– Trybunał jest tym, który w tym systemie podziału władz stanowi zasadniczy filar, bo jeżeli nie Trybunał, to kto ma oceniać ewentualnie problemy związane z hierarchią źródeł prawa różnicami w interpretacji - oceniła wiceprzewodnicząca Komisji Weneckiej i była premier – Hanna Suchocka w rozmowie z Polsat News.
– Ta opinia wskazuje na zasadnicze problemy. Zwraca uwagę na autonomię Trybunału, na gwarancję niezawisłości sędziów, na wykonywanie orzeczeń Trybunału. To są te rzeczy kluczowe, które zawsze Komisja we wszystkich swoich opiniach, niezależnie od tego z jakim państwem ma do czynienia, podkreśla – powiedziała Polsat News.
Powtórzyła również, za przewodniczącym Komisji Weneckiej, że zarówno opozycja, jak i rządzący powinni uczestniczyć w naprawie kryzysu w Polsce.
Oficjalny komunikat Komisji Weneckiej
O wywołanie kryzysu konstytucyjnego w naszym kraju Komisja Wenecka oskarża zarówno obecną większość sejmową pod przewodnictwem PiS, jak i poprzednią koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdaniem Komisji ostatnie zmiany w ustawie o TK paraliżują tę instytucję i mogą doprowadzić do podważenia i osłabienia zasad demokracji
"Mogą państwo tylko współpracować ze sobą"
– Problem wydajności Trybunały Konstytucyjnego w Polsce jest ważnym problemem. Musi on być w stanie pracować tak, aby być strażnikiem Konstytucji, jego orzeczenia muszą być wdrażane i publikowane. To wszystko jest ważne dla demokracji – mówił na konferencji prasowej przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio. – Tak ważne jest, by teraz wszystkie siły polityczne w Polsce działały konstruktywnie. Polska sprawa stała się sprawą polityczną. Mają państwo dwa problemy kryzys konstytucyjny, ale też kryzys polityczny. Mogą państwo tylko współpracować ze sobą – dodawał.