Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Został nim prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Słowa nie dotrzymał Paweł Kukiz, który w czerwcu ubiegłego roku zapowiadał wsparcie dla decyzji personalnych obozu władzy. Mimo że Kukizowcy głosowali przeciw kandydaturze Święczkowskiego Prawo i Sprawiedliwość wygrało głosowanie.
Późnym wieczorem we wtorek Sejm wybrał Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Kandydaturę poparło 233 posłów, przeciwnych było 219.
Poza 227 politykami Prawa i Sprawiedliwości, wybór Święczkowskiego poparli posłowie Konfederacji, frakcji Ruchu Narodowego oraz Grzegorz Braun i niezrzeszony Zbigniew Ajchler.
Większość bezwzględna w tym głosowaniu wynosiła 228 posłów, więc nawet w przypadku braku poparcia przez część Konfederacji, Prawo i Sprawiedliwość wybrałoby Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Dowodzi to o stabilności rządów Prawa i Sprawiedliwości jest, a wszelkie plotki o braku większości mają nieuzasadniony charakter, gdyż nie jest ona zagrożona.
W głosowaniu nie wziął udziału Łukasz Mejza, który zaznaczył na Twitterze, że także popiera kandydaturę, ale nie mógł zalogować się do systemu głosowania.
Wyraźnie zaznaczam, że absencja w ostatnich dzisiejszych głosowaniach wynikała z wyjścia z sali sejmowej i problemów z zalogowaniem się do systemu zdalnego.
— Łukasz Mejza (@lukaszmejza) February 8, 2022
W pełni popieram wybór Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego! 🇵🇱💪
Kandydaturę Prokuratora krajowego, zastępcy prokuratora generalnego oraz byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przedstawiał minister w KPRM Michał Wójcik.
- Nigdy nie był członkiem żadnej partii politycznej, nigdy nie było prowadzone przeciwko niemu postępowanie służbowe lub dyscyplinarne. Spełnia wszystkie wymogi formalne, wyróżnia się swoją wielką wiedzą prawniczą, bogatym doświadczeniem naukowym i zawodowym. Jest bardzo dobrym kandydatem, a przede wszystkim nie będzie miał żadnego dylematu, czy Konstytucja polska jest ważniejsza niż prawo wspólnotowe – wypowiadał się na mównicy sejmowej Wójcik.
CZYTAJ: Porozumienie Kukiz ‘15 i PiS. Paweł Kukiz: Po czynach ich poznacie
Zapisów porozumienia z czerwca 2021 roku nie dotrzymało ugrupowanie Kukiz'15. Jak wielokrotnie wspominał sam Paweł Kukiz umowa z Prawem i Sprawiedliwością obejmuje głosowania personalne m.in. te dotyczące kwestii wyboru najwyższych urzędników państwowych.
Trzech spośród czterech posłów Koła Poselskiego Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia zagłosowało we wtorek przeciwko nominacji byłego szefa ABW, na urząd sędziego TK.
Szczegółowe wyniki głosowania wg. podziału na Kluby i Koła Poselskie