Rezolucji ws. Polski nie będzie. Na razie
Na spotkaniu liderów grup politycznych Parlamentu Europejskiego nie zapadła decyzja w sprawie rezolucji dotyczącej Polski. Politycy postanowili poczekać na stanowisko Komisji Weneckiej.
Guy Verhofstadt miał przedłożyć dziś na spotkaniu liderów frakcji europarlamentu projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski. Według ustaleń dziennikarki RMF, ma on zawierać m.in. apel o przyjęcie przez polski rząd zaleceń Komisji Weneckiej i apel o ponowną debatę w PE z udziałem premier Szydło, podczas której będzie się mogła ustosunkować do tych zaleceń. CZYTAJ WIĘCEJ
Unijni liderzy postanowili jednak, że wstrzymają się z decyzją do czasu zajęcia stanowiska w tej sprawie przez Komisję Wenecką. Nie jest jednak przesądzone, że Parlament nie zajmie się rezolucją na lutowej sesji plenarnej.
Politycy powrócą do sprawy za tydzień i postanowią o dalszych krokach.
Na profilu EPP Group pojawiła się inna informacja, wpisująca się w retorykę Platformy Obywatelskiej.
.@EPPGroup zablokowała rezolucję #PE o #Polska. Rozpatrzymy tę kwestię ponownie jeśli prezydent Polski nie przyjmie ślubowania od sędziów
— EPP Group (@EPPGroup) styczeń 21, 2016
Przypomnijmy, że o opinię na temat zagadnień prawnych będących przedmiotem prac nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym do Komisji Weneckiej zwrócił się szef MSZ Witold Waszczykowski.
Komisja Wenecka jest ciałem doradczym Rady Europy w sprawach konstytucyjnych. Jej członkami są działający we własnym imieniu eksperci z państw członkowskich, a wśród nich profesorowie uniwersyteccy, specjaliści w dziedzinie prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści, urzędnicy. Rolą Komisji jest udzielanie państwom członkowskim opinii prawnych, a w szczególności wspieranie ich w procesie dostosowywania i udoskonalania prawa i struktur instytucjonalnych do standardów europejskich w obszarze demokracji, praw człowieka i rządów prawa. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich, z których 47 to państwa członkowie Rady Europy.