Konieczność wzmocnienia opieki kardiologicznej po pandemii, pomoc w razie powikłań po COVID-19 u dzieci oraz wynagrodzenia minimalne w służbie zdrowia były tematami posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia – poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.
Rada, która obradowała zdalnie w środę, wydała także rekomendacje w sprawie psychiatrii i psychologii dziecięcej, którą zajmowała się na poprzednim spotkaniu; zajęła się też wynagrodzeniami minimalnymi w służbie zdrowia.
Ignaczak-Bandych zwróciła uwagę, że Rada ds. Ochrony Zdrowia to jedna z dwóch pierwszych rad powołanych przez Andrzeja Dudę, który "wyznaczył jej bardzo konkretne zadanie: popatrzenie na polski wymiar służby zdrowia, ale w tej perspektywie już pocovidovej".
Jednym z tematów środowej sesji były wzywania dla medycyny sercowo-naczyniowej w czasie pandemii i w perspektywie po pandemii.
- Polska ma bardzo dobrze rozwinięty system opieki kardiologicznej, natomiast w okresie pocovidowym on będzie na pewno wymagał wzmocnienia i wsparcia, a na pewno będzie wymagał przywrócenia do normalności – podkreśliła minister.
Jak dodała, "powikłania układu sercowo-oddechowego po COVID-19 stanowią przeważającą większość zgonów z powodu COVID, ale także prawie połowę zgonów pocovidowych".
- Drugim powikłaniem związanym z COVID-19 jest cukrzyca i temu tematowi będzie poświęcone kolejne spotkanie rady – zapowiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii.
Według niej wiele uwagi członkowie rady poświęcili przypadkom powikłań po COVID-19 u dzieci.
- Wydaje się, że dzieci nie chorują. Dzieci nie chorują, nie mają objawów, ale pojawiają się przypadki powikłań pocovidowych – zaznaczyła minister. Dodała, że z dotychczasowych, niepełnych danych wynika, że "być może nawet 10 proc. dzieci", które przeszły COVID-19 cierpi na wielonarządowy zespół powikłań.
Ignaczak-Bandych zwróciła uwagę na zdanie ekspertów, według których należy upowszechniać wiedzę o tych powikłaniach, co pozwoliłoby szybciej kierować dzieci do odpowiednich ośrodków i udzielać im właściwej pomocy, "bo niektóre z tych objawów mogą być bardzo mylące".
Poinformowała, że dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, przedstawił wyniki analizy efektywności szczepień dla układu krążeniowo-oddechowego i układu sercowego. Jak dodała, z analizy wynika, iż liczba powikłań po szczepieniu "to rząd ułamków procent, natomiast korzyści przede wszystkim dla układu oddechowego i płucnego są niewspółmierne".
Minister zapowiedziała, że Kancelaria Prezydenta będzie promować profilaktykę i zdrowy tryb życia.
- Poza powrotem do normalności jeśli chodzi o możliwość korzystania ze służby zdrowia w taki sposób jak przed COVID-19 bardzo istotna jest profilaktyka. Bez promocji zdrowego trybu życia, bez promocji odejścia od różnych używek (…) nie wyjdziemy z tego problemu – oceniła Ignaczak-Bandych. Zwróciła uwagę, że podczas pandemii w Polsce po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zmalała średnia długość życia.
Jednym z tematów środowego spotkania była również sprawa wynagrodzenia minimalnego w służbie zdrowia. Ignaczak-Bandych zaznaczyła, że wysłuchano pracowników i pracodawców, oraz że "bardzo wyraźnie wybrzmiał głos środowiska pielęgniarek".
Przypomniała, że "środowiska pielęgniarek i położnych oprotestowały projekt przyjęty na komisji trójstronnej, który kompleksowo reguluje kwestię minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia". "Prezydent nie uczestniczy w procesie legislacyjnym, ustawy nie ma jeszcze nawet w Sejmie, ale chcemy wiedzieć, jakie są głosy, będziemy się temu przyglądać" - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta.
Powołana przez prezydenta w lutym br. Rada ds. Ochrony Zdrowia na kolejnych sesjach ma się zajmować zagadnieniami struktury służby zdrowia i projektem powołania centrów zdrowia 75 plus.