Sejm uchwalił nowelę ustawy węglowej
Sejm uchwalił zmiany, które pozwalają na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa pozwala przede wszystkim na wydzielenie z KW zakładów i objęcie ich załóg osłonami.
Za nowelizacją głosowało 240 posłów, przeciwko było 208, dwóch się wstrzymało. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Ustawa trafi teraz do Senatu, który - według planów - ma się nią zająć 21 stycznia.
Uchwalaniu nowelizacji umożliwiającej rządowi realizację planu restrukturyzacji Kompanii Węglowej - który wywołał na Śląsku falę protestów - towarzyszyły emocje na sali sejmowej. Przed ostatecznym głosowaniem ws noweli liczni posłowie PiS i SLD nawoływali posłów koalicji do głosowania przeciwko ustawie, powtarzając, że sprowadza się ona do likwidacji kopalń, które często są ostatnimi zakładami pracy w okolicach.
Girzyński: Jak to możliwe, że jedyny fundament bezpieczeństwa energetycznego doprowadza się do likwidacji?
W odpowiedzi poseł PO Andrzej Czerwiński - szef komisji ds. energetyki - oświadczył, że ustawa zapewnia górnikom z KW pensje na luty. – Czy ktokolwiek złożył jakąkolwiek propozycję w interesie górników? – pytał przedmówców. B. poseł PiS, obecnie niezrzeszony, Zbigniew Girzyński pytał, jak to możliwe, że "jedyny fundament bezpieczeństwa energetycznego doprowadza się do likwidacji". Węgiel jest sprawnie wydobywany, co z tego, jak nie jest skutecznie sprzedawany - replikował Czerwiński. Z kolei poseł Jacek Najder (TR) pytał co i za ile zamierza sprywatyzować rząd, by zasilić FGŚP. Piotr Naimski z PiS ostrzegał z kolei, że ustawa jest zarzewiem konfliktu między Śląskiem a resztą Polski.
Wipler: Kopacz to lawirantka, kobieta, która kłamie, oszukuje
Z kolei poseł Przemysław Wipler (niezrz.) zwrócił się do posłów lewicy, żeby nie porównywali premier Ewy Kopacz do Margaret Thatcher. Szefową rządu Wipler określił mianem "lawirantki, kobiety, która kłamie, oszukuje". Stwierdził też m.in., że premier "oszukała Ślązaków". W odpowiedzi część posłów zaczęła skandować "pijak" pod adresem posła Wiplera. Kiedy jeden z posłów zażądał wykluczenia Wiplera z obrad za obrażanie kobiet, ten dowodził, że "lawirantka" wcale nie jest określeniem obraźliwym.
Gadowski (PO): Wyczerpały się ekonomiczne i prawne możliwości udzielenia pomocy KW
Szef klubu PO Rafał Grupiński apelował o zachowanie powagi, bo dyskusja dotyczy losu górniczych rodzin, ale także i on uznał, że Wipler powinien zostać wykluczony z obrad, bo jego zachowanie było niedopuszczalne. Na zakończenie poseł sprawozdawca Krzysztof Gadowski (PO) odnosząc się projektu nowelizacji, nad którym posłowie mieli za chwilę głosować podkreślił, że wyczerpały się ekonomiczne i prawne możliwości udzielenia pomocy KW i zaniechanie restrukturyzacji doprowadzi do jej upadłości.
Kopacz: Uzyskaliśmy narzędzie, które pozwoli uratować miejsca pracy w polskim górnictwie
– Uzyskaliśmy narzędzie, które pozwoli uratować miejsca pracy w polskim górnictwie – właśnie tam na Śląsku i w Małopolsce. Jestem przekonana, że to jest dobra wiadomość – powiedziała premier dziennikarzom po głosowaniu. Dodała, że ta ustawa "pozwala wreszcie naprawić polskie górnictwo, które tej naprawy wymaga".
– To jest dobra wiadomość dla tych, którzy dzisiaj chcą i tak szczerze i uczciwie walczyć o to, aby polski węgiel był podstawą naszej gospodarki energetycznej i żeby wreszcie polscy górnicy wyszli z tego stanu tymczasowości, czyli bania się o swoje miejsce pracy, co dwa, co trzy miesiące, myśląc o tym, czy dostaną pensje, które przyniosą do swoich domów – powiedziała premier.
Podkreśliła też, że cieszy się, iż rozmowy delegacji rządowej ze stroną związkową są kontynuowane. – Mam taką nadzieję, (...) że to przyniesie naprawdę dobry efekt – zaznaczyła.
Przeciwko rządowemu planowi naprawy dla KW protestują od środy górnicy ze wszystkich 14 kopalń należących do tej spółki. W czwartek ruszyła akcja protestacyjna w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas gdy Sejm głosował nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, w Katowicach wznowiono rozmowy między delegacją rządową i przedstawicielami górniczych związków zawodowych w sprawie planu naprawczego KW.
Sejm: PO i PSL z determinacją i dyscypliną likwidują kolejne tysiące miejsc pracy w Polsce zamiast je tworzyć. pic.twitter.com/4ohymwBbeQ
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) styczeń 14, 2015
Ustawa przegłosowana, za błędy i zaniechania rządu, fatalne zarządzanie zapłacą górnicy i mieszkańcy gmin górniczych.
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) styczeń 16, 2015
W ten sposób PO i PSL zlikwidowała cztery kopalnie.
— Dariusz Joński (@Dariusz_Jonski) styczeń 16, 2015
W Sejmie działa maszynka i to tylko kwestia naciskania paluchem przycisków. Reszta to próby zachowania twarzy albo bezgraniczny cynizm.
— Stanisław Janecki (@St_Janecki) styczeń 15, 2015
Powtarzam, Ewa Kopacz to zwykła lawirantka oszukująca Ślązaków, bez kompetencji intelektualnych na urząd premiera Rzeczpospolitej.
— Przemek Wipler (@wipler) styczeń 15, 2015
Sejm przyjął antygórniczą ustawę. Odpowiedź jutro na marszu w Gliwicach. Początek o godz.15 przed kopalnią "Sośnica"!!! #NierentowniPolitycy
— Patryk Kosela (@KoselaPatryk) styczeń 16, 2015