Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz poinformował, że liczba ognisk grypy ptaków z tygodnia na tydzień spada. Dodał, że w najbliższych tygodniach uda się wyeliminować wirusa z populacji drobiu w Polsce.
- Sezon grypy ptaków w tym roku to nowe doświadczenie wynikające ze zwiększonej presji środowiskowej wirusa. Problem ten wystąpił nie tylko w Polsce, ale w całej Europie - powiedział Welz.
Liczba ognisk choroby i jej przypadków u dzikich ptaków wskazują, że wirus pojawi się w następnych sezonach i trzeba się na to odpowiednio przygotować - dodał.
Mirosław Welz zaznaczył, że przygotowanie powinno polegać na ciągłym monitoringu sytuacji w oparciu o badania w czasie, kiedy nie ma jeszcze choroby. Dodał, że istotne jest wczesne wykrywanie jej podejrzeń oraz szybkie likwidowanie ognisk choroby.
Główny Lekarz Weterynarii zaznaczył, że niedawno zmieniło się prawo europejskie dot. zwalczania chorób zakaźnych.
- Będą to nowe, mobilne procedury zabezpieczające potrzeby materiałowe, ludzkie oraz procedury dla szybkiej i skutecznej likwidacji tejże choroby - przyznał Mirosław Welz.
Welz poinformował, że Polska przygotowuje się do wdrożenia nowych procedur, które będą dotyczyły m.in. zwalczania grypy ptaków.
- Jestem przekonany, że działania, które planujemy, i utworzenie trzech nowych laboratoriów diagnostyki tej choroby usprawni proces i szybkość uzyskiwania wyników, a także pozwoli Instytutowi Weterynaryjnemu w Puławach skupić się tylko na podejrzeniu chorób - zaznaczył.
Minister rolnictwa Grzegorz Puda powiedział, że sytuacja jest opanowana.
- Sytuacja dotycząca grypy ptaków jest opanowana. Jednak dotychczasowa strategia zwalczania choroby, która była dobra, ale wymaga zmian. Mam nadzieję, że przyniesie ona w niedługim czasie oczekiwane efekty, czyli jak najbardziej skuteczne zwalczanie wirusa grypy ptaków - podsumował konferencję.