Na antenie Telewizji Republika dwóch prawników: sędzia Waldemar Żurek rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa oraz były sędzia, radca prawny Adam Tomczyński, dyskutowało o sytuacji Trybunału Konstytucyjnego. – Czy Komisja Wenecka złożona z kilkudziesięciu prawników z całego świata myli się? – argumentował sędzia Żurek. – Ilu sędziów KE zajmowało się wcześniej polskim prawem? Bo moim zdaniem zero – odpowiadał mu mec. Tomczyński.
Zdaniem rzecznika KRS, wyroki Trybunału Konstytucyjnego powinny być bezwzględnie publikowane przez rządzących. Jak podkreślił, TK, orzekając ws. nowelizacji PiS-u, miał prawo odnieść się wyłącznie do Konstytucji i obradować w sposób inny niż określony w nowej ustawie.
– Mamy sytuację faktyczną taką, że rząd odpowiedzialny za publikowanie wyroków nie wykonuje swoich obowiązków – stwierdził. – Ustawodawca wprowadził pułapkę, dlatego Trybunał po raz pierwszy sięgnął wprost do Konstytucji – zaznaczał.
Swoją opinię motywował opinią wydaną przez Komisję Europejską, w której podkreślono, że wyrok TK powinien zostać opublikowany, a trzech wybranych zgodnie z prawem w poprzedniej kadencji Sejmu sędziów powinno wchodzić w podstawowy skład Trybunału.
– Tych kilkudziesięciu prawników Komisji Europejskiej po zbadaniu tej sytuacji powiedziało wyraźnie, że należy zaprzysiąc trzech sędziów i opublikować wyroki – mówił. – Sędziowie wybrani przez obecny Parlament zostali zaprzysiężeni przez prezydenta Dudę na miejsce pełnoprawnych trzech sędziów. Skoro poprzednich Parlament mógł wybrać trzech sędziów, nie można na ich miejsce dopuścić nowych – uznał. – Dodatkowo w każdym kraju europejskim, tworząc ustawę o TK zasięga się opinii sędziów Trybunału – dodawał.
Zupełnie odmiennego zdania był były sędzia obecnie radca prawny Adam Tomczyński. Zdaniem prawnika, nie może być tak, że sędzia decyduje, która ustawa go obowiązuje, a która nie.
– Sędziowie TK nie mogą ignorować obowiązującego w Polsce porządku prawnego – podkreślał. – Żaden sędzia nie ma prawa stwierdzić jeszcze przed orzekaniem, że ustawa go nie obowiązuje, dlatego w trakcie orzekania o zgodności nowelizacji ustawy o TK z Konstytucją, Trybunał był zobowiązany do stosowania się do nowej ustawy – uznał. – Jedyni trzej sędziowie, którzy są gotowi do orzekania, to sędziowie z grudnia, bo zostali zaprzysiężeni przez parlament i złożyli ślubowanie przed prezydentem – dodawał.
Mec. Tomczyński odpierał również argumenty sędziego Żurka, co do niepodważalnych kompetencji sędziów Komisji Europejskiej. – Ilu sędziów KE zajmowało się wcześniej polskim prawem? Bo moim zdaniem zero – stwierdził.
Odniósł się również do wydanych dzisiaj komunikatów Krajowej Rady Sądownictwa. "Brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia go mocy powszechnie obowiązującej i nie zwalnia nikogo z jego stosowania" – napisała w komunikacie KRS.
– Jak można sędziom wskazać, jak należy interpretować przepisy prawa. Nie ma podstawy do tego, żebyście w ogóle zabierali głos w tej sprawie – zwrócił się do rzecznika KRS.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Liczni niezadowoleni z braku publikacji wyroku TK. Tysiąc zawiadomień w prokuraturze
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Myrcha o publikacji „Gazety Polskiej” i kontrowersjach z branżą lichwiarską: „Nie czytam, nie pamiętam”
Sąd pogrążył Bodnara: zatrzymanie posła Romanowskiego było nielegalne. Parlamentarzysta zażąda 200 tys. zł
Najnowsze
Myrcha o publikacji „Gazety Polskiej” i kontrowersjach z branżą lichwiarską: „Nie czytam, nie pamiętam”
Tusk z Putinem mszczą się za przekop Mierzei Wiślanej
Sąd pogrążył Bodnara: zatrzymanie posła Romanowskiego było nielegalne. Parlamentarzysta zażąda 200 tys. zł
LM siatkarzy: Polskie zespoły liderami w grupach