Przejdź do treści
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Radziwiłł: Nie może tak być, że ministerstwo jest tak aroganckie, że decyzje zapadają jednoosobowo

Źródło: telewizja republika

– Państwo odpowiadające za zdrowie pacjenta to zdobycz XX i XXI wieku, kiedyś tylko bogatsi mogli się leczyć, dzisiaj uważamy, że opieką należy objąć nawet tych najbardziej zagubionych. Zasługują na to, żeby w ramach solidaryzmu roztoczyć nad nimi opiekę – komentował na antenie Telewizji Republika Stanisław Maćkowiak prezes fundacji Pacjentów Polskich.

Stanisław Maćkowiaka i Dr Konstanty Radziwiłł podkreślali, że urynkowienie relacji między poszczególnymi elementami systemu zdrowia, nie pozwala na objecie opieką tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

 – Potrzebna jest koordynacja między elementami systemu zdrowia, gdzie to pacjent będzie najważniejszy, a nie interes finansowy  – mówił Radziwiłł sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej

Zaznaczył jednocześnie, że minionej nocy wielu z nas życzyło sobie zdrowia, które dla wielu jest najwyższą wartością. Jednak jak zaznaczył, decyzje polityków pokazują, że nasze zdrowie nie jest dla nich priorytetem.

 – W Polsce jest za mało pieniędzy dla pacjenta, te które są wydawane, przez zły system nie są maksymalizowane. Niewidzialna ręka decyduje jak pacjent podróżuje po systemie  – mówił.

Przemysława Maćkowiak również zauważa, że pacjent obecnie jest dokładką do systemu. – Na zachodzie pacjent jest najważniejszym beneficjentem systemu, a u nas poszczególne grupy rozgrywają między sobą wojnę, zapominając o pacjencie  – mówił.

Maćkowiak podkreślił, że wszyscy, którzy decydują o systemie zdrowia, a więc ministerstwo, politycy, sejm, komisja zdrowia, używa języka biznesowego. – Są grupy z jednej strony świadczące usługi, mające w tym swój interes, co jest logiczne i zrozumiałe, obok  przemysł farmaceutyczny i każdy ciągnie te kołdrę w swoją stronę, gubi się ten najważniejszy element, czyli pacjenta  – komentował.

Radziwiłł zauważył, że wciąż popełniany jest ten sam błąd, polegający na przeznaczaniu na służbę zdrowia za mało pieniędzy.  – To kwestia priorytetów, jest dylemat, czy więcej przeznaczyć na drogi, policje czy na ochronę zdrowia, to jest problem spoczywający w rękach polityków, a oczekiwania społeczne są jednoznaczne – dodał.

Podkreślił również, że wprowadzany pakiet onkologiczny nie zmieni niczego na lepsze. – To czarowanie, zamawianie rzeczywistości, bo nie ma na ten cel więcej pieniędzy, a jeśli nawet miałoby być więcej, to będzie trzeba komuś je zabrać, cudów nie ma, nie da się zrobić czegoś z niczego – zauważył.

 – Trzeba powiedzieć bardzo mocno, że te zmiany nie mogą następować w jednej głowie, to musi być rodzaj zgody społecznej, a dzisiaj jest odwrotnie. (...) Rozmowy ministra zdrowia z ostatnich dni mają formę karykaturalną. Wysyłał projekty do komisji lekarskich z prośba o odpowiedź już kolejnego dnia. Te rzeczy nie powinny się zdarzyć – dodał.

Przypomniał, że wielu lekarzy, właścicieli specjalistycznych oddziałów,  czy szpitale wysyłały sygnały, że pakiet onkologiczny jest źle przygotowany. – Nie może tak być, że ministerstwo jest tak aroganckie, że decyzje zapadają jednoosobowo, w takim wypadku odpowiedzialność powinna być też jednoosobowa – powiedział.

Maćkowiak dodał, że pomimo nacisków i wniosków najróżniejszych grup nie można „doprosić się, żeby zdrowie było priorytetem”. Przypominał problem pacjentów, którzy nie mają ubezpieczenia. –To absurd, że w kraju gdzie Konstytucja zapewnia ochronę zdrowia każdego obywatela, nie ma kto zapłacić za pacjentów, których na ubezpieczenie nie stać – powiedział. – To jest kwestia naszej wspólnej odpowiedzialności, ich nie można zostawiać (...) system sprawdzania, czy pacjent jest ubezpieczony, kosztuje więcej niż jego przyjęcie – zauważył.

telewizja republika

Wiadomości

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Najnowsze

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska