Maląg: Bezpieczeństwo seniorów jest dla nas priorytetem

Artykuł
2020.03.10 Warszawa | Konferencja prasowa minister Marleny Maląg i ministra Andrzeja Adamczyka
wikipedia.org

- Bezpieczeństwo osób starszych w czasie pandemii to jeden z naszych absolutnych priorytetów, dlatego utworzyliśmy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W piątek rząd przedstawił nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. - Dlatego wprowadzam program +Ochrona seniorów+. Prosimy seniorów powyżej 70. Roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości, o niewychodzenie z domu - mówił.

Zapowiedział, że zostanie uruchomiony program solidarnościowy "Korpus Wsparcia seniorów" w celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny.

- Przede wszystkim bardzo zależy na tym, by każdy potrzebujący senior otrzymał wsparcie. Bezpieczeństwo osób starszych w czasie pandemii to jeden z naszych absolutnych priorytetów - podkreśliła minister.

Dlatego, jak wskazała, został Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W jego ramach uruchomiona została infolinia (nr tel. 22 505-11-11) dla seniorów, za pośrednictwem, której osoby starsze powyżej 70 roku życia, a w szczególnych przypadkach również młodsi seniorzy, będą mogły zgłosić zapotrzebowanie np. na zrobienie zakupów spożywczych czy higienicznych.

- Osoba, która przyjęła takie zgłoszenie, przekaże numer kontaktowy seniora do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka skontaktuje się z osobą starszą, zweryfikuje złożone zgłoszenie i ustali szczegóły dotyczące udzielanej pomocy. Ostatnim krokiem jest dostarczenie seniorowi wsparcia np. w postaci wspomnianych zakupów - dodała minister.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy