Przejdź do treści
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Skok technologiczny jako krok w przód

Źródło:

W trzeciej edycji programu „Czas przedsiębiorców” na antenie Telewizji Republika odbyła się wielogłosowa debata na temat przyszłości polskiej gospodarki oraz słabych i mocnych stron przyjętej przez rząd Tarczy Antykryzysowej.

„Tematem przewodnim debaty była innowacyjność jako krok do przodu, jako wsparcie dla gospodarki i narzędzie konkurencyjności” – mówił Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika. „Epidemia się kiedyś skończy, a gospodarka musi się rozwijać” – dodał. W czasie debaty dwunastu zaproszonych gości starało się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób przedsiębiorcy mogą sobie poradzić w czasie powstałego kryzysu i które z proponowanych przez rząd rozwiązań okaże się efektywne.

Innowacja jako zmiana strategii

„Bardzo wielu menadżerów ma obawy, jak utrzymać swoją firmę oraz w którym kierunku należy zmierzać. Teraz jest moment na to, aby wdrażać innowacje. Mogą się one zawierać nie tylko w innowacjach IT, ale także w strategii funkcjonowania firmy” – argumentowała dr Ewa Wysocka, ekonomistka. Zgodził się z nią Paweł Ellerik, ekspert ds. wdrażania rozwiązań cyfrowych, podkreślając, że największym problemem przy wprowadzaniu innowacji w życie są zmiany procesów i to one zajmują czasem nawet kilka lat. W obecnej sytuacji te procesy muszą być zmieniane z dnia na dzień. „Narzędzia IT w Polsce są bardzo rozwinięte, ale inną kwestią są kompetencje cyfrowe. Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją bardzo przyspieszonej cyfryzacji ich użytkowników” – mówił. Dodał także, że innowacyjność to również dywersyfikacja przychodów. „Obserwujemy dynamiczny wzrost świadomości technologicznej i łączymy z tym duże szanse na rozwój” – podsumował.

O innowacjach w transporcie i zapobieganiu załamywania się łańcuchów dostaw mówił Jacek Karcz z Wyższej Szkoły Bankowej. „W terminalach portowych wykorzystujemy automatyczny rozładunek kontenerów. To innowacje w skali makro. Transport intermodalny stanowi wyraźną odpowiedź na to, co się dzieje na rynku. Dobrym przykładem jest wykorzystanie wagonów kieszeniowych, które nie wymagają udziału kierowców” – tłumaczył. Dodał również, że bardzo istotna jest automatyzacja pewnych procesów logistycznych.

Tarcza antykryzysowa

Pod ostrzałem krytyki nalazł się proponowany przez rząd pakiet pomocowy. „Ulepszamy rządowy projekt” – mówił Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. „Głównym postulatem naszego środowiska jest objęcie zwolnieniem z ZUS-u również samych przedsiębiorców, a nie tylko ich pracowników. Trzymiesięczne finansowanie tych składek za wszystkich przedsiębiorców kosztować będzie razem z ubezpieczeniem zdrowotnym 4 miliardy złotych. To, co proponuje obecnie rząd, będzie kosztowało 2 miliardy” – tłumaczył Abramowicz, przekonując, że ich rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe społecznie.

O większych oczekiwaniach wobec tarczy mówił również Kamil Goral z Rady Gospodarczej Wolnego Słowa. „Można pochwalić deregulacyjne elementy tego projektu, brakuje jednak instrumentów płynnościowych. Rozwiązania, które są niezbędne powinny być nastawione na zachowanie płynności finansowej firm i umożliwienie im przetrwania” – apelował.

Limity zadłużenia

Przedmiotem debaty była również przyszłość ZUS-u oraz zależnych od niego instytucji opieki zdrowotnej. Czy w przypadku zwolnienia przedsiębiorców z płacenia składek na okres trzech miesięcy, instytucje te będą miały środki na dalsze funkcjonowanie? „To rozwiązanie nie polega na zawieszeniu składek, czy nawet ich niepłaceniu, ale na przejęciu ich przez państwo na okres trzech miesięcy” – odpowiedział Artur Soboń, minister aktywów państwowych. Poruszył on temat dwóch najbardziej oczekiwanych filarów tarczy antykryzysowej, jakimi są zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz płynność finansowa dla firm. Obydwa stały się przedmiotem obrad sejmu. „To dopiero początek zmian w prawie, które będą osłonowe z punktu widzenia gospodarki” – zapewnił minister.

„Jesteśmy na tyle w dobrej sytuacji, że ten budżet, który zaproponowaliśmy był budżetem bez deficytu. Przy konieczności finansowania wydatków na Tarczę bezpośrednio z budżetu państwa spowoduje to dojście do limitu deficytu budżetowego i długu państwowego. Nie sposób tego uniknąć. Cała Unia Europejska będzie stawała przed tego rodzaju wyzwaniem” – skomentował minister Soboń.

Na antenie Telewizji Republika w ramach cyklu „Czas przedsiębiorców” odbyły się również trzy dodatkowe rozmowy poświęcone kryzysowi ekonomicznemu, który może stać się następstwem pandemii. O innowacyjności i zmianie strategii działania w rozmowie z Krystianem Kaźmierczykiem mówił Piotr Chęciński z KGHM, natomiast na temat innowacji w sektorze gazu z Jolantą Pawlak rozmawiał Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Wszystkie debaty są dostępne na kanale YouTube Telewizji Republika.

Usunięto obraz.

Telewizja Republika

Wiadomości

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

Najnowsze

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć