Smog paraliżuje Kraków. Władze miasta zalecają zostać w domu
Z powodu przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce wprowadzenia zakazu wjazdu do drugiej obwodnicy miasta samochodom o masie powyżej 3,5 tony.
Dopuszczalne normy zostały przekroczone aż czterokrotnie, a w mieście już drugi dzień obowiązuje drugi stopień zagrożenia związany z przekroczeniem norm stężenia pyłu zawieszonego.
Jak podano na stronie Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Kraków, w związku z obecną sytuacją osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni i ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni, a osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Wśród grup szczególnie narażonych są dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.
Dzisiaj rano prezydent miasta zwrócił się też z prośbą do wojewody małopolskiego o wprowadzenie zakazu wjazdu do drugiej obwodnicy Krakowa samochodom o masie powyżej 3,5 tony oraz nasilenie kontroli policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego w zakresie przestrzegania tego zakazu – podaje serwis RMF FM.
O problemie informowała już w zeszłym roku Najwyższa Izba Kontroli, która pokazała w raporcie, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Z największym problemem w tym zakresie mierzą się mieszkańcy Jeleniej Góry, Poznania, Rybnika, Katowic, Nowego Sącza i właśnie Krakowa. W dawnej stolicy średnio 150 dni rocznie przekraczana jest dopuszczalna norma zanieczyszczenia.