W plebiscycie Słowo Roku 2021 zwyciężyły: „szczepienie” i „granica”. Zwycięskie słowa wybierali internauci i językoznawcy. „Sczepienie” docenionym słowem internautów.
Plebiscyt organizowany jest przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i Fundację Języka Polskiego. W głosowaniu internetowym oddano blisko 3,3 tys. głosów.
Zwycięskim słowem wśród internautów było „szczepienie”. Drugie miejsce przypadło „cnocie”. Trzecie miejsce na podium zajął przymiotnik „zdalny”.
Językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego i innych polskich uczelni wyróżnili dwa słowa: „granica" oraz, podobnie jak internauci „szczepienie".
Prof. Marek Łaziński, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego - „Nauczyliśmy się podawać człowiekowi małą dawkę zarazków, żeby chronić go przed chorobą, tak jak od wieków przenosimy pęd jednej rośliny na drugą, żeby uzyskać lepszą zdrowszą odmianę. Oba zabiegi nazywamy po polsku szczepieniem od ogólnosłowiańskiego rdzenia szczep- rozdzielać. Rzeczownik „szczep" pierwotnie oznaczał uszlachetnione drzewo, dopiero później przenośnie „plemię" - komentuje wyniki plebiscytu prof. prof. Marek Łaziński, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. Granica była już słowem września 2015, w roku, w którym słowem roku został rzeczownik „uchodźca". Chodziło wtedy o granice południowej Europy, w roku 2021 chodzi o granicę polsko-białoruską. Słowo „granica" jeszcze niedawno kojarzone z dowolnym obszarem, z przekraczaniem, zamykaniem i otwieraniem (w pandemii), z paszportem (także covidowym), dziś łączy się z wyrazami „kryzys, przekroczyć, nielegalnie, migrant, stan wyjątkowy, zasieki, mur, obrona, prowokacja”.