Nadleśnictwo Zagnańsk zajmuje powierzchnię blisko 10 ha. To tu znajduje się jeden z najstarszych dębów w Polsce – dąb Bartek. W jego towarzystwie, w kolejnym odcinku programu „Smaki Lasu” przygotowaliśmy bliny z jeleniem w sosie grzybowym z jałowcem, tymiankiem i pesto z czosnku niedźwiedziego. Polecamy!
Nadleśnictwo Zagnańsk znajduje się w województwie świętokrzyskim. Obszar leśny zajmuje blisko 10 ha. Znajduje się tu wiele gatunków chronionych roślin oraz zwierząt. Na terenie nadleśnictwa, w celu ochrony istniejącej przyrody utworzono m.in. obszary NATURA 2000, park krajobrazowy, obszary chronionego krajobrazu, rezerwat, użytki ekologiczne oraz liczne pomniki przyrody. Jednym z nich jest dąb Bartek, kiedyś uważany za najstarszy dąb w naszym kraju.
Dąb Bartek liczy około 700 lat, jest drugim najstarszym dębem w Polsce. Jego potężna korona składa się z 8 konarów głównych, które rozgałęziają się na mniejsze gałęzie i gałązki. Średnica korony w kierunku północ-południe wynosi aż 38 m, natomiast na kierunku wschód-zachód 33 m. Sam jej rzut to aż 604 m2. Na ten moment wspiera ją 15 podpór zabezpieczających.
Aby chronić „Bartka”, symbol świętokrzyskiej przyrody leśnicy cały czas monitorują stan drzewa, przeprowadzają liczne ekspertyzy i działania mające na celu poprawę jego żywotności. W najbliższym czasie planowane jest także utworzenie systemu nawadniającego drzewa, aby wyeliminować występujące niedobory wody w glebie. Leśnicy wyhodowali również wiele pokoleń popularnego w Polsce dębu.
„W 2018 roku Instytut Badawczy Leśnictwa na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych opracował kompleksową ocenę stanu zdrowotnego i statyki dęba Bartka. Oprócz tego wydano także szereg zaleceń konserwatorsko-ochronnych, których przestrzegamy” – powiedziała Beata Harabin Nadleśnictwo Daleszyce.
Bartka możemy na bieżąco obserwować na stronie dabbarteknaszwspolnyznajomy.pl.
Bliny z jeleniem w sosie grzybowym z jałowcem, tymiankiem i pesto z czosnku niedźwiedziego.
SKŁADNIKI:
Ciasto:
- 20 dkg mąki gryczanej
- 20 dkg mąki pszennej
- 0,5 litra mleka
- 3 jajka
- 0,5 łyżeczki soli
- 30 g drożdży
- 2 łyżeczki cukru
- 2 łyżki masła
- olej
Jeleń w sosie grzybowym:
- 200 g udźca z jelenia
- 100 g grzybów suszonych
- 5 ziaren jałowca
- 1 cebula
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka obranego z łodyg tymianku
- 50 g masła
- 50 ml białego wina
- 100 ml śmietany kremówki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Ciasto:
Przygotowanie blinów należy rozpocząć 3 godziny przed planowanym ich podawaniem. Zaczynamy od rozczynienia drożdży. Należy je utrzeć z połową łyżeczki cukru, dodać 1/4 litra ciepłego mleka i 10 dkg pszennej mąki. Rozczyn ucieramy, aż nie będzie w nim grudek, następnie zostawiamy pod przykryciem w ciepłym miejscu, do czasu aż objętość zwiększy się o połowę. Potrwa to ok. pół godziny. Po tym czasie na patelni topimy masło i dodajemy je do ciasta wraz z utartymi żółtkami, solą i cukrem. Rozrabiając ciasto, powoli dodajemy też pozostałe 10 dkg mąki pszennej, mąkę gryczaną i 1/4 litra ciepłego mleka. Ciasto dokładnie rozrabiamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu pod przykryciem na ok. 2 godziny. Do wyrośniętego ciasta dodajemy powoli ubitą, sztywną pianę z białek. Masa na pewno trochę opadnie, dlatego należy ją jeszcze na chwilę przykryć i odstawić.
Mięso:
W tym czasie przygotujemy mięso. Udziec z jelenia oczyszczamy z mizdry, a następnie wykrajamy steki. Plastry powinny mieć grubość około 1 cm, aby łatwiej mogły się zamarynować. Czosnek kroimy na drobne plasterki, a tymianek rozcieramy w dłoniach i układamy na kawałkach mięsa.
Sos grzybowy z jałowcem:
Na małej patelni rozpuszczamy masło. Cebulę i czosnek drobno siekamy i wrzucamy na rozgrzaną patelnię i dorzucamy kilka listków tymianku. Smażymy do miękkości, a następnie dodajemy drobno pokrojone grzyby. Grzyby należy wcześniej obgotować, można to zrobić w osolonej wodzie lub w rosole. Dolewamy bulion oraz odrobinę białego wina. Wszystko razem dusimy około 10 min. Doprawiamy odrobiną soli oraz pieprzu. Kiedy wino odparowało, dolewamy odrobinę śmietany kremówki 30% albo 36%. Na koniec dodajemy jałowiec oraz łyżeczkę miodu lipowego. Gotujemy do zredukowania sosu o połowę.
Na patelni rozgrzewamy olej z pokrzywy, a następnie wlewamy ciasto i smażymy bliny na złocisty kolor i zdejmujemy z patelni. Na tej samej patelni dolewamy olej z pokrzywy i smażymy nasze steki z jelenia. Smażymy minutę z każdej strony. Mięso solimy i pieprzymy z każdej strony.
Na talerzu układamy bliny, polewamy sosem grzybowym, następnie kładziemy stek oraz pesto z czosnku niedźwiedziego. Smacznego!
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie