Przejdź do treści

Ruszyła Akademia Patriotyzmu - czyli o historii, ekonomii, mediach i negocjacjach słów kilka

Źródło:

Dlaczego negocjacje z potencjalnym samobójcą najlepiej zacząć od herbaty lub kawy? Jak rozpoznać „typowego terrorystę”? Czy dziennikarstwo pozostaje jeszcze sztuką, czy tylko umiejętnością pisania pod z góry założoną tezę? Dlaczego historii najlepiej uczyć się… ze starych gazet? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy pierwszych zajęć w ramach Akademii Patriotyzmu.

 

Celem projektu realizowanego przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego jest kształtowanie nowych elit: ludzi dynamicznych, ambitnych i szczerze oddanych Polsce. Od stycznia do października uczestnicy Akademii (osoby w wieku 18-25 lat) wezmą udział w cyklu bezpłatnych weekendowych warsztatów i wykładów prowadzonych przez ekspertów – przedstawicieli świata nauki, mediów, polityki. Partnerem strategicznym projektu jest KGHM Polska Miedź.

Pierwsze spotkanie zorganizowane zostało w krakowskim Kinie Kijów. Kilkadziesiąt młodych, ambitnych osób z całej Polski miało okazję wziąć udział w warsztatach specjalisty ds. bezpieczeństwa, jednego z czołowych negocjatorów policyjnych w III RP Dariusza Lorantego. Ciekawy i dynamiczny wykład składał się m.in. z prezentacji autentycznych nagrań negocjacji z samobójcami. Uczestnicy mogli zrozumieć, jak trudna i stresująca jest praca negocjatora oraz jak często zdarzają się porażki. Ekspert wyjaśniał, że umiejętności negocjatora niezbędne do pracy w policji znajdują także szerokie zastosowanie w biznesie. Na konkretnych przykładach wyjaśniał mechanizmy kierujące ludzkim zachowaniem i podejmowaniem decyzji. Opowiadał o wielu sytuacjach, w których o powodzeniu akcji zadecydował… napój zaoferowany potencjalnemu samobójcy, który zamierzał skoczyć z platformy. Samo zaproponowanie dowiezionej specjalnie w termosie kawy pozwoliły skrócić dystans na linii negocjator-samobójca. To już pierwszy krok do sukcesu. Kolejnym jest po prostu fizjologia. Po upływie pewnego czasu od wypicia kawy człowiek musi skorzystać z toalety. To stwarza negocjatorowi szansę na podjęcie stosownych działań.

Usunięto obraz.

Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje zdolności do negocjowania podczas specjalnie zaaranżowanych scenek.

Kolejny ekspert – prof. dr hab. Krzysztof Surówka z Katedry Finansów Samorządowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – przybliżył zebranym kwestie związane z sektorem finansów publicznych. Mówił m.in. o możliwościach pozyskiwania funduszy przez samorządy.

Dzięki zajęciom z red. Marcinem Makowskim młodzi ludzie mogli zrozumieć kluczowe zmiany, jakie nastąpiły w zawodzie dziennikarza na przestrzeni lat. Publicysta, który w swojej karierze przeprowadził rozmowy z niemal wszystkimi czołowymi postaciami obecnej polskiej sceny politycznej, tłumaczył, dlaczego trudno o zupełnie neutralne, niezaangażowane w żaden sposób materiały dziennikarskie. Pokazywał na konkretnych przykładach dobre wzorce i takie, których nie należy kopiować. Osobom, które rozważają wybór tego zawodu, polecał determinację i upór. Przypomniał, jak sam dziesiątki razy wysyłał redakcjom teksty, nie doczekując się żadnego odzewu.

Ostatni wykład zatytułowany „Historia w służbie polityki?” poprowadził dr Maciej Zakrzewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspert pokazywał na konkretnych przykładach, że historia co kilkadziesiąt lat pisana jest na nowo: to samo wydarzenie w podręcznikach sprzed 50 lat i obecnych zazwyczaj opisane jest z całkiem różnej perspektywy. Przekonywał uczestników, że najlepszym sposobem na poznanie historii jest czytanie gazet z danego okresu. To one dają najpełniejszy obraz nastrojów i realiów w danym czasie. Podręczniki zawsze są w pewien sposób wypaczone przez upływ czasu czy przekonania autorów.

– To budujące, że młodzi ludzie tak aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Chcieli się czegoś naprawdę dowiedzieć, mieli pytania i gotowe przemyślenia, którymi chętnie się dzielili – mówi Krzysztof Tenerowicz, Prezes Zarządu Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego. – Cieszę się, że firmy będące liderami rynku, takie jak KGHM, dostrzegają potrzebę inwestowania w młodych i ambitnych ludzi – dodaje.

– Świetna, ciekawa świata i dziennikarstwa młodzież na #AkademiaPatriotyzmu w Krakowie. Godziny warsztatów o mediach, dyskusji i pytań. Nie będzie z Polską źle, jeśli tak będą wyglądali jej przyszli liderzy – napisał na Twitterze po spotkaniu Marcin Makowski.

 Usunięto obraz.

 

 

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Kilka osób zatrutych tlenkiem węgla. Wiemy więcej!

Tusk w Europarlamencie parafrazuje polski hymn. „Jeszcze EUROPA nie zginęła”

Pożar metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wielu rannych

Karol Nawrocki zdradził, czym zajmuje się w trakcie kampanii!

Zdradziła narzeczonego - musiała oddać luksusowy apartament

Republika znów najlepsza! TVN24 został daleko w tyle [DANE]

Pożar mieszkania. W szpitalu cztery osoby, w tym dzieci!

27. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO [LIVE]

Pożary w Kalifornii nie ustają. Ofiar przybywa. WIDEO

Ceny ropy w USA zniżkują. Wiemy więcej!

Karol Nawrocki dla „Gazety Polskiej”: Polska armia musi liczyć 300 tys. żołnierzy

Prognoza pogody na środę. Ciepło nie będzie!

Przez całe lata kradł wszystko, co mógł. Przez co wpadł?

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Najnowsze

Kilka osób zatrutych tlenkiem węgla. Wiemy więcej!

Zdradziła narzeczonego - musiała oddać luksusowy apartament

Republika znów najlepsza! TVN24 został daleko w tyle [DANE]

Pożar mieszkania. W szpitalu cztery osoby, w tym dzieci!

27. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO [LIVE]

Tusk w Europarlamencie parafrazuje polski hymn. „Jeszcze EUROPA nie zginęła”

Pożar metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wielu rannych

Karol Nawrocki zdradził, czym zajmuje się w trakcie kampanii!