Przejdź do treści
21:45 Z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono okolicznościową iluminację. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, na centralnej części budynku widoczny jest podświetlony napis „Jan Paweł II”
21:20 Przemysław Czarnek w Republice: to, jak traktuje się ludzi, to jest sadyzm. Po zmianie władzy, Giertycha znajdziemy nawet we Włoszech
20:10 Kolejny gracz chce przejąć TVN. Od lat gości na polskim rynku medialnym. Według informacji "Pulsu Biznesu", do walki wchodzi Ringier Axel Springer Polska (RASP)
19:41 Węgry opuszczają Międzynarodowy Trybunał Karny. Minister sprawiedliwości Węgier Bence Tuzson ujawnił podczas spotkania z ambasadorami, że Węgry planują wycofać się z Międzynarodowego Trybunału Karnego
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Promowanie postaw prorodzinnych i patriotycznych. Maląg wręczyła odznaczenia

Źródło: Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Marlena Maląg wręczyła dzisiaj odznaczenia osobom zasłużonym za wzorowe wykonywanie zawodowych obowiązków i za zasługi w promowaniu postaw prorodzinnych i patriotycznych.

- W imieniu rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego chciałabym pochylić czoło i podziękować państwu za to, co robicie każdego dnia, za pomoc drugiemu człowiekowi - powiedziała Maląg, zwracając się do laureatów.

Odznaczenia nadane na wniosek lub z inicjatywy ministra rodziny i polityki społecznej, to Złoty Krzyż Zasługi, złoty medal za Długoletnią Służbę, brązowe medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis i odznaki honorowe Primus In Agendo i Meritis Pro Familia.

Popularyzowanie wiedzy naukowej 

Złotym Krzyżem Zasługi za popularyzowanie wiedzy naukowej i działalność wspomagającą rozwój ełckiej społeczności odznaczony został dr Jacek Mrozek.

Mrozek jest działaczem społecznym i akademickim na Warmii i Mazurach, szczególnie w powiecie ełckim. Jest także popularyzatorem wiedzy naukowej wśród mieszkańców powiatu ełckiego. Jako dyrektor filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Ełku stworzył nieodpłatne kierunki studiów - administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne oraz pielęgniarstwo dla mieszkańców subregionu ełckiego.

Laureat jest również członkiem rady Fundacji „Togatus Pro Bono". Prowadził działalność wspomagającą rozwój ełckiej społeczności lokalnej, świadczył pomoc prawną w ramach nieodpłatnych punktów pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.

Z kolei za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej medalem złotym za Długoletnią Służbę odznaczona została Barbara Stanisława Krzyśków.

Laureatka zatrudniona jest w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB od 1992 r., obecnie na stanowisku starszego specjalisty).

Od 2005 r. Krzyśków skupiała się na badaniach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności ochrony osób zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy. Brała udział w powstawaniu przepisów o emeryturach pomostowych, a obecnie uczestniczy w opracowywaniu opinii dla sądów i przedsiębiorstw w zakresie kwalifikacji prac do prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Jest ekspertem Instytutu w zakresie problematyki oceny warunków pracy, okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy formułującym opinie na ten temat dla sądów. Uczestniczy w opiniowaniu projektów przepisów z bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kultywowanie tradycji wielkopolskiej

Za promowanie folkloru miejskiego, kultywowanie tradycji wielkopolskiej i popularyzowanie gwary poznańskiej brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis odznaczeni zostali Bogdan Górny i Kapela zza Winkla.

Górny założył Kapelę zza Winkla w 1980 r. i do dziś jest jej menedżerem. Członkami kapeli są także: Józef Kawalonek - akordeon, wokal, kompozytor; Włodzimierz Ciesielczak, Krzysztof Droździk - kontrabas, wokal; Artur Markiewicz - banjo tenorowe, wokal.

Założeniem formacji było kultywowanie kultury i gwary poznańskiej. W laudacji podkreślono, że Kapela zza Winkla jest niezaprzeczalnym ambasadorem folkloru miejskiego, charakterystycznej muzyki i gwary poznańskiej. Dzięki jej działalności zostaje utrwalone przywiązanie kolejnych pokoleń Wielkopolan do dziedzictwa rodzimej kultury.

Innowacyjne projekty

Podczas uroczystości wręczono także odznakę Primus in Agendo, która jest wyrazem uznania dla aktywnej, pełnej zaangażowania i oddania postawy wyróżnionego, najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw, nowatorskich osiągnięć oraz innowacyjnych projektów, a także rzetelności i ofiarności w podejmowanych działaniach.

Nagrodę tę otrzymała Maria Demidowicz. Laureatka jest wieloletnią prezes Koła Zabrzańskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Tworzyła i rozwijała system pomocy osobom bezdomnym i skrajnie wykluczonym w Zabrzu. Szczególnie zaangażowana we wsparcie kobiet bezdomnych i dzieci doświadczających przemocy fizycznej i psychicznej oraz konfliktów domowych.

W laudacji wskazano, że jej zaangażowanie i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka przyczyniły w znacznym stopniu do rozwoju usług na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej.

Odznakę Primus in Agendo otrzymała także Barbara Jaskierska, która od blisko 40 lat prowadzi działalność społeczną mającą zapewnić warunki godnego życia osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Jaskierska jest także przewodniczącą zarządu koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Stworzyła pierwszy w Polsce kompleksowy system wsparcia, obejmujący wszystkie etapy życia: od urodzenia do późnej starości. Angażuje się w prace legislacyjne mające na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin na szczeblu lokalnym i krajowym.

Kształtowanie młodych charakterów

Odznaką Meritis pro Familia odznaczeni zostali: Bogusław Cebulski, Zofia Miler, Marzenna i Jerzy Łastowscy, Marian Zarembski i Miejski Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole.

Odznaka ta została przyznana za niestrudzoną pracę u podstaw, kształtowanie młodych charakterów, pokazywanie własnym przykładem jak można rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz za kompleksową pomoc polskim rodzinom.

PAP

Wiadomości

Europa Wschodnia ma niedźwiedzi problem. Słowacja podjęła decyzję

Era myśliwców VI generacji nadchodzi. Jak zmienią się walki powietrzne?

Administracja Trumpa zidentyfikowała grupę "Dirty 15" | LISTA

Prezydent: Jan Paweł II ma miejsce w panteonie wielkich Polaków

USA: 10-proc. cło 5 kwietnia. Cła na poszczególne kraje 9 kwietnia

Mulawa: Cyba to morderca! Warunki w szpitalu? Polacy mogą tylko pozazdrościć

Wipler o wpisie Tuska o "cyberataku": została zhakowana skrzynka ważnego działacza PO, będzie afera

Siedlisko zwyrodnialców nie istnieje. Zlikwidowano jedną z największych platform pedofilskich na świecie

Ziobro reaguje na słowa prezesa NRA. "Niech Pan wraca tam, gdzie razem z Giertychem tkwi Pan od dawna i to po same uszy"

Przemysław Czarnek: to, jak traktuje się ludzi, to jest sadyzm. Po zmianie władzy, Giertycha znajdziemy nawet we Włoszech

Kard. Bergoglio po śmierci Jana Pawła II: był spójny, nigdy nie uchylał się od odpowiedzialności

Żarty się skończyły? OKO.press teatralnie zamyka portal na jeden dzień

Prof. Cenckiewicz: kontrwywiad ABW pozyskał realne dowody na ruską ingerencję w proces wyborczy w roku 2023

Nawrocki w Suchej Beskidzkiej: nie możemy pozwolić odebrać sobie św. papieża Polaka, krzyża i Polski

Podpisz petycję! Zablokujmy bluźnierczy festiwal antychrześcijańskiej nienawiści

Najnowsze

Europa Wschodnia ma niedźwiedzi problem. Słowacja podjęła decyzję

USA: 10-proc. cło 5 kwietnia. Cła na poszczególne kraje 9 kwietnia

Mulawa: Cyba to morderca! Warunki w szpitalu? Polacy mogą tylko pozazdrościć

Wipler o wpisie Tuska o "cyberataku": została zhakowana skrzynka ważnego działacza PO, będzie afera

Siedlisko zwyrodnialców nie istnieje. Zlikwidowano jedną z największych platform pedofilskich na świecie

Era myśliwców VI generacji nadchodzi. Jak zmienią się walki powietrzne?

Administracja Trumpa zidentyfikowała grupę "Dirty 15" | LISTA

Prezydent: Jan Paweł II ma miejsce w panteonie wielkich Polaków