Rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości zawiadomił prokuraturę o "możliwości popełnienia przestępstwa" przez szefa Służby Więziennej
Rektor-Komendant Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr Michał Sopiński poinformował dziś Ministra Sprawiedliwości prof. Adama Bodnara o skierowaniu zawiadomienia do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. O piśmie skierowanym do Bodnara czytamy na stronie internetowej Akademii oraz na profilu społecznościowym dr. Sopińskiego.
A oto pełna treść pisma skierowanego przez rektora Sopińskiego do ministra Bodnara:
"W związku z zaistniałym podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 190 par. 1 KK w zw. z art. 238 KK oraz art. 231 KK przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Andrzeja Peckę, wynikającego ze sformułowań zawartych w treści pisma z dnia 18 listopada 2024 r. BKS.101.154.2024.AJ, tj. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego Dyrektora Generalnego SW, nakłanianie Rektora-Komendanta do działania wbrew przepisom, czyli podżegania do popełnienia przestępstwa oraz sformułowania groźby popełnienia przestępstwa na szkodę Rektora-Komendanta, informuję Pana Ministra o skierowaniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez DG SW."
Przypominamy, że w art. 190 par. 1 kodeksu karnego czytamy, iż "osoba, która grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub na szkodę osoby dla niej najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w osobie, do której została skierowana lub której dotyczy, uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".
Rektor-Komendant Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr Michał Sopiński powiązał w swoim zawiadomieniu powyższy artykuł z art. 238. KK, który mówi o tym, że "kto zawiadamia o przestępstwie, lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2", oraz z art. 231 KK, dotyczącym nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. "Jest to przestępstwo urzędnicze, polegające na przekroczeniu swoich uprawnień lub nie dopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, w sposób szkodzący interesowi publicznemu lub prywatnemu. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 3", czytamy w Kodeksie Karnym.
Źródło: x.com, Akademia Wymiaru Sprawiedliwości
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.