Przejdź do treści
Senator KO zatrzymany siłą? "Bury przyznał, że okupuje radiowóz"
Twitter/Jacek Bury

W Warszawie doszło do kolejnego nielegalnego zgromadzenia (ze względu na epidemię koronawirusa panuje w Polsce zakaz zgromadzeń) nazywanego w mediach "strajkiem przedsiębiorców".

Na podobnym wydarzeniu w zeszłym tygodniu pojawili się politycy opozycji (m.in. Konfederacji), osoby znane z manifestacji KOD czy Obywateli RP, a także wyznawcy teorii spiskowych przez internautów zwani "foliarzami". Wszystkim zaś kierował jeden z kandydatów na prezydenta Paweł Tanajno, w przeszłości związany z Platformą Obywatelską i partią Janusza Palikota, później przez krótki czas z Kukiz'15 (z list ruchu Kukiza startował do Parlamentu Europejskiego). 

Również na dzisiejszym proteście doszło do ekscesów. W wydarzeniu wziął udział senator KO Jacek Bury. Jak twierdzi, policja użyła wobec niego siły. Funkcjonariusze wszystkiemu zaprzeczają. 

W związku z tym, że uczestnicy zgromadzenia na placu Zamkowym w ramach tzw. strajku przedsiębiorców, nie stosowali się do wezwania o rozejście się, funkcjonariusze otoczyli protestujących kordonem i zaczęli ich legitymować. Demonstranci byli prewencyjnie zatrzymywani. Policja podkreślała, że zgromadzenie jest nielegalne. W mediach pojawiła się informacja o zatrzymaniu chronionego immunitetem senatora Jacka Burego (KO). Senator miał zostać podcięty przez funkcjonariusza. Bury prowadził internetową transmisję, podczas której powiedział, że policja go wepchnęła do samochodu i zatrzymała.

Za senatorem ujęli się politycy Koalicji Obywatelskiej. 

Do zachowania policji wobec senatora Burego odniósł się Budka.

– Jako szef Klubu Koalicji Obywatelskiej będę żądał natychmiastowych wyjaśnień od ministra Kamińskiego i szefa stołecznej policji ws. użycia siły wobec demonstrujących w Warszawie i bezprawnego zatrzymania senatora Jacka Burego. Gdy władza boi się przegranej, stosuje metody siłowe- napisał na Twitterze szef klubu KO.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ocenił we wpisie na Twitterze, że zatrzymanie przez policję senatora Jacka Burego "jest nielegalne i stanowi naruszenie immunitetu senatorskiego".

– Stanowczo wzywam rząd do przestrzegania prawa i zaprzestania stosowania przemocy wobec przedsiębiorców. Odpowiedzią na społeczny protest powinien być dialog- napisał marszałek.

Również rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec podkreślił na Twitterze:

– Żądamy natychmiastowego uwolnienia senatora Koalicji Obywatelskiej Jacka Burego i zaprzestania stosowania przez policję przemocy wobec protestujących przedsiębiorców.

Bury w rozmowie z PAP relacjonując swoją wersję zdarzeń powiedział:

– Ponieważ siłą szarpano człowieka, który wyrażał swoje poglądy na temat obecnej władzy i nie było zgromadzenia, tylko to była de facto jedna osoba, wyjąłem legitymację i powiedziałem, że jestem senatorem i chcę znać podstawy prawne; apelowałem, żeby powstrzymać się przed tymi działaniami. Policja także mnie otoczyła, szarpiąc zaciągnięto nas do samochodu, po czym przed samym samochodem zostałem podcięty, dostałem uderzenie z tyłu na wysokości kolan, żebym klęknął na schodach radiowozu i dostałem pchnięcie w plecy i wrzucono mnie siłą do środka.

Senator przyznał, że w radiowozie, kiedy poinformowano go, że został zatrzymany, po raz kolejny oświadczył, że jest senatorem i policjanci pozwolili mu wyjść.

– Powiedziałem im, że chcę rozmawiać z dowódcą akcji, że w ten sposób to się nie skończy, bo ja wyjdę i żadnej sprawy nie ma - podkreślił.

Rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak zaprzeczył informacjom, według których senator został zatrzymany.

– Jeden z senatorów wszedł do radiowozu i nie chce go opuścić- zaznaczył.

Komenda Stołecznej Policji również szeroko informowała ws. działań podjętych w trakcie demonstracji.

– Kolejne osoby są zatrzymywane prewencyjnie. W trakcie działania nadawane są komunikaty kierowane także do osób posiadających immunitet, dziennikarzy oraz kobiet w ciąży. Jeden z senatorów wszedł do radiowozu i nie chce go opuścić - napisano na Twitterze.

W innym wpisie KSP informuje z kolei:

– Niestety mamy do czynienia z przypadkami agresji wobec policjantów. W związku z czynną napaścią na funkcjonariuszy użyto środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i gazu". "W trakcie naszych działań nie zatrzymano, żadnej osoby posiadającej immunitet. Podkreślamy, że senator wszedł do radiowozu i nie chce go opuścić. W związku z powyższym radiowóz pozostał na Placu Zamkowym - napisano na profilu warszawskiej policji na Twitterze.

Do sprawy odniósł się m.in. wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

 

 

 

Senator sam przyznał, że okupuje radiowóz. Poseł Szczerba i p. Gasiuk-Pihowicz załamani bo tylko jedna osoba jest w radiowozie. Prowokują... styl Diduszko. https://t.co/ll7sF24QEq pic.twitter.com/R1461SczlS

— Jacek Ozdoba (@OzdobaJacek) May 16, 2020
PAP, Twitter

Wiadomości

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Najnowsze

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem