Przejdź do treści
22:15 Warszawa: W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie urzędującego Prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

STOP z fakenews'ami na temat gospodarki odpadami w Polsce

Źródło: pixabay.com/@Hans

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wyraża stanowczy sprzeciw wobec posługiwania się przez polityków nieprawdą i manipulacją w dyskusji na temat gospodarki odpadami na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie sobotniego wystąpienia, prezydent m. st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, następująco skomentował dane dotyczące transgranicznego przemieszczanie odpadów:

- Czy wy wiecie, że import śmieci zza granicy do Polski zwiększył się czterokrotnie za rządów PIS? To jest coś nieprawdopodobnego, żeby zalewać nasz kraj śmieciami.

Należy zauważyć, że dane, na które powoływał się p. Rafał Trzaskowski, obrazowały legalny import odpadów surowcowych, przetwarzanych i wykorzystywanych głównie w przemyśle i produkcji. Odpady te trafiają do uprawnionych zakładów przetwarzania znajdujących się pod ścisłym nadzorem Inspekcji Ochrony Środowiska. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, nie ma możliwości legalnego wwozu do Polski odpadów komunalnych (tzw. „śmieci”) ani odpadów niebezpiecznych, kierowanych na składowiska odpadów czy do spalarni. Używanie słowa „śmieć” w kontekście odpadów surowcowych postrzegać należy jako błąd lub celową manipulację.

W swojej wypowiedzi, p. Rafał Trzaskowski zapewnił także:

- To co wam obiecujemy w pierwszym dniu naszych rządów to bezwzględny zakaz importu śmieci do Polski.

Przypominamy, że takie przepisy obowiązują już od 2018 roku.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów obowiązuje całkowity zakaz przywozu do Polski odpadów komunalnych (tzw. „śmieci”) oraz odpadów niebezpiecznych, przeznaczonych do unieszkodliwienia, w tym składowania lub spalania.

Natomiast transgraniczne przemieszczanie odpadów surowcowych do dalszego przetworzenia jest powszechnym zjawiskiem w całej Europie i stanowi element swobody prowadzenia działalności gospodarczej oraz przepływu towarów i usług w UE. Jest to także obszar ściśle uregulowany zarówno w prawodawstwie krajowym, jak i unijnym. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego (WE) nr 1013/2006 w sprawie przemieszczania odpadów, żaden kraj Unii nie może bez uzasadnienia zabronić przywozu odpadów przeznaczonych do odzysku.

Publicznie dostępne dane Eurostatu jednoznacznie wskazują, że od 2010 roku (dane obejmują okres 2010-2017) krajem UE, który importuje najwięcej odpadów niezmiennie pozostają Niemcy. W 2017 r. do Niemiec sprowadzono ok. 6 mln ton odpadów – w tym samym czasie do Polski przywieziono ok. 370 tyś ton. Jak łatwo zauważyć, ilość odpadów importowanych do Polski była w tym czasie ponad szesnastokrotnie mniejsza niż ilość odpadów sprowadzanych do Niemiec. Co więcej, masa tych odpadów stanowiła ok. 0,33% ogólnej masy odpadów wytworzonych w Polsce – jest to ilość porównywalna do rocznych mocy przerobowych jednej dużej instalacji przetwarzania.

Należy pamiętać także o tym, że Polska nie tylko importuje, ale również eksportuje swoje odpady do innych państw europejskich. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost eksportu odpadów z kraju.  W 2020 r. wydano zezwolenia na wywóz prawie 700 tysięcy ton odpadów z Polski, podczas gdy w roku 2019 zezwolenia na wywóz obejmowały ok. 100 tysięcy ton odpadów. Dane te nie świadczą jednak o uznaniowości w wydawaniu zezwoleń na transgraniczne przemieszczanie odpadów, ale o kształcie rynku gospodarowania odpadami w Europie oraz zainteresowaniu przedsiębiorców prowadzeniem tego typu działalności
w Polsce.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska apeluje do przedstawicieli mediów, polityków i liderów opinii o nierozpowszechnianie w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji. Uznajemy za nieetyczne i stanowczo potępiamy działania prowadzące do dezinformacji i wzbudzania nieuzasadnionych obaw w społeczeństwie.

Wszystkie osoby oraz podmioty zainteresowane rzetelnymi danymi nt. kontroli podmiotów korzystających ze środowiska, monitoringu środowiska czy gospodarowania odpadami, zachęcamy do kontaktu z wojewódzkimi inspektoratami ochrony środowiska i/lub Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska.

 

materiały prasowe

Wiadomości

Młodzi odwracają się od liberalnej wizji Polski. Jest obciachowa

Sawicki: Tusk zamknął sobie drogę do rozmowy z Nawrockim

Zwrot w rumuńskiej polityce: transfery do AUR

Racewicz obnaża hipokryzję „elyty”. Stanęła za nią murem!

Portugalia: ponad 1,6 mln imigrantów. Będzie pół miliona więcej!

Wtargnął na posesję Trumpa, aby poślubić jego wnuczkę

Ironiczna odpowiedź USA na groźby Miedwiediewa

Korea Płd.: PKW zatwierdziła oficjalnie nowego prezydenta

Niemiecki polityk zapowiada ukaranie Polski za wybór Karola Nawrockiego

USA: cła idą od dziś w górę o 50 procent

Prokuratura Bodnara zatrzymała naczelniczkę CBA. W tle Pegasus

Poseł Czarnek tłumaczy wyjście z porannego wywiadu w Trójce

Dzisiaj Informacje Telewizja Republika 03.06.2025

Burza refleksyjna. Dlaczego zwycięstwo Nawrockiego tyle znaczy?

Śliwka: szeregowi członkowie PSL popierali Nawrockiego

Najnowsze

Młodzi odwracają się od liberalnej wizji Polski. Jest obciachowa

Portugalia: ponad 1,6 mln imigrantów. Będzie pół miliona więcej!

Wtargnął na posesję Trumpa, aby poślubić jego wnuczkę

Ironiczna odpowiedź USA na groźby Miedwiediewa

Korea Płd.: PKW zatwierdziła oficjalnie nowego prezydenta

Sawicki: Tusk zamknął sobie drogę do rozmowy z Nawrockim

Zwrot w rumuńskiej polityce: transfery do AUR

Racewicz obnaża hipokryzję „elyty”. Stanęła za nią murem!