Bank Zachodni WBK w kategorii "mecenas", Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w kategorii "Instytucja" oraz twórców serialu "Czas honoru" w kategorii "twórca", to laureaci nagród "Strażnik Pamięci" przyznawanej po raz pierwszy przez tygodnik "Do Rzeczy". Pamiątkowe statuetki wręczono w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach.
Nagroda Strażnik Pamięci jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii "twórca" wyróżnienie mogą otrzymać autorzy dzieł, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii "instytucja" nagroda trafia do muzeum, stowarzyszenia, fundacji, organizacji nowopowołanej lub takiej, która w minionym roku podjęła nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii "mecenas" nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.
W każdej kategorii nominowanych było pięć osób lub instytucji. Wśród "twórców" byli to: Dariusz Malejonek – za projekt „Panny wyklęte”, wprowadzający do pop kultury przemilczane karty i postaci historii Polski;
Andrzej Nowak – za działalność publicystyczną, wydawniczą i naukową oraz za książkę „Intelektualna historia III RP”, dokumentującą intensywną obecność profesora w polskim życiu ideowym;
„Tadek” – Tadeusz Polkowski – za raperską „Niewygodną prawdę”, pokazanie, jak historię Polski ożywiać można przy nowoczesnych bitach; Twórcy serialu „Czas honoru” – za serial, który przywraca nadzieję na projekt szlachetnej misyjnej telewizji; Wanda Zwinogrodzka – za działalność pisarską, krytyczną, a zwłaszcza prowadzenie Sceny Faktu Teatru Telewizji, odkłamującej dzieje ojczyste. W kategorii "mecenas" szansę na nagrodę mieli: Bank Zachodni WBK – za pomoc w kultywowaniu polskiej tradycji niepodległościowej: od powstania styczniowego po czasy współczesne; Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. F. Stefczyka i Fundacja im. dr. Franciszka Stefczyka - za finansowanie Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni; Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych – za wspieranie aktywności związanych z dwudziestowieczną historią Polski; Maciej Radziwiłł – za osobistą aktywność na terenie Białorusi, Litwy i Ukrainy: darowizny na rzecz muzeów i kościołów, rozwój inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych związanych z tradycją Wielkiego Księstwa Litewskiego; SKOK Wołomin - za wsparcie filmu Irka Dobrowolskiego „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. W ostatniej, ale również niezwykle istotnej kategorii "instytucja", nominację otrzymali: Fundacja Niepodległości – za różnorodne działania kształtujące nowoczesne postawy patriotyczne: od ekshumacji po projekty artystyczne; Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej – za unikatową prywatną inicjatywę przypomnienia tradycji Kresów Wschodnich w samym centrum Polski; Radio Merkury – za akcję Zapal Znicz Pamięci upamiętniającą męczeństwo Polaków na terenach wcielonych do III Rzeszy; Stowarzyszenie Wizna ’39 – za nieustającą aktywność w kultywowaniu pamięci o Polskich Termopilach; Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - za projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce”, koordynowany przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka i dr Andrzeja Ossowskiego.
Galę w Teatrze Stanisławoskim poprowadzili Anna Popek oraz redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" Paweł Lisicki, a swoim występen uświetnili Kasia Kowalska i Dariusz Malejonek z projektem "Panny Wyklęte" oraz Marika, Marcelina, Kasia Malejonek, Ifi Ude oraz Lilu.
Podczas gali odbył się także pojedynek „Do Rzeczy” na temat „Jaką pamięć narodową należy kultywować?” W pojedynku zmierzyli się Piotr Semka, Rafał A. Ziemkiewicz i Bronisław Wildstein, a moderatorami byli Piotr Gursztyn i Kamila Baranowska.
mp, TV Republika, fot. Telewizja Republika
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy
Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia
Onet rozpływa się nad sukcesem Orlenu, ale nie wspomina kto jest tego sukcesu ojcem. O Obajtku tylko źle, albo wcale?