Przejdź do treści

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Kto dostanie wezwanie? [WIDEO]

Źródło: Portal X@Polska_Zbrojna

Od początku tego miesiąca w całym kraju rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa ona do końca kwietnia i obejmie blisko 230 tys. osób - w tym przede wszystkim mężczyzn, którzy w roku 2024 kończą 19 lat, a także z innych roczników, którzy wcześniej nie odbyli kwalifikacji.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się w całym kraju co roku i obejmuje przede wszystkim kolejne roczniki mężczyzn, którzy kończą w danym roku 19 lat. Jej celem jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej, a także określenie zdolności - fizycznej i psychicznej - poszczególnych osób do pełnienia służby wojskowej.

Poza kończącymi 19 lat mężczyznami kwalifikacji podlegają także ci ze starszych roczników, którzy z różnych względów nie przeszli jej w poprzednich latach. Obowiązek stawiennictwa trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 60 lat życia.

📅1 lutego rusza #kwalifikacjawojskowa.
Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się 👇 https://t.co/YuCXbw69gW pic.twitter.com/YkQxPnmrIE

— Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (@ZolnierzRP) January 10, 2024

Do kwalifikacji mogą zostać wezwane również kobiety posiadające przydatne w wojsku kwalifikacje - chodzi tu zwłaszcza o absolwentki studiów medycznych (lekarskich, pielęgniarskich i innych), a także np. psycholożki, informatyczki czy tłumaczki. Do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat życia, w tym kobiety, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat.

Kwalifikacja odbywa się przed komisjami powiatowymi. W skład takiej komisji wchodzi lekarz, będący jednocześnie przewodniczącym komisji, psycholog oraz sekretarz komisji, a w jej pracach bierze również pielęgniarka lub ratownik medyczny. Kwalifikacja wojskowa ogłaszana jest przez wojewodę na obszarze województwa w drodze obwieszczenia. Ogłasza się ją nie później niż na 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia.

Osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej w danym roku otrzymuje wezwanie z określeniem dnia, godziny i miejsca obowiązkowego stawienia, z przepisowym wyprzedzeniem co najmniej 7 dni. Stawienie się jest obowiązkowe, za niepojawienie się na komisji możliwa jest grzywna, a osoba, która nie pojawi się na komisji, może zostać na nią doprowadzona przez policji.

Jeżeli z ważnych przyczyn dana osoba nie może pojawić się na badaniu, musi poinformować o tym organ odpowiedzialny za organizację kwalifikacji, czyli odpowiedniego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, najpóźniej w dniu, na który dostała wezwanie. Osoba taka otrzyma nowy wyznaczony termin na stawienie się przed komisją.

Przed komisją dana osoba przechodzi badanie lekarskie oraz psychologiczne oraz otrzymuje oznaczoną kategorię zdolności do służby wojskowej. Kategorie oznaczone są literami alfabetu: kategoria A oznacza pełną zdolność do służby wojskowej, kategoria B - czasową niezdolność do pełnienia służby, D - niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju, E - trwała i całkowita niezdolność do służby wojskowej.

Po otrzymaniu odpowiedniej kategorii osoba przed komisją otrzymuje stopień szeregowego i zostaje przeniesiona do pasywnej rezerwy wojskowej. Dane osoby, która stawiła się przed komisją wpisywane są do ewidencji wojskowej, a każda osoba, która stawiła się przed komisją otrzymuje zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej.

PAP,ZolnierzRP

Wiadomości

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Nawrocki: nigdy nie podpiszę ustawy zwiększającej wiek emerytalny Polek i Polaków

Morawiecki o relacjach polsko-amerykańskich: „Zaprzysiężenie Trumpa zwiastuje zmiany w Europie”

PiS oczekuje wypłaty subwencji po decyzji Sądu Najwyższego

Małecki: Tusk boi się przegranych wyborów

Najnowsze

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha