Ostatnie osiem lat polskiej dyplomacji będą oceniać w „Rozmowie Ściśle Jawnej” Waldemar Dubaniowski, były ambasador RP w Singapurze i Ryszard Żółtaniecki, były ambasador RP w Grecji i na Cyprze.
Czy polityka prowadzona przez rząd PO-PSL wobec Ukrainy i Rosji była słuszna? Dlaczego polskim władzom nie udało się sprowadzić do kraju wraku Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem? Jakie błędy popełnił Radosław Sikorski, który przez siedem lat stał na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych?
To kluczowe pytania dotyczące dotychczasowej polityki zagranicznej, która budziła wiele kontrowersji. Tym bardziej, że pod rządami PO-PSL doszło do likwidacji polskich ambasad m.in. w Mongolii, czy Turkmenistanie. Przestały istnieć też konsulaty RP m.in. w Karaczi (Pakistan), Sao Paulo (Brazylia), czy Malme (Szwecja). Radosław Sikorski tłumaczył te radykalne decyzje koniecznością cięcia wydatków. Jak mocno jednak taka polityka osłabiła polską dyplomację? Czy decyzje o likwidacji placówek dyplomatycznych były słuszne?
Dlaczego polska dyplomacja tak słabo wspiera rodzime firmy chcące zainwestować za granicą lub podbijać tamtejsze rynki? Jakie wyzwania stoją przed Witoldem Waszczykowskim, nowym ministrem spraw zagranicznych? Co może sprawić mu największe trudności?
O tym wszystkim dziś o 21.30 w „Rozmowie Ściśle Jawnej”. Gośćmi Piotra Nisztora będą Waldemar Dubaniowski, były ambasador RP w Singapurze i Ryszard Żółtaniecki, były ambasador RP w Grecji i na Cyprze.