Przejdź do treści
Republika Gościem Poranka w Radio Republika będzie w środę (14 maja) Jan Kanthak (Prawo i Sprawiedliwość). Początek audycji o godz. 7:08. Polecamy!
23:41 475 tys. wyborców głosujących poza Polską zarejestrowało się jak dotąd przed pierwszą turą wyborów prezydenckich - poinformowało MSZ. Jest to o 100 tys. więcej zgłoszeń niż w analogicznym okresie poprzedzającym wybory w 2020 r.
23:32 Ponad miliard złotych wyniosły na koniec marca br. długi branży gastronomicznej - o 0,3 proc. więcej niż rok temu i 41 proc. więcej wobec 2021 r. - wynika z danych BIG InfoMonitor
21:45 Cannes 2025. Robert De Niro odebrał Honorową Złotą Palmę
18:41 Karol Nawrocki do mieszkańców Zabrza, którzy w referendum odwołali prezydent z Koalicji Obywatelskiej: "powiedzieliście nie złej władzy"
18:42 Odnosząc się do gospodarczego rozwoju Polski, Karol Nawrocki opowiedział się w Zabrzu za dalszym wydobyciem węgla - gwarancji bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju
18:45 "Szczęść Zabrze, szczęść Polsko. Nic o nas bez nas", powiedział - po polsku! - przybyły do Zabrza zwycięzca I tury wyborów prezydenckich w Rumunii George Simion. Jak podkreślił, był w Polsce już 20 razy, a nasz kraj bardzo mu się podoba
18:53 Niewybrane przez nikogo władze UE chciały ukraść wybory w Rumunii, ale naród rumuński kocha wolność i nie zgodził się na ten dyktat - powiedział George Simion. Wystąpieniu Simiona towarzyszyły okrzyki Zabrzan: Polska Rumunia - wspólna sprawa!
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Relacja z debaty Czas Przedsiębiorców IV

Źródło: własne

Czy tarcza antykryzysowa była dobrze zaadresowana? Ile firm z niej skorzystało? Czy wsparcie zostało uruchomione na czas? Dziennikarze Telewizji Republika rozliczają rząd z jego działań za ostatnie cztery miesiące.

Jolanta Pawlak i Krystian Kaźmierczyk podczas czterech debat ekonomicznych z cyklu „Czas Przedsiębiorców” przyglądali się skuteczności rządowej tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej. Pytali ekspertów, ministrów i przedstawicieli funduszy, czy działania były efektywne i w jaki sposób realnie pomogły przedsiębiorcom.

Podczas głównej debaty minister Maląg przekonywała, że możemy zachować umiarkowany optymizm, gdyż wdrożone instrumenty chronią rynek pracy. – „Wsparcie dla miejsc pracy to przede wszystkim tarcza antykryzysowa. W sumie zostało wydanych 100 miliardów złotych” – poinformowała minister. – „Szacujemy, że ochroniliśmy 5 milionów miejsc pracy. W efekcie stopa bezrobocia wynosi 6 proc. Pod koniec czerwca zarejestrowaliśmy ok. 84 tysiące ofert pracy, a ta sytuacja się poprawia również, jeśli chodzi o rejestracje firm w CEIDG. Dniem krytycznym był 11 marca, kiedy najwięcej firm się zamknęło. Natomiast na koniec czerwca zanotowaliśmy przyrost 19 tysięcy nowych przedsiębiorstw. Zatem gospodarka nabiera oddechu” – przekonywała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.


Pandemia ukazała, jaki ogromne jest zapotrzebowanie na dostarczanie produktów bezpośrednio do konsumentów. W efekcie polskie rolnictwo idzie w stronę cyfryzacji, aby ułatwić sprzedaż bezpośrednią. – „Rolnicy rozpoczęli przetwórstwo w swoich własnych gospodarstwach, ruszył rolniczy handel detaliczny, kanały się udrożniły w związku z możliwością sprzedaży również do sklepów i restauracji. Popieramy skracanie łańcuchów dostaw. Staramy się inicjować oraz finansować takie rozwiązania. Wciągu ostatniego miesiąca utworzono we wszystkich ośrodkach doradztwa rolniczego w Polsce e-bazary, gdzie można zakupić bez marży bezpośrednio od rolników ok. 10 tysięcy produktów” – wyjaśnił podczas głównej debaty Ryszard Kamiński, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Zerwane łańcuchy powiązań gospodarczych
Redaktor Pawlak przyjrzała się, jak sprawdziły się instrumenty finansowe wdrożone przez Agencję Rozwoju Przemysłu, takie jak pożyczki obrotowe na finansowanie deficytów w kapitale obrotowym i pożyczki obrotowe finansujące wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP. – „W obecnej fazie wychodzenia z przestoju gospodarczego wywołanego epidemią istotne jest, aby wszystkie łańcuchy powiązań gospodarczych, które zostały zerwane, płynnie przywrócić. Mamy szereg przedsiębiorców, którym środki pomocowe nie wystarczyły, aby odbudować swoje moce produkcyjne lub by w dłużej perspektywie zatrzymać zatrudnienie sprzed epidemii. Właśnie tacy przedsiębiorcy zgłaszają się do agencji rozwoju przemysłu z wnioskami, by finansować ich w dłuższej perspektywie” – mówił prof. Konrad Trzonkowski z Agencji Rozwoju Przemysłu. Deklarował, że rozszerzono program tarczy leasingowej o nowe finansowanie środków trwałych. Poszerzono ofertę również o pożyczkę na wypłatę wynagrodzeń dla przedsiębiorców. – „Trzeci nasz produkt to finansowanie deficytu w kapitale obrotowym. W tej chwili w procesie pożyczkowym mamy już transakcje na prawie 400 milionów złotych. Przy utrzymaniu tej trajektorii zakładam, że w ciągu następnych 17 tygodni cały kapitał, który został nam powierzony, czyli kwota miliard siedemset milionów złotych, zostanie efektywnie rozdystrybuowana w sektorze przedsiębiorstw” – wyjaśniał na antenie Telewizji Republika prof. Trzonkowski.

Polski Fundusz Rozwoju w trzy tygodnie wdrożył system, oparty często o bardzo skomplikowane algorytmy. Efektem tarczy finansowej dla małych i średnich firm jest pomoc dla blisko 291 tysięcy przedsiębiorstw. – „Można mówić o tym, że wsparliśmy ok. 40 proc. wszystkich firm w Polsce na kwotę ponad 53 miliardy złotych. W tych firmach pracuje 2,7 miliona osób łącznie z właścicielami. To gigantyczna skala na dwa miesiące działania” – podsumował Bartosz Marczuk z Polskiego Funduszu Rozwoju.  Wyjaśnił, że fundusz zapewnił firmom szybko i sprawnie płynność finansową, kładąc nacisk na to, aby nie zwalniały pracowników.

Zapytany o zadania na przyszłość Marczuk podkreślił konieczność skupienia się na inwestycjach. – „Istnieje fundusz inwestycji samorządowych oraz pocovidowy fundusz inwestycyjny oraz są środki unijne, z których należy korzystać. Drugą sprawą jest wypełnienie luki w poprzerywanych łańcuchach dostaw, w szczególności, kiedy Europa zdała sobie sprawę, że nie można całej produkcji transferować poza swój obszar. To szansa dla Polski. Trzecią kwestią jest digitalizacja wszystkich procesów, to niezwykle podnosi efektywność ich działania zarówno w mikro jak i makro skali” – wyjaśnił. W rezultacie możliwe, że uda się przekuć pandemię w impuls wdrażania rewolucyjnych zmian, których wprowadzenie w normalnych warunkach zajęłoby znacznie więcej czasu.  

Usunięto obraz.

TV Republika

Wiadomości

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Hubert Hurkacz w ćwierćfinale turnieju ATP po sześciogodzinnym maratonie z Mensikiem

"Czysta woda" w TVP w likwidacji bardzo drogo nas kosztuje

Polscy żołnierze trafią na Ukrainę, jeśli wygra Trzaskowski

Nie można osądzić sprawcy profanacji pomnika Żołnierzy Wyklętych, bo sędzia był "nieprawidłowy"

Marta Nawrocka gościem programu „Wstajemy” w Telewizji Republika

Polak gotowy na Rajd Portugalii. Kajetanowicz zakończył przygotowania

Hipokryzja Tuska obnażona. Simion przypomniał zdjęcie z Putinem

Emil Stępień przerywa milczenie: „Doda manipulowała ludźmi i sądami”

"Debata prezydencka" w TVP w likwidacji nie porwała widzów

Wstrząsy w Neapolu. Superwulkan pod miastem znów się poruszył

Najnowsze

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Hubert Hurkacz w ćwierćfinale turnieju ATP po sześciogodzinnym maratonie z Mensikiem

"Czysta woda" w TVP w likwidacji bardzo drogo nas kosztuje

Polscy żołnierze trafią na Ukrainę, jeśli wygra Trzaskowski

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą