Przejdź do treści
Rok temu policja wzięła się za cyberprzestępczość. Są konkretne efekty!
FLICKR/*N3WJACK'S WORLD IN PIXELS/CC BY-SA 2.0

1 grudnia 2017 roku przypada pierwsza rocznica utworzenia w strukturze Komendy Głównej Policji wyspecjalizowanej komórki organizacyjnej zajmującej się rozpoznawaniem, zapobieganiem i zwalczaniem cyberprzestępczości oraz ujawnianiem i ściganiem jej sprawców – Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP.

Zmiana ta stanowiła ukoronowanie procesu wyodrębniania w strukturach polskiej Policji komórek organizacyjnych zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości. Analogiczne komórki funkcjonowały w strukturach komend wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej Policji, podczas gdy w Komendzie Głównej Policji Wydział do Walki z Cyberprzestępczością wchodził w tym czasie w skład Biura Kryminalnego. Z biegiem czasu stawało się coraz bardziej jasne, że w obliczu coraz szybszego postępu technologicznego, a co za tym idzie gwałtownie narastającej migracji przestępczości do sieci Internet, takie rozwiązanie jest niewystarczające. Mając na uwadze szybki rozwój nowoczesnych technolgii i związanej z tym przestępczości, Komendant Główny Policji wspólnie z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęli decyzję o powołaniu z dniem 1 grudnia 2016 roku w Komendzie Głównej Policji Biura do Walki z Cyberprzestępczością.

W zakresie zadań nowo utworzonego Biura znalazło się nie tylko zapewnianie niezbędnego wsparcia i koordynacji dla terenowych wydziałów do walki z cyberprzestępczością, ale także inicjowanie i prowadzenie współpracy z instytucjami zewnętrznymi, współpraca międzynarodowa, rozpoznawanie i implementowanie nowoczesnych rozwiązań w walce z cyberprzestępczością, czy wreszcie opracowywanie propozycji zmian prawnych regulujących problematykę zwalczania tego typu przestępstw. Co ważne Biuro pełni funkcję nie tylko koordynacyjną i nadzorczą, ale i roboczą - policjanci tego Biura bezpośrednio realizują najpoważniejsze sprawy.

Początki funkcjonowania nie należały do najłatwiejszych; kierownictwo musiało stawić czoła konieczności zapełnienia dużej liczby wakatów. O ile dotychczasowy stan zatrudnienia pozwalał na sprawne działanie wydziału, o tyle był dalece niewystarczający dla potrzeb funkcjonowania komórki organizacyjnej w randze biura. Przy współpracy z Biurem Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej KGP udało się sukcesywnie zapełnić te braki, pozyskując najwyższej klasy specjalistów z jednostek terenowych. W związku z wydzieleniem się Biura do Walki z Cyberprzestępczością, konieczne stało się również zaspokojenie zwiększonych potrzeb sprzętowych i lokalowych, co było możliwe dzięki zaangażowaniu kierownictwa Biura Logistyki Policji KGP.

Niezależnie od przejściowych trudności, upływający rok w pełni potwierdził słuszność decyzji o wyodrębnieniu Biura do Walki z Cyberprzestępczością oraz pozwolił spojrzeć w przyszłość z optymizmem. Obecnie w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje nowoczesna, sprawnie działająca komórka, która skupia profesjonalistów w dziedzinie zwalczania cyberprzestępczości pozyskanych z obszaru całego kraju. Mimo stosunkowo niedługiej historii istnienia, Biuro może już odnotować na swoim koncie kilkanaście spektakularnych sukcesów. Jego policjanci zdobywają cenne doświadczenie, uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach, jak również przedsięwzięciach krajowych i międzynarodowych; ponadto prowadzą szeroko zakrojoną współpracę z podmiotami sektora publicznego i prywatnego oraz środowiskiem akademickim. Ich wysiłek nie pozostaje bez oddźwięku, o czym mogą świadczyć napływające z wielu stron wyrazy uznania. Zważywszy na fakt, że proces kształtowania Biura nie został jeszcze zakończony, a w zasadzie dopiero nabiera rozpędu, można śmiało założyć, że każda kolejna rocznica będzie przynosiła powody do coraz większej dumy.

Podsumowując należy stwierdzić, że pierwszy rok funkcjonowania Biura do Walki z Cyberprzestępczością przyczynił się do umocnienia wizerunku polskiej Policji jako formacji na wskroś nowoczesnej, umiejętnie korzystającej z najnowszych osiągnięć technologicznych. Funkcjonariusze Biura nie spoczywają jednak na laurach; zdają sobie doskonale sprawę, że w ich dziedzinie, jak być może w żadnej innej, za hasło przewodnie może posłużyć łacińska maksyma non progredi est regredi – kto nie idzie naprzód, ten się cofa.

 

policja.pl

Wiadomości

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

Chiny złożyły pozew przeciwko Unii Europejskiej

Nawrocki: ten rząd stawia wyżej esbeków niż tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Fałsz ma się stać prawdą

Wizyta u dentysty wkrótce może być luksusem dla wielu Polaków

Kontrowersyjny dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Jak zagłosują Polacy w USA?

Gosek na antenie Republika: jestem siłowo przetrzymywany w nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Szwecja dba o własne bezpieczeństwo i rezygnuje z budowy farmy wiatrowej na Bałtyku

Najnowsze

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok