Przejdź do treści
12:30 Większość Polaków popiera Ruch Obrony Granic - jak wynika z sondażu pracowni Opinia24, aż 54% Polaków ocenia pozytywnie obywatelskie patrole na granicy z Niemcami, z czego 30% uznaje je za „zdecydowanie dobrą inicjatywę”
11:20 Warszawa: Prezydent elekt Karol Nawrocki spotkał się dzisiaj z współprzewodniczącym Partii Razem Adrianem Zandbergiem - jak poinformował na konferencji lider Razem, rozmawiano o asystencji społecznej, dopłatach do kredytów oraz polityce mieszkaniowej
9:45 Francja: Kolejny pożar na południu Francji, tym razem w miejscowości Martigues - prawie tysiąc strażaków walczy z żywiołem
08:40 Bruksela: Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej w piątek rano osiągnęli porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - decyzja ma zostać potwierdzona na zaplanowanym również na piątek posiedzeniu ministrów ds. UE
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Shen: Nie można wierzyć chińskim danym na temat epidemii. Europa i USA popełniły błąd

Źródło: Telewizja Republika

Red. Katarzyna Gójska w specjalnym wydaniu programu „W punkt” rozmawiała o sytuacji, jaka panuje obecnie w różnych częściach świata w związku z pandemią koronawirusa. Jej gośćmi były dr Ewa Iszoro, architekt i projektantka mody z Uniwersytetu Rey Juan Carlos w Madrycie oraz Hanna Shen, korespondentka z Tajwanu.

W pierwszej części programu dr Ewa Iszoro relacjonowała rzeczywistość obecnie panującą w Hiszpanii. Stan zagrożenia epidemicznego został w Hiszpanii wprowadzony 15 marca i obowiązuje na razie do 11 kwietnia. Z domów można wychodzić jedynie w uzasadnionych przypadkach. Premier Pedro Sanchez ogłosił w sobotę, że od 30 marca w domach będą musieli pozostać również pracownicy instytucji i firm, których praca nie jest niezbędna do funkcjonowania państwa. Przepis będzie obowiązywać przynajmniej do 9 kwietnia.

– Oficjalnie jesteśmy wszyscy na przymusowych wakacjach. Rząd ogłosił wczoraj, że ma to polegać na tym, że przedsiębiorcy będą musieli płacić za te wakacje, a ludzie nie będą pracować i potem mają to odpracować. (…) Rząd zrobił to bez porozumienia z głównymi ugrupowaniami politycznymi w Hiszpanii i społeczeństwem –  powiedziała dr Iszoro w rozmowie z Katarzyną Gójską.

– Gdyby rząd wprowadził wcześniej tak ekstremalne rozwiązania nie doszłoby do tak dramatycznej sytuacji – zauważyła Iszoro.

Kryzys w służbie zdrowia

Dr Iszoro zwróciła uwagę na bezsilność hiszpańskiego środowiska medycznego.

– Olbrzymi problem polega też na tym, że lekarze i sanitariusze nie mieli ani maseczek, ani inny systemów zabezpieczających, dlatego zaraziło się już ponad 10 tys. lekarzy. To samo stało się z innymi służbami takimi jak policja, gdzie jest 9 tysięcy zakażonych. Personel medyczny czuje się bezsilny i obawia się o własne zdrowie. (…) Nie ma miejsc w szpitalach. Najgorsze miejsca to Madryt i Barcelona. Otwiera się szpitale polowe i ściąga się lekarzy skąd tylko można. Wszystkie oddziały poza onkologicznymi i położniczymi zostały zamknięte. – wskazuje Iszoro.

– Sytuacja jest dramatyczna. – dodaje.

Braki w zaopatrzeniu 

W związku z brakami zaopatrzenia rząd usiłuje sprowadzać potrzebne materiały z Chin. Część z nich okazała się jednak wadliwa, co zbulwersowało hiszpańską opinię publiczną.

– Rząd skupuje materiały głownie z Chin. Ostatnim wielkim skandalem było to, że większość materiałów było wadliwych i nie nadawały się do użytku. Zakupione testy miały wykrywalność na poziomie 20 procent. (…) Wczoraj wszystkie firmy tekstylne dostały zakaz produkcji innych produktów, niż tych związanych ze zwalczaniem epidemii. – przekazała dr Iszoro.

Przypomnijmy, że w Hiszpanii według danych ministerstwa Zdrowia w Madrycie z soboty, liczba zmarłych na koronawirusa w Hiszpanii wzrosła w ciągu doby o 832 osoby, do 5690 osób. Zainfekowanych było 72 248 osób, o ponad 8,1 tys. więcej niż dobę wcześniej.

Tajwański sukces

Zupełnie odmienna sytuacja panuje blisko położonym od Chin Tajwanie, który pomimo tego jest jednym z najlepiej radzących sobie z pandemią COVID-19 państw na świecie. 

– Na Tajwanie mamy do tej pory 283 przypadki zakażań, z tego dwa śmiertelne. 30 już wyleczonych więc można powiedzieć, że aktywnych przypadków jest teraz 251. Tajwan doświadcza teraz, tak jak reszta Azji, drugiej fali zakażeń. To są głownie Tajwańczycy powracający z Europy i USA i dlatego ta liczba jak na Tajwan podskoczyła. W przypadku tej pierwszej fali liczba nie dosięgnęła nawet stu przypadków. – mówi Hanna Shen, korespondentka polskich mediów z Tajwanu.

Wśród przyczyn tajwańskiego sukcesu Shen wylicza m.in. natychmiastowe działania prewencyjne tamtejszych władz, wynikające z nieufności wobec chińskiej propagandy.

– Sukces Tajwanu to trzy rzeczy: przede wszystkim bardzo szybko podjęte działania. Tajwan wiedział o tym, że dzieje się coś złego w Chinach już wtedy, kiedy te poinformowały WHO 31 grudnia (…), że jest jakiś wirus, ale nie am dowodów, że przenosi się z człowieka na człowieka. Tajwan rozumie, jak działają i rozumiał, że jeśli Chiny mówią, że problem jest niewielki, to oznacza, że jest bardzo duży. Już 31 grudnia Tajwan zwiększył kontrolę na granicach.  – wskazuje Shen.

–  Europa i USA niestety uwierzyły Chinom (…) Tajwan w to nie uwierzył i szybko podjął odpowiednie kroki. Trzecim powodem jest transparentność. (…)  Jest pełna informacja. Kilka razy dziennie odbywają się konferencje odpowiednich służb i organów. – podkreśla rozmówczyni Katarzyny Gójskiej.

– Tajwańczycy wiedzą na bieżąco co się dzieje i są bardzo zdyscyplinowani. – dodaje.

Obecnie w Tajwanie życie toczy się niemal normalnie.

– Tak naprawdę w tej chwili normalnie funkcjonują szkoły, restauracje banki i firmy. (…) Jedyną różnicą jest to, że wszyscy chodzimy w maskach, przed wstępem do wielu miejsc mierzona jest temperatura, są środki do dezynfekcji. Na samej wyspie życie się bardzo nie zmieniło. W tej chwili wstępu na wyspę nie mają cudzoziemcy, wstrzymane są loty, także transferowe. – dowiadujemy się od korespondentki.

Zaniżone statystyki

Shen zapytana, czy można ufać chińskim danym odpowiada, że należy do nich podchodzić z olbrzymim dystansem.

– Nie ufam im. Mamy wersję oficjalną, mówiącą o tym, że Chiny sobie poradziły i mamy relacje lekarzy oraz zwykłych Chińczyków. (…) Dane z krematoriów są zatrważające. Badania wskazują, że w najlepszym wypadku są to liczby są zaniżone nawet do dziesięciu razy. – podkreśla.

– Według dokumentów, do których dotarła gazeta wydawana w USA, ale założona przez Chińczyków „The Epoch Times”, były takie dni w jednej z prowincji, w których dane zaniżano nawet 52 razy. W tej chwili to na co zwracają uwagę Chińczycy to sytuacja w krematoriach. Od 23 marca mogą wydawać ciała. Otóż od 1 listopada do 23 marca nie mogły tego robić. Pierwszego dnia pod jednym z krematoriów w Wuhan były ogromne kolejki. Jeden z internautów zrobił zdjęcie, ale zdjęła je cenzura. – relacjonuje korespondentka.

 

 

 

 

 

Telewizja Republika

Wiadomości

TVP Info w likwidacji rozbawiło Polaków do łez. Zrobili Jerzego Urbana… selekcjonerem reprezentacji

Tarnów. Historia hotelu ,,U Jana''

Politycy PiS na konferencji: wraca Tusk, wraca bezrobocie

Prezydent Czech podpisał ustawę delegalizującą propagandę komunistyczną

Maria Walewska - ofiara miłości

Spotkanie Zandberga z Nawrockim. Tematem asystencja i mieszkania

Dramatyczna sytuacja aresztowanego w sprawie RARS. Mężczyzna może stracić wzrok, prokurator lekceważy jego chorobę

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Gosek: prokuratura nie jest od tego aby liczyć głosy - od tego są komisje wyborcze

W tajemnicy przed światem rząd Niemiec deportuje Afgańczyków. Tajna operacja z Lipska

Rozmowa Zandberga z prezydentem elektem Karolem Nawrockim

Polska pod presją migracyjną. Tarczyński domaga się zapory i wojska

Tusk się wścieknie? Przewodnicząca KRS o zaprzysiężeniu Nawrockiego

34 lata od śmierci Michała Falzmanna. Ujawnił kulisy afery FOZZ

Gosek o grze Tuska w sprawie wyborów: to działanie na szkodę państwa

Najnowsze

TVP Info w likwidacji rozbawiło Polaków do łez. Zrobili Jerzego Urbana… selekcjonerem reprezentacji

Maria Walewska - ofiara miłości

Spotkanie Zandberga z Nawrockim. Tematem asystencja i mieszkania

Dramatyczna sytuacja aresztowanego w sprawie RARS. Mężczyzna może stracić wzrok, prokurator lekceważy jego chorobę

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Tarnów. Historia hotelu ,,U Jana''

Politycy PiS na konferencji: wraca Tusk, wraca bezrobocie

Prezydent Czech podpisał ustawę delegalizującą propagandę komunistyczną