W programie "Po południu” o godz. 16:55 gościem redaktor Marleny Nowakowskiej był dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji epidemiologicznej, objawów COVID-19 u dzieci, potrzebie oddawania osocza przez ozdrowieńców, dostępności szczepionek i obostrzeń na czas Świąt Bożego Narodzenia, sylwestra i ferii zimowych.
Na początku rozmowy redaktor zapytała doktora czy najgorszy czas epidemii już minął. Pojawia się coraz więcej głosów, że szczyt zachorowań już minął.
Dr Michał Sutkowski zauważył, że najwięcej nowych zakażeń było między 10, a 15 listopada. Stwierdził, że jesteśmy na dobrej drodze aby na trwałe zmniejszyła się liczba zakażeń. Martwiła go jednak duża liczba zgonów, wyższa niż w poprzednich przedziałach czasowych. Doktor podkreślił, że obecnie aż 40% wszystkich zgonów w Polsce jest związane z epidemią Covid-2019 co obciąża system opieki zdrowotnej, ale też negatywnie wpływa na emocje społeczne.
Prowadząca program wymieniła aktualne dane mówiące o ponad 16 tys. nowych przypadków i dopytywała czy tendencja zarażeń się wypłaszczyła. Może był to efekt zamknięcia szkół albo innych obostrzeń.
Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych powiedział, że zmniejszyła się liczba ludzi spędzających dużo czasu na ulice. Mniej kontaktów społecznych ograniczyło rozprzestrzenianie się wirusa.
Następnie redaktor Marlena Nowakowska zapytała o objawy Covid-19 u dzieci. Czy są one podobne czy inne jak u dorosłych ?
Doktor przyznał, że w niektórych przypadkach dzieci mają takie same objawy jak osoby starsze. Podkreślił jednak, że wiele przypadków choroby u dzieci przypomina wręcz infekcje jelitowe. Wymioty, biegunka, czasem wysypka, objawy kojarzony zwykle z innymi zakażeniami mogą jednak być związane z Covid-19. Były takie przypadki u dzieci. Zwykle objawami Covid-19 jest jednak wysoka gorączka, duszności, problemy z oddychaniem.
Tłumacząc jak choroba wpływa na dzieci dr Sutkowski zaznaczył, że na OIOM-y trafia coraz więcej osób poniżej 50 r. życia. Młodsi obywatele również powinni uważać na Covid-19, nie tylko osoby starsze.
W dalszej części programu Marlena Nowakowska poprosiła o komentarz doktora dotyczący wypowiedzi niektórych publicystów, że zakażeń w Polsce jest mniej bo rząd zleca mniej testów.
Dr Sutkowski nazwał to bzdurą. Stwierdził, że lekarze mają nieograniczone prawo do testowania pacjentów. Również służby państwowe zlecają wiele testów. Testowanie Polaków jest powszechne i wręcz nieograniczone.
W tym miejscu gość zaznaczył, że zakażeń jest mniej bo wirus przestał się tak szybko rozprzestrzeniać dzięki ograniczeniu kontaktów międzyludzkich. Z drugiej strony zauważył, że niektórzy Polacy specjalnie nie zgłaszają problemów ze zdrowiem i nie poddają się testom aby móc chodzić do pracy. Skomentował, że to nieodpowiedzialne zachowanie, bo pracować można zdalnie i takie zachowania narażają innych na utratę życia i zdrowia.
Później pojawił się temat osocza. Redaktor przypomniała, że premier Morawiecki wzywał ozdrowieńców w Polsce do oddawania osocza.
Dr Sutkowski zauważył, że osocze ozdrowieńców działa niemal jak lek. Pomaga innym w łagodniejszym przejściu choroby.
Następnie pojawiły się pytania o szczepionki i restrykcje związane ze Świętami Bożego Narodzenia, sylwestrem i feriami zimowymi.
Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych powiedział, że najwięcej szczepień będzie przeprowadzanych prawdopodobnie w drugim kwartale przyszłego roku. Pierwsze szczepionki powinny być dostępne już na początku przyszłego roku.
Jednocześnie podzielił się obawami czy Polacy wytrzymają w stanie dystansu społecznego w okresie Świąt, sylwestra i ferii zimowych. Zapewnił, że jeśli społeczeństwo będzie zdyscyplinowane to szybciej uda się opanować epidemię.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Rusiński: wybory w USA są bardzo chaotyczne
Tusk komentuje wybory w USA. Remedium na wszystkie bolączki ma być federalizacja UE. Sakiewicz mocno odpowiada premierowi
Nastolatek z impetem wjechał quadem w busa
Cejrowski: jeśli nie zrobisz w sprawie swojego dziecka awantury, to jakiś zbok przychodzi z piórami w tyłku i …