Przejdź do treści
Przypominamy dwanaście potraw wigilijnych. Czy wszystkie znajdą się na waszych stołach?
fot. Canva

Tradycje wigilijne to zwyczaj, który w wielu rodzinach jest taki sam od wielu lat. Choinka, wspólne śpiewanie kolęd, obdarowywanie się upominkami, czy wolne miejsce przy stole. Jest jeszcze jeden zwyczaj, którym jest dwanaście potraw wigilijnych. Liczbę dwanaście, niektórzy kojarzą z taką samą liczbą miesięcy roku, inni odwołują się do dwunastu Apostołów czy dwunastu pokoleń Izraela. „Dwunastka” wielokrotnie pojawia się też na kartach Apokalipsy św. Jana.

Uszka z barszczem

Szczególnie popularna jest w krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Najczęściej podstawą barszczu są buraki ćwikłowe, jednak może być też przygotowywana na bazie kapusty kiszonej, zakwasu żytniego, bądź szczawiu. Idealna potrawa powinna być kwaśna i mieć intensywnie czerwony kolor. Uszka z barszczem, zazwyczaj otwierają wieczerzę wigilijną.

Karp
Zazwyczaj Polacy nie wyobrażają sobie Wigilii bez karpia. Historia spożywania tej ryby jest długa i wbrew niektórym historiom wiążącym go z czasem PRL, pojawiała się już na królewskich stołach. Na wieczerzy wigilijnej, na stołach powinien gościć karp, który jest smażony.


Kluski, makowiec czy kutia
Według wierzeń mak ma przynosić gospodarstwu dostatek, a ich brak ściągał z kolei nieszczęście. Zgodnie z tradycją potrawy te należały do jednych z najważniejszych punktów wigilijnego menu. Mak to również symbol domostwa jednoczącego wszystkich członków rodziny.


Kapusta z grzybami


Króluje na stołach niezależnie od regionu. Danie to jest z pewnością dobrą propozycją dla osób na diecie, bo 100 g kapusty ma zaledwie 40 kcal. Ponadto warzywo to ma wiele właściwości leczniczych-zapobiega anemii, a także dobrze wpływa na nasz wygląd, chociażby na piękne paznokcie.


Ryba po grecku
Wbrew swojej nazwie, danie to nie ma nic wspólnego z ojczyzną demokracji. Przyrządza się je najczęściej z filetów z dorsza (ale również z mintaja lub miruny), które należy usmażyć, a następnie pokryć gęstym sosem z uduszonej marchwi, selera, pietruszki, cebuli i koncentratu pomidorowego. Rybę po grecku można jest zarówno na gorąco, jak i na zimno.


Pierogi z kapustą i grzybami
Jedna z najsmaczniejszych potraw wigilijnych. Ich smak, od razu kojarzy nam się z wieczerzą wigilijną.


Kompot z suszu
Kompot zgodnie z tradycją był podawany na zakończenie wieczerzy wigilijnej. Do jego przyrządzenia wykorzystywano przede wszystkim trzy rodzaje owoców: suszoną w całości śliwkę węgierkę, krojone na plastry jabłka (głównie antonówkę) oraz podzieloną na ósemki lub ćwiartki gruszkę (przede wszystkim odmiany klapsa). Przypisywano im magiczne znaczenia: śliwki odpędzały złe moce, jabłka zapewniały miłość, zdrowie i pokój, a gruszki-długowieczność.


Sałatka jarzynowa
Jest to potraw, która jest popularna przy okazji świąt Wielkanocnych. Ze względu na smak, ludzie zaczęli przygotowywać sałatkę jarzynową, bądź warzywną, także na wieczerzę wigilijną. Niestety, sałatka jest potrawą wysokokaloryczną. Sto gramów sałatki to ponad 200 kcal-zależnie od ilości majonezu. Jeśli zastąpimy majonez jogurtem naturalnym i odrobiną musztardy dla smaku, na 100 gramowej porcji możemy zaoszczędzić około 30 kcal.


Piernik albo korzenne ciasta

Nazwa tego korzennego ciasta wywodzi się od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny. Według niektórych historyków pierwsze przepisy pochodzą jeszcze sprzed naszej ery, inni zaś wskazują na X wiek. Przysmak ten był kiedyś cennym towarem eksportowym, symbolizował dobrobyt i wysoki status społeczny, a dziś trudno sobie wyobrazić bez niego wigilijne menu.

Śledź
Ryby stanowią symbol chrześcijaństwa. Pojawiają się między innymi jako pokarm błogosławiony przez Jezusa. Same śledzie mają wiele właściwości odżywczych. Są źródłem pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, a także zawierają ogromną ilość zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają także pozytywny wpływ między innymi na odporność, zapobiegają chorobom serce i wzmacniają kości.

Chleb

Chleb powszedni oznacza dobrobyt, pomyślności i mądrości życiowej. Zwiastuje również przyjaźń oraz gościnność. Symbolizuje także wspólnotę. Chleb miał duże znaczenie nie tylko podczas Bożego Narodzenia, ale i w całym roku obrzędowym.

Sernik
Historia sernika sięga jeszcze starożytności, kiedy to był uznawany za rarytas. Obecnie ten przysmak jest prawdopodobnie najbardziej popularnym ciastem na świecie i nie powinno go zabraknąć na wieczerzy wigilijnej.


polskieradio24.pl/kuchnia.wp.pl

Wiadomości

Dariusz Barski jest legalnym prokuratorem, TK uznał jego skargę

Ziemkiewicz: prawybory w PO to cyrk, Tusk podjął już decyzje i żadne głosowanie SMS-em tego nie zmieni

Saryusz-Wolski wyjaśnia Elonowi Muskowi: Niemcy największym beneficjentem UE, a nie płatnikiem

Kampania prezydencka ruszy 8 stycznia 2025 roku

Sprawa księdza Olszewskiego. Trudne pytanie do Bodnara

Były prezydent Gruzji wezwał do radykalnego protestu przeciwko prorosyjskiej dyktaturze

Szpieg Tomasz Szmydt otrzymał azyl od Łukaszenki

Anusz: PiS i Konfederacja dzisiaj miałyby większość

Dziś o 21:10 „Kulisy manipulacji” o Hołowni i nie tylko

Zamknęli fabrykę, zwolnili ludzi. Ziemia dla dewelopera?

Karol Nawrocki z poparciem PiS

Kolejny protest rolników. Będą utrudnienia w ruchu

Express Republiki | 22.11.2024

Oszczercy zapłacą! Obrzydliwe kłamstwa o prezesie IPN znajdą swój finał w sądzie!

Ponad 70-krotny wzrost zachorowań na krztusiec

Najnowsze

Dariusz Barski jest legalnym prokuratorem, TK uznał jego skargę

Sprawa księdza Olszewskiego. Trudne pytanie do Bodnara

Były prezydent Gruzji wezwał do radykalnego protestu przeciwko prorosyjskiej dyktaturze

Szpieg Tomasz Szmydt otrzymał azyl od Łukaszenki

Anusz: PiS i Konfederacja dzisiaj miałyby większość

Ziemkiewicz: prawybory w PO to cyrk, Tusk podjął już decyzje i żadne głosowanie SMS-em tego nie zmieni

Saryusz-Wolski wyjaśnia Elonowi Muskowi: Niemcy największym beneficjentem UE, a nie płatnikiem

Kampania prezydencka ruszy 8 stycznia 2025 roku