Przejdź do treści

"Strażnik Pamięci" - nagrody tygodnika "Do Rzeczy" wręczone

Źródło:

Bank Zachodni WBK w kategorii "mecenas", Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w kategorii "Instytucja" oraz twórców serialu "Czas honoru" w kategorii "twórca", to laureaci nagród "Strażnik Pamięci" przyznawanej po raz pierwszy przez tygodnik "Do Rzeczy". Pamiątkowe statuetki wręczono w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach.

Nagroda Strażnik Pamięci jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii "twórca" wyróżnienie mogą otrzymać autorzy dzieł, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii "instytucja" nagroda trafia do muzeum, stowarzyszenia, fundacji, organizacji nowopowołanej lub takiej, która w minionym roku podjęła nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii "mecenas" nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.

W każdej kategorii nominowanych było pięć osób lub instytucji. Wśród "twórców" byli to: Dariusz Malejonek – za projekt „Panny wyklęte”, wprowadzający do pop kultury przemilczane karty i postaci historii Polski;
Andrzej Nowak – za działalność publicystyczną, wydawniczą i naukową oraz za książkę „Intelektualna historia III RP”, dokumentującą intensywną obecność profesora w polskim życiu ideowym;
„Tadek” – Tadeusz Polkowski – za raperską „Niewygodną prawdę”, pokazanie, jak historię Polski ożywiać można przy nowoczesnych bitach; Twórcy serialu „Czas honoru” – za serial, który przywraca nadzieję na projekt szlachetnej misyjnej telewizji; Wanda Zwinogrodzka – za działalność pisarską, krytyczną, a zwłaszcza prowadzenie Sceny Faktu Teatru Telewizji, odkłamującej dzieje ojczyste. W kategorii "mecenas" szansę na nagrodę mieli: Bank Zachodni WBK – za pomoc w kultywowaniu polskiej tradycji niepodległościowej: od powstania styczniowego po czasy współczesne; Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. F. Stefczyka i Fundacja im. dr. Franciszka Stefczyka - za finansowanie Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni; Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych – za wspieranie aktywności związanych z dwudziestowieczną historią Polski; Maciej Radziwiłł – za osobistą aktywność na terenie Białorusi, Litwy i Ukrainy: darowizny na rzecz muzeów i kościołów, rozwój inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych związanych z tradycją Wielkiego Księstwa Litewskiego; SKOK Wołomin - za wsparcie filmu Irka Dobrowolskiego „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. W ostatniej, ale również niezwykle istotnej kategorii "instytucja", nominację otrzymali: Fundacja Niepodległości – za różnorodne działania kształtujące nowoczesne postawy patriotyczne: od ekshumacji po projekty artystyczne; Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej – za unikatową prywatną inicjatywę przypomnienia tradycji Kresów Wschodnich w samym centrum Polski; Radio Merkury – za akcję Zapal Znicz Pamięci upamiętniającą męczeństwo Polaków na terenach wcielonych do III Rzeszy; Stowarzyszenie Wizna ’39 – za nieustającą aktywność w kultywowaniu pamięci o Polskich Termopilach; Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - za projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce”, koordynowany przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka i dr Andrzeja Ossowskiego.

Galę w Teatrze Stanisławoskim poprowadzili Anna Popek oraz redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" Paweł Lisicki, a swoim występen uświetnili Kasia Kowalska i Dariusz Malejonek z projektem "Panny Wyklęte" oraz Marika, Marcelina, Kasia Malejonek, Ifi Ude oraz Lilu.

Podczas gali odbył się także pojedynek „Do Rzeczy” na temat „Jaką pamięć narodową należy kultywować?” W pojedynku zmierzyli się Piotr Semka, Rafał A. Ziemkiewicz i Bronisław Wildstein, a moderatorami byli Piotr Gursztyn i Kamila Baranowska.

mp, TV Republika, fot. Telewizja Republika

Wiadomości

Media zagraniczne o spotkaniu Duda-Trump. Zwracają uwagę na to

Zmienią "matka" na "osoba inseminowana" w projekcie budżetu

Prognoza pogody na sobotę. Spodziewaliście się tych zmian?!

Santorini drży: Ponad 21 500 wstrząsów sejsmicznych

USA: Od poniedziałku masowe zwolnienia w Pentagonie

Na co wziął pożyczkę socjalną z Kancelarii Sejmu poseł KO Jarosław Urbaniak?

Przełom. Trump: porozumienie z Ukrainą jest bardzo blisko

Administracja Trumpa intensyfikuje deportacje. Mają przyspieszyć

Ideolog Putina rości sobie prawa do "części Europy Wschodniej"

Jest pieczęć. Putin skrócił dystans do NATO do 100 km

Chińskie okręty 150 mil od Sydney. Australia i NZ reagują

Zabójcy drogowi pozostaną bezkarni dzięki koalicji 13 grudnia

JD Vance wskazał kierunek. Niemcy z nami albo sami

Co z dyskryminacją DEI w PepsiCo? Dyrektor Generalny pisze list

Anna Popek odpowiada na krytykę Muńka Staszczyka

Najnowsze

Media zagraniczne o spotkaniu Duda-Trump. Zwracają uwagę na to

USA: Od poniedziałku masowe zwolnienia w Pentagonie

Na co wziął pożyczkę socjalną z Kancelarii Sejmu poseł KO Jarosław Urbaniak?

Przełom. Trump: porozumienie z Ukrainą jest bardzo blisko

Administracja Trumpa intensyfikuje deportacje. Mają przyspieszyć

Zmienią "matka" na "osoba inseminowana" w projekcie budżetu

Prognoza pogody na sobotę. Spodziewaliście się tych zmian?!

Santorini drży: Ponad 21 500 wstrząsów sejsmicznych