Tym razem z naszą kamerą odwiedziliśmy Nadleśnictwo Zagnańsk. To tu znajduje się jeden z najstarszych i najbardziej znanych dębów w Polsce – dąb Bartek. W jego towarzystwie, w kolejnym odcinku programu „Smaki Lasu” przygotowaliśmy dla Państwa naleśniki żołędziowe z sosem grzybowym i rozmarynem. Zapraszamy do obejrzenia!
Nadleśnictwo Zagnańsk położone jest w województwie świętokrzyskim. Na jego obszarze znajduje się wiele gatunków chronionych roślin oraz zwierząt. Na terenie nadleśnictwa, w celu ochrony istniejącej przyrody utworzono m.in. obszary NATURA 2000, park krajobrazowy, obszary chronionego krajobrazu, rezerwat, użytki ekologiczne oraz liczne pomniki przyrody. Jednym z nich jest dąb Bartek, kiedyś uważany za najstarszy dąb w naszym kraju.
Dąb Bartek to najsłynniejszy pomnik przyrody w naszym kraju, drzewo liczy około 700 lat. Jego potężna korona składa się z 8 konarów głównych, które rozgałęziają się na mniejsze gałęzie i gałązki. Średnica korony w kierunku północ-południe wynosi aż 38 m, natomiast na kierunku wschód-zachód 33 m. Sam jej rzut to aż 604 m2.
Leśnicy opracowali specjalny program ochrony „Bartka”, starają się również zachować jego żywotność poprzez próbę jego rozmnażania. Najczęściej realizowane jest ono przez pobrane fragmentów drzewa.
Powstała również specjalna książka pt. „Dąb Bartek, nasz wspólny znajomy”, opisująca wszystkie zasady ochrony, zachowania, rozmnażania, a także promocji „Bartka”.
Naleśniki żołędziowe z sosem grzybowym i rozmarynem
SKŁADNIKI:
NALEŚNIKI :
- 60 g mąki pszennej
- 60 g mąki żołędziowej
- 1 jajka
- 1 gałązka rozmarynu
- 120 ml mleka
- 100 ml wody gazowanej
- szczypta soli
- 3 łyżki masła klarowanego do smażenia
- 1 łyżka oleju z pestek pokrzywy do ciasta
SOS GRZYBOWY:
- 100 g wcześniej obgotowanych suszonych borowików
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 3 gałązki tymianku
- 1 łyżka suszonego czosnku niedźwiedziego
- 50 g masła
- 200 ml śmietany 30%
- Sól i pieprz do smaku
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Mąkę pszenną i żołędziową przesiewamy przez sito. Dodajemy szczyptę soli, dwie łyżki oleju z nasion pokrzywy, jedno jajko, mleko, wodę gazowaną oraz drobno posiekany rozmaryn obrany z łodyg. Wszystko dokładnie mieszamy na jednolitą, gładką masę.
Na patelni rozgrzewamy masło klarowane, a następnie nalewamy cienką warstwę ciasta. Smażymy po obu stronach, aż do uzyskania złotego koloru.
Suszone borowiki należy wcześniej obgotować, a następnie posiekać w cienkie paski. Cebulę oraz czosnek obieramy i siekamy w drobną kostkę. W rondelku rozgrzewamy masło klarowane, a następnie obsmażamy cebulę wraz z czosnkiem. Dodajemy drobno posiekane listki tymianku, olej z nasion pokrzywy, sól, pieprz, łyżeczkę czosnku niedźwiedziego oraz pokrojone grzyby suszone oraz mrożone. Do rondelka dodajemy również wodę, w której wcześniej obgotowaliśmy suszone borowiki. Całość dusimy około 20 min. Po tym czasie do sosu dodajemy śmietanę 30%.
Naleśniki układamy na talerzu i przekładamy sosem grzybowym. Wierzch polewamy sosem oraz posypujemy odrobiną ciasteczka żołędziowego oraz odrobiną posiekanej natki pietruszki. SMACZNEGO!