Przejdź do treści
01:51 Maroko: W Casablance ma powstać największa stocznia w Afryce i jedna z większych na świecie. Koszt inwestycji wyniesie 300 milionów dolarów
01:40 Pomorskie: Archeolodzy pracujący na trasie obwodnicy Witomina w Gdyni zidentyfikowali trzy kurhany, a w nich siedem grobów. Znaleziono m.in. skrzynię kamienną zawierającą popielnicę, której powstanie datuje się na ok. 1000-700 lat przed Chrystusem
W Republice W Wielką Sobotę o godz. 12:45 w Telewizji Republika zostanie wyemitowany film „Quo vadis” - nowa polsko-hinduska adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Rząd zajmie się sytuacją polskich przewoźników pracujących w Niemczech [AKTUALIZOWANY]

Źródło: FLICKR.COM/Richard Masoner/CC BY-SA 2.0

1 stycznia 2015 r. w Niemczech weszła w życie ustawa o płacy minimalnej, dotycząca ma wynosić wszystkich pracowników w czasie ich zatrudnienia w Niemczech, niezależnie od tego, czy ich pracodawca ma siedzibę w kraju czy za granicą. Taka interpretacja przepisów uderza szczególnie mocno w Polskę, która ma drugą co do wielkości flotę samochodów ciężarowych w całej UE. Polskie firmy mogą konkurować ze swoimi zachodnimi odpowiednikami niższymi stawkami dla kierowców.

1 stycznia 2015 r. w Niemczech weszła w życie ustawa o płacy minimalnej; stawka za godzinę, która dotyczy Niemców, ale też obywateli innych państw pracujących w tym kraju, ma wynosić co najmniej 8,5 euro za godzinę.

Dotyczy to wszystkich pracowników w czasie ich zatrudnienia w Niemczech, niezależnie od tego, czy ich pracodawca ma siedzibę w kraju czy za granicą. Według interpretacji Berlina ma to również zastosowanie do kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W praktyce każda firma transportowa, której samochód przejeżdżałby tranzytem przez terytorium naszego sąsiada, musiałaby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki.

Niemiecka nowelizacja uderza w Polskę

Taka interpretacja przepisów uderza szczególnie mocno w Polskę, która ma drugą co do wielkości flotę samochodów ciężarowych w całej UE. Firmy z naszego kraju, a także innych państw Europy Wschodniej, mogą konkurować ze swoimi zachodnimi odpowiednikami niższymi stawkami dla kierowców.

Minister infrastruktury Maria Wasiak przekonywała w zeszłym tygodniu w Sejmie, że stosowanie nowych przepisów o płacy minimalnej wobec przewoźników drogowych jest sprzeczne z prawem UE. Zapowiedziała polsko-niemieckie konsultacje w tej sprawie.

– Uważamy, że nowe niemieckie przepisy nie powinny być stosowane do przewoźników drogowych wykonujących przewozy międzynarodowe po terytorium Niemiec, ponieważ jest to niezgodne z unijnymi regulacjami – mówiła minister.

Wasiak poinformowała, że jest w kontakcie z przedstawicielami przewoźników, a MIR zbiera informacje na temat stosowania nowych przepisów przez niemieckie służby.

Szef dyplomacji Grzegorz Schetyna poinformował w poniedziałek, że – o problemach przewoźników drogowych – będzie rozmawiać telefonicznie z szefem MSZ Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

– Trzeba wszystko zrobić, by nie doszło do wprowadzenia tak kuriozalnych przepisów – podkreślił Schetyna.

Polski rząd oczekuje wyjaśnienia

Premier Ewa Kopacz po zakończeniu posiedzenia rządu kontynuowała rozmowy z ministrami pracy oraz infrastruktury na temat sytuacji przewoźników, w związku z nowymi przepisami o płacy minimalnej w Niemczech – poinformowała we wtorek rzecznik rządu Iwona Sulik.

– Premier rozmawia o sytuacji przewoźników, którzy mogą mieć kłopoty ze względu na prawo, które przyjęli Niemcy –

powiedziała Sulik. Zapewniła, że sytuacja prawna jest dokładnie analizowana pod każdym kątem.

– Ta kwestia wymaga ona kontynuacji rozmów, sytuacja musi być monitorowana; premier Kopacz spotyka się z minister Wasiak i ministrem Kosiniakiem-Kamyszem – poinformowała Sulik.

Pytana, jakie działania podjęła Unia Europejska w sprawie przewoźników w Niemczech, rzecznik rządu powiedziała, że zostało skierowane pismo do Komisji Europejskiej, która tę sprawę rozpatruje.

– Z tych informacji, które mamy wynika, że Komisja Europejska zwróci się do Niemiec o wyjaśnienie tej kwestii  – powiedziała Sulik.

Rzeczniczka rządu poinformowała, że minister infrastruktury Maria Wasiak i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz rozmawiali już ze swoimi odpowiednikami w Niemczech. Według Sulik nie jest wykluczone, iż Wasiak i Kosiniak-Kamysz pojadą do Niemiec na rozmowy w sprawie sytuacji przewoźników.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ:
Polska interweniuje w sprawie niemieckich przepisów o płacy kierowców

pap, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

12 osób zabitych w ataku na arenę walk kogutów | NAGRANIE! 18+

Papież w rozważaniach: bezinteresowność ma wysoką cenę

Londyn zakazuje występów ulicznych. Artyści uznani za przestępców

Przydacz: Kierując ustawę o mowie nienawiści do TK, Andrzej Duda wykonał bardzo dobry ruch

Kamiński kontra Kidawa-Błońska. Zaufanie w koalicji? Coraz go mniej

Podkarpackie: Niemal 200 interwencji strażaków. Wojsko ma pomagać w usuwaniu skutków ulewy

Historia i współczesność Drogi Krzyżowej w Polsce i na świecie

Mistrz olimpijski Ahmed Hafnaoui zawieszony! Dopingowy incydent wykluczył go z rywalizacji

Animowana wersja "Quo vadis" w Wielką Sobotę o godz. 12:45 w Republice. Zapraszamy!

Toruń: Sędzia zostawiła w aucie 85-letnią matkę. Kobieta trafiła do szpitala

Walka z nielegalną imigracją - dramatyczna sytuacja na pograniczu polsko-litewskim!

TAURON Liga: DevelopRes o krok od mistrzostwa!

Jest kolejny sondaż. Trzaskowski z coraz gorszym wynikiem. Nawrocki tuż za nim

Kierowca odmówił donoszenia. Kamiński uderza w Kidawę-Błońską

Sondaże? Śliwka: „Nie dajemy się złapać na sztuczki"

Najnowsze

12 osób zabitych w ataku na arenę walk kogutów | NAGRANIE! 18+

Kamiński kontra Kidawa-Błońska. Zaufanie w koalicji? Coraz go mniej

Podkarpackie: Niemal 200 interwencji strażaków. Wojsko ma pomagać w usuwaniu skutków ulewy

Historia i współczesność Drogi Krzyżowej w Polsce i na świecie

Mistrz olimpijski Ahmed Hafnaoui zawieszony! Dopingowy incydent wykluczył go z rywalizacji

Papież w rozważaniach: bezinteresowność ma wysoką cenę

Londyn zakazuje występów ulicznych. Artyści uznani za przestępców

Przydacz: Kierując ustawę o mowie nienawiści do TK, Andrzej Duda wykonał bardzo dobry ruch