Sondaż IBRiS: Nowy ranking zaufania. Premier Morawiecki liderem
Trójka polityków, którym najbardziej ufają Polacy, od października się nie zmieniła. W listopadzie jednak na czoło sondażu wysunął się premier Mateusz Morawiecki. Dotychczasowy lider Andrzej Duda spadł na drugie miejsce. W rankingu zaufania zadebiutowała jedna z liderek Strajku Kobiet Marta Lempart, jednak ma ona jeden z najniższych wyników. Natomiast Krzysztof Bosak zaliczył potężny spadek zaufania.
Nowym liderem rankingu zaufania został Mateusz Morawiecki. Premierowi ufa 41,3 proc. respondentów. Jest to wynik o 1,3 pkt proc. wyższy niż październiku, co pozwoliło mu przeskoczyć Andrzeja Dudę.
Prezydent Andrzej Duda, który w październiku był najbardziej zaufanym politykiem w kraju, tym razem zaliczył spadek o 1,3 pkt proc. Obecnie zaufanie do głowy państwa wyraża 41 proc. badanych.
Trzecie miejsce pozostaje bez zmian i uplasował się na nim Szymon Hołownia z wynikiem 36,1 proc. pozytywnych odpowiedzi. Zalicza on jednak spadek względem października wynoszący 1,8 pkt proc.
Tuż za podium nadal znajduje się Rafał Trzaskowski. Prezydentowi Warszawy i byłemu kandydatowi na głowę państwa ufa 35,9 proc. Polaków. Względem październikowego badania poprawił on swój wynik o 1,7 pkt proc.
Duży spadek zaufania do Jarosława Kaczyńskiego
Awans z szóstego miejsca w październiku na piąte w listopadzie zaliczył Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider PSL jest wyżej, choć ufa mu o 0,7 pkt proc. mniej Polaków niż wcześniej. Obecnie jego wynik to 29,7 proc. pozytywnych odpowiedzi.
Wyższe miejsce lidera PSL to zasługa sporego spadku zaufania do Jarosława Kaczyńskiego. W porównaniu do października prezesowi PiS ufa aż o 3,3 pkt proc. mniej osób. Jego listopadowy wynik to 28,3 proc.
Za prezesem PiS uplasował się inny z liderów Zjednoczonej Prawicy, czyli Zbigniew Ziobro, któremu w listopadzie ufa 24,5 proc. ankietowanych. Lider Solidarnej Polski zaliczył wzrost o 1,8 pkt proc.
Na ósmym miejscu pod względem zaufania znalazł się były premier Donald Tusk. Obecnie ufa mu 23,5 proc. badanych, co jest wynikiem słabszym o 1,2 pkt proc., niż było to w listopadzie.
Czołową dziesiątkę zamyka dwóch polityków, którzy zaliczyli spory wzrost zaufania. Na dziewiątym miejscu jest europoseł Robert Biedroń z wynikiem 22,8 proc. Jest to o 3 pkt proc. więcej, niż było to w październiku. Niewiele gorszy wynik ma natomiast Jacek Sasin. Wicepremierowi i posłowi PiS ufa 22,4 proc. Względem badania z poprzedniego miesiąca zaliczył on wzrost aż o 5,6 pkt proc.
Na uwagę zasługują również wyniki Marty Lempart oraz Krzysztofa Bosaka. Liderka Strajku Kobiet debiutuje w rankingu zaufania, który prowadzi IBRiS dla Onetu. Ufa jej jednak zaledwie 13,5 proc. badanych, co daje jej przedostatnie miejsce pod względem zaufania.
Politykiem, któremu ufa najmniej osób, jest Krzysztof Bosak. Lider Konfederacji zaliczył ogromny spadek zaufania i spadł z ósmego miejsca na ostatnie. Gdy badanie przeprowadzono w październiku, ufało mu 23,4 proc. W listopadzie jego wynik jest aż o 10,1 pkt proc. niższy i wynosi 13,3 proc.
Kto ma największy negatywny elektorat?
Z sondażu IBRiS możemy się również dowiedzieć, którzy z polityków wzbudzają najwięcej negatywnych opinii i Polacy im nie ufają.
Politykiem, któremu nie ufa najwięcej osób, jest Jarosław Kaczyński. Taką opinię wyraziło 57,9 proc. badanych. Tuż za nim znajduje się Krzysztof Bosak z wynikiem 56,7 proc. negatywnych odpowiedzi. Na ostatnim miejscu w niechlubnym rankingu znalazł się Zbigniew Ziobro, któremu nie ufa 55,9 proc.
Po drugiej stronie klasyfikacji polityków, którym Polacy nie ufają jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie ufa mu "zaledwie" 31,8 proc. badanych. Jest to wynik wyraźnie lepszy niż kolejnego Szymon Hołownia. Brak zaufania do niego wyraża 39,7 proc. badanych. Niewiele groszy wynik ma marszałek Senatu Tomasz Grodzki, któremu nie ufa 40,4 proc. Co ciekawe Marta Lempart, choć ma niski wynik zaufania, to jest osobą, która ma jeden z najniższych elektoratów negatywnych. Nie ufa jej 43,1 proc. badanych.
Badanie IBRiS dla Onetu zostało przeprowadzone 13-14 listopada metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1100 osób.