundacji, a także o obchodach jutrzejszej, tragicznej rocznicy 17 września 1939 roku, kiedy to Związek Sowiecki zadał cios w plecy broniącego się narodu polskiego.
– Reduta istnieje 4 lata, formalnie działamy jako fundacja od 3 lat. Roboty jest w bród, bo z jednej strony mamy do czynienia ze zniesławieniami Polski, z drugiej strony zniesławienia mówiące o „polskich obozach koncentracyjnych”. Prowadzimy teraz proces przeciwko CDFowi za film „Nasze matki, nasi ojcowie”. Z drugiej strony jest akcja szkalująca Polskę, o tym jak u nas rzeczywistość wygląda. To także jest nasz cel statutowy: informowanie o polskiej rzeczywistości i współczesności. Przed ostatnim posiedzeniem Parlamentu Europejskiego dot. Polski, wysłaliśmy taką ściągę dla wszystkich, którzy chcieliby wiedzieć jak dyskutować z ludźmi, którzy uważają, że w Polsce jest faszyzm. To jest taka tabela pokazująca wszystkie reformy, które dokonują się w Polsce, dwadzieścia parę pozycji. Oczywiście są też rozmaite działania tożsamościowe, utwierdzające polską tożsamość, upamiętniające rozmaite wydarzenia z polskiej historii. Tego jest rzeczywiście dużo. - przyznaje Świrski.
– 17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w naszej historii. Cios w plecy broniącego się narodu, na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, rozbiór Rzeczypospolitej, rozbiór Europy Środkowo-Wschodniej pomiędzy Niemców i Rosjan. Jutro robimy upamiętnienie tej rocznicy, 77. już. - mówi prezes Reduty.
– Organizujemy jutro dla rodzin, dla młodzieży grę miejską, podczas której będzie można poznawać historię Warszawy, także w kontekście wojennym. Startujemy na ulicy Chłodnej 36/46 o godzinie 10. - informuje Świrski.
– Po południu, o godzinie 15 w warszawskiej Kordegardzie, naprzeciw Pałacu Prezydenckiego, nastąpi otwarcie wystawy o sowieckim ludobójstwie, dokonanym na Polakach, nie tylko po 17 września 1939 roku, ale także chcemy przypomnieć jedno z najstraszliwszych wydarzeń, czyli operację polską NKWD w 1937 i 1938 roku: wymordowanie Polaków na ternie Związku Sowieckiego. To była pierwsza zbrodnia holocaustu skierowana przeciwko konkretnemu narodowi, oprócz rzezi Ormian w Turcji na początku XX wieku, ale w reżimach totalitarnych niemieckim i sowieckim, to była pierwsza taka zorganizowana zbrodnia przeciw konkretnemu narodowi, przeciw Polakom. Czyli zaczynamy od 1937 roku, a potem przechodzimy przez wszystkie kolejne wydarzenia, aż dochodzimy do 1956 r. To będzie bardziej upamiętnienie niż wystawa, chcemy się tam spotkać w poważnym nastroju, także żeby ci, którzy nie słyszeli o tym, np. cudzoziemcy, których na Krakowskim Przedmieściu przewija się tysiące, mogli wejść i zobaczyć prawdziwą historię, która jest sukcesywnie zakłamywana przez Rosję. - mówi Świrski.
– Przed Kordegardą o godzinie 17 wystąpi zespół Contra Mundum, znany z ciężkiego, ale patriotycznego rocka z repertuarem antykomunistycznym. Zapraszam wszystkich patriotów i antykomunistów. - dodaje prezes fundacji.
Na listę mailingową Reduty Dobrego Imienia można zapisywać się na stronie www.rdi.org.pl