Polacy chcą wypowiedzenia Konwencji stambulskiej. W tym celu powstała inicjatywa "Tak dla rodziny, nie dla gender". Dziś projekt ten został złożony w Sejmie. Wraz z nim na sejmowy stół trafiło pierwsze 3,5 tysiąca podpisów.
Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” złożył projekt ustawy, która odrzuca Konwencję stambulską godzącą w polską tradycję. W jej miejsce proponuje przyjęcie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Ten dokument gwarantuje najważniejsze prawa małżonków, rodziców i dzieci. Chroni także rodzinę przed nadmierną ingerencją ze strony państwa. Określa również skuteczne zasady przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy domowej.
Rzeczpospolita stosuje już skuteczne mechanizmy zwalczania przemocy. Polskie standardy dotyczące zgłaszania aktów przemocy domowej, reagowania na nie i ochrony ofiar stoją wyżej, niż to wynika z Konwencji stambulskiej. Ponadto, wedle przeprowadzonych badań, w krajach takich jak Dania, Finlandia czy Szwecja, gdzie wprowadzono rozwiązania proponowane w Konwencji, wskaźnik przemocy domowej jest znacznie wyższy niż w Polsce.
Stanowisko polskiego rządu nie pozostaje odosobnione. Jest zbieżne między innymi z tym, przedstawionym przez bułgarski Trybunał Konstytucyjny, który uznał ją za niekonstytucyjną ze względu na naruszenie zasady demokratycznego państwa prawa. Ratyfikacji Konwencji odmówiły również Słowacja i Węgry.