Sesja trybunałów kanonicznych inaugurująca procesy beatyfikacyjne rodziców św. Jana Pawła II, Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Karola Wojtyły seniora, odbyła się w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach.
– W dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia, osoby Karola i Emilii Wojtyłów stają się świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina. Jestem głęboko przekonany, że staną się oni przykładem dla współczesnych rodzin i ich patronami. Zwłaszcza teraz, gdy rodzinom w kontekście ideologii kontestujących potrzebę i sens istnienia nabożeństwa małżeństwa i rodziny, potrzeba autentycznych wzorców życia małżeńskiego i rodzinnego – mówił podczas sesji w czwartek kard. Stanisław Dziwisz.
Pierwsze posiedzenie trybunałów kanonicznych odbyło się w świątyni znajdującej się tuż przy domu, w którym mieszkali Wojtyłowie i gdzie urodził się późniejszym papież Jan Paweł II. W sesji uczestniczył m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Posiedzenie miało publiczny charakter. Kolejne odbywały się będą za zamkniętymi drzwiami. Dopiero na zakończenie procesu na szczeblu diecezjalnym ponownie odbędzie się uroczysta sesja publiczna.
Formalnie prowadzone będą dwa osobne procesy przez trybunały o tym samym składzie, których zadaniem będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga.
Czwartkową uroczystość zwieńczy msza św., którą odprawi w wadowickiej bazylice metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.Ze względu na miejsce śmierci kandydatów na ołtarze, proces będzie toczył się w archidiecezji krakowskiej. Przesłuchani zostaną świadkowie życia rodziców Jana Pawła II. KAI podała, że żyją jeszcze koledzy z czasów szkolnych późniejszego papieża – Halina Kwiatkowska i Eugeniusz Mróz.
Przesłuchani zostaną tzw. świadkowie „ze słyszenia”, czyli dzieci lub wnuki bezpośrednich świadków. Jednym ze świadków będzie wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz. Badane będą wystąpienia Jana Pawła II, w których nawiązywał do domu rodzinnego.
Wcześniej archidiecezja zbierała od wiernych dokumenty i wiadomości dotyczące rodziców papieża, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.
Emilia Kaczorowska (1884–1929) wywodziła się ze skromnej rodziny rzemieślniczej. Karol Wojtyła (1879–1941) był zawodowym żołnierzem. Pobrali się w 1906 r. i mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem i zmarł w wieku zaledwie 26 lat, po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu od chorych, którym spieszył z pomocą. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po narodzinach. Młodszy syn, Karol, został papieżem i świętym Kościoła katolickiego.