Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
07:38 Korea Północna: Kim Dzong Un wzywa do rozbudowy arsenału nuklearnego i oskarża Japonię o militaryzm
04:39 Ameryka Północna: Ekstremalne upały nadciągają nad południowo-zachodnie wybrzeże USA, z temperaturą przekraczającą 38 stopni Celsjusza, zagrażając milionom mieszkańców aglomeracji Los Angeles i kibicom piłkarskich mistrzostw świata
02:55 Europa: Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki
01:30 Ukraiński ambasador przy ONZ: Ostatnie kilka dni pokazało, że nawet tarcza przeciwlotnicza wokół Moskwy nie jest w stanie chronić jej obiektów wojskowych. A to dopiero początek
23:54 Rumunia: Mianowany przez prezydenta Rumunii Nicusora Dana na urząd premiera Adrian Vestea z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) nie uzyskał w poniedziałek wieczorem poparcia parlamentu
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "GP" Kościerzyna zaprasza na spotkanie z posłami Janem Krzysztofem Ardanowskim, Dorotą Arciszewską-Mielewczyk oraz Diecezjalnym duszpasterzem rolników, ks. Zbigniewem Wysiecki - 22.06 godz. 18 Hala "Sokolnia" ul. Sikorskiego 1C, Kościerzyna
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

SZOK! Zobacz jak koncerny farmaceutyczne wykorzystują media, by wywierać na nas presję!

Źródło:

Po raz pierwszy od piętnastu lat nasz rząd stworzył strategię dla polityki lekowej. Priorytetem przyświecającym jej autorom było przede wszystkim dobro pacjentów, którzy powinni mieć powszechny i tani dostęp do skutecznych leków – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Piotrem Nisztorem tygodniku "Gazeta Polska".

Fragment:

Jako minister zdrowia, musiał Pan rozwiązać nie tylko spór z rezydentami, lecz także przeprowadzić ustawę o ratownictwie medycznym, którą krytykowały niektóre środowiska biznesowe. Czy faktycznie te próby nacisku lobbystów na Ministerstwo Zdrowia w czasie tego procesu legislacyjnego były aż tak duże?

Nie mam informacji o naciskach lobbystów. Pewnie wynika to z przejrzystości procesu legislacyjnego, który zawsze jest najlepszą ochroną przed takimi praktykami. Oczywiście zdaję sobie sprawę, jak ważny dla rozwoju gospodarczego jest prywatny kapitał, ale są rzeczy ważniejsze niż biznes. Niektóre elementy państwa powinny być traktowane w sposób specjalny. Przecież nie mamy na przykład prywatnej policji. Państwowe stanie się też ratownictwo medyczne, jako jeden z bardzo istotnych elementów bezpieczeństwa kraju. Wiem, że prywatnym, w tym również zagranicznym firmom te rozwiązania się nie podobały, ale celem działania Ministerstwa Zdrowia nie jest zadowalanie takich podmiotów. Jesteśmy po to, aby dbać o pacjentów. Dodam tylko, że prywatne przedsiębiorstwa będą mogły nadal starać się o kontrakty na świadczenie usług transportu międzyszpitalnego. Także w tym zakresie usprawniliśmy funkcjonowanie systemu. Przecież przez lata dochodziło do tak niedopuszczalnych sytuacji, że pacjent wysyłany ze szpitala do szpitala musiał czekać, bo w nieskończoność przeciągały się dyskusje, kto ma zapłacić za jego transport. Dzięki nowej ustawie taka sytuacja już się nie powtórzy. Koszty transportu będzie pokrywał NFZ.

Kontrowersji nie brakuje też w decyzjach Ministerstwa Zdrowia w sprawach dotyczących leków. Jak bardzo koncerny farmaceutyczne starają się ingerować w działania Pana oraz podległych urzędników?

Przede wszystkim wykorzystują do tego media. Ogromne budżety marketingowe czy PR-owe posiadane przez koncerny farmaceutyczne mogą poważnie wpływać na atmosferę w Polsce, kreując często sytuacje niezgodne z rzeczywistością. Będąc ministrem, wielokrotnie spotkałem się z medialnymi atakami na ministerstwo za rzekome ograniczenia istotnej terapii, były nieprawdziwe oskarżenia, jakoby miało dochodzić do odebrania chorym leków ratujących zdrowie czy życie. W ten sposób koncerny farmaceutyczne próbują wywierać na nas presję.

No właśnie. „Fakt” niedawno ujawnił list szefa NFZ Andrzeja Jacyny, w którym informował on Pana Ministra o wielomilionowych stratach, jakie niesie włączenie do refundacji jednego z leków. Cała sprawa wyglądała bardzo poważnie.

To były informacje wyrwane z kontekstu i mocno zmanipulowane. Ministerstwo zareagowało natychmiast. O żadnych stratach nie ma mowy.

Ale przekaz był jasny: szef NFZ atakuje Ministerstwo Zdrowia…

Szef NFZ nie atakował ministra zdrowia, lecz zwracał uwagę na pewien problem, który powinien zostać rozwiązany. I tak się właśnie stało. Zyskał Skarb Państwa i zyskali pacjenci. Zresztą do sprawy leków podchodzimy kompleksowo. Przez dziesięć miesięcy zespół kierowany przez wiceministra Marcina Czecha pracował nad stworzeniem konkretnego dokumentu, jasno i precyzyjnie określającego priorytety w tym zakresie. W efekcie dzięki zaangażowaniu wszystkich instytucji podległych resortowi udało się zakończyć pracę nad dokumentem zatytułowanym „Polityka lekowa państwa na lata 2018–2022”. To pierwsza taka strategia od piętnastu lat! Nasz rząd stworzył strategię dla polityki lekowej na najbliższe lata. Priorytetem przyświecającym jej autorom było przede wszystkim dobro pacjentów, którzy powinni mieć powszechny i tani dostęp do skutecznych leków. Aby tego dokonać, proces refundacji leków należy uczynić jeszcze bardziej transparentnym. Dlatego za kilka tygodni do Sejmu wpłynie rządowy projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej w tym zakresie. Mam nadzieję, że nowe przepisy uda się uchwalić jeszcze jesienią.

Nie obawia się Pan jednak, że zapisy tej lekowej strategii państwa zostaną tylko na papierze i będą traktowane jako element dobrego PR-u ministerstwa?

To żaden PR, lecz realny plan, strategia działań na najbliższe lata w zakresie najistotniejszego elementu opieki zdrowotnej. Ten dokument to podstawa działalności ministerstwa w zakresie leków. Zresztą niektóre z zapisanych tam działań już zostały wdrożone, jak na przykład wprowadzenie bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie dla seniorów.

Rynek leków nadzorowany przez Ministerstwo Zdrowia to gigantyczne pieniądze – dziesiątki miliardów złotych. Czy ma Pan poczucie, że służby specjalne czuwają nad bezpieczeństwem Pana oraz urzędników resortu?

Jestem w stałym kontakcie z ministrem-koordynatorem Mariuszem Kamińskim. Wszystkie osoby, które w imieniu Ministerstwa Zdrowia uczestniczą w procesie refundacyjnym, są objęte odpowiednią ochroną służb. Czuję się więc bezpiecznie. Mam też satysfakcję, że dzięki przejrzystości i transparentności procesu refundacyjnego ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie. Co jednocześnie generuje pewne problemy, zwłaszcza proceder nielegalnego eksportu równoległego, będący jeszcze do niedawna jednym z elementów działalności mafii lekowej.

Jednak organy ścigania obwieściły już zwycięstwo w walce z mafią lekową. Nie były to za wczesne zapowiedzi?

Jak w każdym innym obszarze, osoby, które tworzą prawo, ścigają się z tymi, którzy znajdują kolejne sposoby na wykorzystanie niedoskonałości przepisów. W kwestii nielegalnego wywozu leków poczyniliśmy szereg legislacyjnych działań, które uniemożliwiają już ten proceder. Jestem jednak przekonany, że kreatywność przestępców jest wysoka. Dlatego tak ważną rolę odgrywa Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który stoi na straży bezpieczeństwa lekowego. Bardzo dobrze układa się także nasza współpraca z Krajową Administracją Skarbową. Dzięki zmianom w prawie mamy wiele nowych narzędzi do skuteczniejszej walki z mafią lekową. Wprowadziliśmy kontrole transportu leków, co jest nowością, a także zakaz prowadzenia jednocześnie hurtowni farmaceutycznej i podmiotu leczniczego. Tymi działaniami obcinamy coraz więcej macek ośmiornicy, która żerowała na Polakach.

CZYTAJ CAŁOŚĆ w "Gazecie Polskiej"

 

Oto co przygotowaliśmy w najnowszym wydaniu tygodnika "#GazetaPolska".
Zapraszamy do kiosków od środy 8 sierpnia. https://t.co/ZvUGL4Jq7k pic.twitter.com/PxVo1PnQaI

— Gazeta Polska (@GPtygodnik) 7 sierpnia 2018
Gazeta Polska